בע"ה ח' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נועם בנאי בסינגל ל'צמאה': "אל מסתתר"

הזמר נועם בנאי מצטרף לזמרי פרוייקט צמאה ומספר על הקשר לחסידות ולי"ט בכסלו

  • מערכת הקול-היהודי
  • ל' חשון תשע"ט - 11:33 08/11/2018
גודל: א א א

 

הזמר והיוצר נועם בנאי, העמל בימים אלו על דיסק משלו, בביצוע ייחודי לניגון החב"די 'א-ל מסתתר' בביצוע ובעיבוד ישראלי – עכשווי, בהפקתו המוזיקלית של נאור כרמי.

זו הפעם הראשונה בה נועם בנאי משתתף בפרויקט צמאה והוא צפוי אף להופיע בשניים מתוך עשרת המופעים שיתקיימו בחודש הבא בבנייני האומה בירושלים במסגרת פסטיבל 'צמאה'.

בנאי סיפר כי הוא מתרגש מאוד לקחת חלק בפרויקט שכבר קנה לו שם בעולם המוזיקה:

"זו פעם ראשונה שאני משתתף בפרויקט צמאה, באלבום החמישי במספר והשנה גם אופיע בשני מופעים. השותפות הזו היא דבר שמרגש אותי. הקירבה שלי לניגונים, לרוח ולדת מגיעה מהבית מגיל מאוד צעיר כשאבא התקרב וחזר בתשובה. אני חושב שבתור מוזיקאי ובפרט בן של מוזיקאי, הפיוטים שספגתי בבית אבא הם דבר מאוד מרכזי אצלי ברוח ובאמונה".

הרגעים האלו של שירת ניגונים גורמים לי להזיל דמעה. זו סגירת מעגל מבחינתי ולכן זה מרגש אותי להופיע בערב שלם שכולו ניגונים. אני מרגיש שהאופן של תפילה כששרים אותה זה דבר מאוד ברור לי. הכי נכון מבחינתי לצעוק תפילות דרך שירה. כששרים יש קו ישיר וחיבור לשמיים. לי באופן אישי זה פותח את הלב תמיד".

הכרת את התאריך הזה- י"ט בכסלו, לפני הצטרפותך לפרויקט צמאה?

"התאריך היה לי חדש. לא הכרתי אותו. אחד הדברים המרכזיים שספגתי מהבית, ההתקרבות שלי ליהדות היתה בזכות אבא, ואבא ממש "השתדל" שלא להיות מאופיין בזרם מסויים. היה לו חשוב לשמור על אופיו העצמאי ולעבוד את ה' באופן מאוד סוליסטי ואינדיבדואליסטי. לא קל לי להגדיר לאיזה זרם הוא השתייך ואני חושב שזו הסיבה שלא נחשפתי לתאריך הזה של חג הגאולה"

  | פעם ראשונה שנתקלתי במפיק עם הוראות רוחניות לחלוטין

נאור כרמי זכה החודש בפרס שר החינוך על יצירה יהודית כחלק מעבודתו בצמאה. איך היתה העבודה לצידו?

הרגשתי בעבודה עם נאור על האלבום את הנשמה הגדולה שלו.

בהקלטות ובחזרות על השיר, ההערות שלו וההכוונות שלכאורה אמורות להיות מאוד טכניות בסגנון "תפתח את הפה" או "כאן תעלה טון", היו אחרות לגמרי.

הוא דייק אותי בסגנון 'פה אני רוצה לגרום לנפש לרקוד' או 'פה תדמיין שאתה מול אלוקים ושאתה חש את קטנותך'. אלו היו הערות של מחשבה ותודעה.

זו פעם ראשונה שנתקלתי במפיק שההערות שלו היו רוחניות לחלוטין. הוא אמר דברים שהיו עבורי שיעור רוחני. יצאתי משם כשלמדתי משהו על עצמי ולא על שירה. הניגון התחבר לי מהרגע הראשון והרגשתי שממש טוב לי לשיר אותו"

ארבעה סינגלים יצאו עד כה מהאלבום החמישי בסדרת צמאה, ובהפקת האירועים כבר מתכוננים לפסטיבל החסידות הגדול של השנה- אירועי י"ט כסלו בבנייני האומה.

פרוייקט צמאה צמח כסדרת הופעות המוניות, התוועדויות מוזיקליות שהן חלק מאירועי י״ט כסלו - ראש השנה לחסידות, הנחגג מדי שנה – בבנייני האומה, בירושלים. הפרוייקט, המפגיש חומרים וניגונים חסידיים עם יוצרים מכל הקשת התרבותית היהודית/ישראלית - זכה להצלחה יוצאת דופן והוליד סדרה של אלבומים ייחודיים שהגיעו למעמד של אלבומי זהב ופלטינה, לצד ערוץ יו-טיוב מצליח ועוד.

צמאה מפגיש מבצעים ויוצרים חדשים ומרעננים עם ניגוני חב״ד מסורתיים. עד כה השתתפו באלבומים השונים היוצרים והזמרים אביתר בנאי, נתן גושן, חנן בן ארי, דוד דאור, רמי קליינשטיין, קובי אוז, קובי אפללו, ישי ריבו, שלמה גרוניך, אמיר דדון, עידן רפאל חביב, יונתן רזאל, שולי רנד, אריאל זילבר, אברהם פריד, שי צברי ועוד. את כל ארבעת האלבומים הפיק ועיבד נאור כרמי.

אירועי י״ט כסלו תשע״ט בבנייני האומה בירושלים, ייערכו גם השנה במתכונת של עשרה מופעים שיתפרסו על פני ארבעה ימים. בהשתתפותם של: אברהם פריד, אביתר בנאי, שולי רנד ונאור כרמי, וכן בהשתתפות אמנים אורחים- ארז לב-ארי, ביני לנדאו, נועם בנאי ועקיבא תורג'מן.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד