בע"ה י"ד אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מרגש כל פעם מחדש שאתם עושים הכל באהבה ושמחה"

הישיבה הקטנה 'נחלת יוסף' בשבי שומרון משלבת בין לימוד מעמיק לבין ייחס אישי חם ואוהב כלפי התלמידים. השילוב הזה גורם לתלמידים ללמוד מתוך שמחה ולהורים להיות מרוצים. השבוע ייערך בישיבה יום הכירות והיא מזמינה את תלמידי כיתה ח' לבוא גם כן ולהתרשם

  • תוכן מקודם
  • ז' שבט תשפ"ב - 13:52 09/01/2022
גודל: א א א
צילום: ישיבת ברכת יוסף - שבי שומרון
צילום: ישיבת ברכת יוסף - שבי שומרון

כשיובל, תלמיד בישיבה הקטנה 'נחלת יוסף' בשבי שומרון, היה צריך להספיק את האוטובוס מהישוב הסמוך, הוא ידע שיהיה מי שידאג לו. ובאמת, הרב יעקב משה, ר"מ בישיבה, לקח אותו ברכבו בזריזות והוא הספיק את האוטובוס שלו. עוד נחזור לסיפור הזה, להודעה הנרגשת של ההורים, ולמקרים דומים, אבל בעיקר הסיפור הזה בא להמחיש חלק קטן מהמסירות ומהדאגה של צוות הישיבה לתלמידים שלה.

"יש לנו היתרון מאוד משמעותי" אומר ראש הישיבה, הרב יהושע מרדכי שמידט, ומסביר "כל צוות הישיבה גר בסמוך לה. תלמיד יודע שאם הוא צריך כל דבר שהוא, יש לו למי לפנות לאורך כל הזמן. גם הצוות עצמו מחויב לישיבה, והנוכחות שלו בבית המדרש לאורך שעות היום מקנה לתלמידים אפשרות לפנות אליהם ולהעלות בפניהם סוגיות שונות שמטרידות אותם. כחלק מהצוות, יש אברך מהישיבה הגבוה המשמש מדריך של תלמידי הישיבה הקטנה שדואג להם לפעילויות חברתיות, לצד חוגים חינוכיים שונים" מספר הרב שמידט.

אבל כמובן שעיקר הישיבה הוא לימוד התורה. בישיבה שמים דגש על לימוד בהבנה – זאת אומרת שהסוגיה תהיה מובנת, לצד לימוד עיון של הכרת הסוגיה לעומקה על מנת שהסוגיה תיכנס לראשם של התלמידים. "חשוב לנו שהתלמידים ילמדו במתינות מתוך הבנה של החמר הנלמד. כך אנחנו מכוונים גם בלימודי הבקיאות תוך עשיית חזרות על החומר הנלמד ושימוש בשיטת הסימנים" מסביר הרב שמידט.

שיטת הסימנים היא שיטה שפותחה בישיבה שמטרת לתת סימן לכל נושא בדף הגמרא ובכך לעזור ללומד לזכור את החומר שלמד. לאחרונה הוציאו בישיבה את הכרך האחרון בסדרת הספרים ובכך השלימה לעשות סימנים על כל הש"ס. השיטה זכתה לתמיכה והסכמות של כל גדולי הדור מהציונות הדתית ומהציבור החרדי. בישיבה עושים שימוש רב בשיטה וניכר על התלמידים כי היא תורמת להם לזכור את הגמרא בצורה משמעותית, דבר שתורם לתחושת הסיפוק של התלמיד. 

את לימוד הגמרא המעמיק משלימים שני דברים חשובים – עבודת השם בשמחה והכירות עם גדולי הדור של דורנו. בנוגע לעבודת השם מסביר הרב שמידט את גישת הישיבה "הדגש בשיעורים הוא שאנשים לא יהיו באורות סתם ולא יחיו בדמיונות, אלא לחבר את עבודת השם והקרקע. זאת אומרת, קימה לתפילה בזמן, סדרים וניקיון. להוריד את הצורה לחיי המעשה לבחור בגיל הזה. לצד זה יש התוועדות שבועית עם סיפורי צדיקים וטיש אצלי בבית בכל שבת ישיבה".

בנוגע לקשר לגדולי ישראל, יוצאים התלמידים לבקר אצל צדיקי הדור, להכיר אותם וללמוד מדרכיהם התורנית. "המטרה היא לעבור את הגיל הזה, גיל הבגרות, באהבה ובטוב לבב. אנחנו עוזרים לתלמידים לצמוח בנקודה הפנימית שלהם, ואנחנו שמחים לראות אותם מתפתחים וחברים טובים. ובכלל, ישנה אווירה של שמחה והתלהבות" אומר הרב שמידט. כמו כן, בשנה האחרונה, לאור ביקוש של חלק מהתלמידים נפתחו לתלמידי שיעורי ג' ו-ד' האפשרות לשלב גם לימודי חול בשביל לצאת עם בגרות מלאה. 

נחזור ליובל שהספיק בזכות הצוות את האוטובוס לביתו. ההורים מתפלאים מאוד מהיחס האישי העדין של הצוות כלפי התלמידים. בהודעה שקיבל לאחר מכן הרב שמידט כתב לו אביו של יובל כך: "תודה רבה על הדאגה ליובל. מרגש כל פעם מחדש שאתם עושים הכל באהבה ושמחה". מקרה נוסף אירע בתקופת הקורונה כאשר ההנחיות היו שהסגר ייכנס לתוקפו על הבוקר ומי שלא יספיק להגיע לישיבה ייאלץ להישאר בביתו. הרב שמידט נסע באמצע הלילה עד כוכב השחר להביא את התלמיד וביחד הם הגיעו לישיבה בשלוש לפנות בוקר.  למחרת כתב התלמיד לרב שמידט "רציתי להודות לך על כל הטירחה והעמל עבורי ועבור כל התלמידים היוצא דופן".

השבוע, ביום רביעי, תערוך הישיבה יום היכרות לתלמידי כיתות ח' שמחפשים בימים אלו ישיבה לשנים הבאות. מדובר ביום היכרות שני שעורכת הישיבה בתקופה האחרונה וזאת לאור הביקוש הרב של תלמידים המעוניינים לבוא ולהתרשם מהלימוד ומהאווירה המיוחדת שיש בישיבה. יום ההיכרות יתקיים ביום רביעי י' שבט בבית המדרש של הישיבה הקטנה 'נחלת יוסף' בישוב שבי שומרון. אם אתם חושבים שהישיבה מתאימה לילדכם, או שאתם רוצים לשמוע פרטים נוספים, מוזמנים ליצור קשר עם הרב יעקב משה 054-5294195

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד