בע"ה כ"ד כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"תתחדש" - איתן יקיר

דוד המלך מתאר את רגשותיו של בעל התשובה כאדם שנרפא מחוליו. לאחר תחושת הריחוק והכבדות שחווה האדם בהיותו שקוע בחטא, התשובה ממש מרפאת אותו. תחושת החירות וההתחדשות פורצת מתוכו בשיר הודיה לה' על עצם קיומה של התשובה.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' תשרי תשפ"ב - 13:20 12/09/2021
גודל: א א א

סיפורו של השיר מתחיל לפני כחמש שנים. קרובת משפחה חלתה במחלה ר"ל וכולנו התפללנו לרפואתה. אבא שלי הציע לי להלחין את הפסוקים הללו, בניגון שיבטא את התפילה לרפואה, ואת האמונה שהקושי והמשבר יובילו בסוף לצמיחה והתחדשות. ב"ה היא הבריאה וחזרה לאיתנה, והלחן נכנס למגירה.

כעבור כמה שנים, נתקלתי במילות השיר בתוך פסקה מדהימה של הרב קוק באורות התשובה, שהאירה לי את השיר באור חדש: "יש תשובה מכוונת נגד חטא מיוחד או חטאים רבים. והאדם שם חטאו נוכח פניו, ומתחרט עליו ומצטער על אשר נוקש בפח החטא".

"ונפשו מטפסת ועולה, עד שהוא משתחרר מהעבדות החטאית, ומרגיש בקרבו את החרות הקדושה, הנעימה מאד לנפשו הנהלאה, והוא הולך ומתרפא ... יחד עם לב נשבר ונפש שחה מדוכאה, שהוא מרגיש בקרבו, שגם רגש זה עצמו, הנאה לו לפי מצבו, מוסיף לו עונג רוחני פנימי ושלמות אמיתית".

"הולך הוא ומרגיש שהוא מתקרב למקור החיים, לאל חי אשר זה לא כבר היה כל כך רחוק ממנו. נפשו הכמהה זוכרת בששון לב את עניה ומרודה הפנימיים, והיא מתמלאת רגשי תודה, בהלל וזמר היא נושאת קול: "ברכי נפשי את ד', ואל תשכחי כל גמוליו, הסולח לכל עונכי הרופא לכל תחלואיכי, הגואל משחת חייכי, המעטרכי חסד ורחמים, המשביע בטוב עדיך תתחדש כנשר נעוריכי". (אורות התשובה פרק ג).

דוד המלך מתאר את רגשותיו של בעל התשובה כאדם שנרפא מחוליו. לאחר תחושת הריחוק והכבדות שחווה האדם בהיותו שקוע בחטא, התשובה ממש מרפאת אותו. הוא מרגיש כיצד הקשיים שכרוכים בתשובתו וליבו הנשבר הם חבלי לידה שמובילים אותו לחיים חדשים. תחושת החירות וההתחדשות פורצת מתוכו בשיר הודיה לה' על עצם קיומה של התשובה. 

מלבד ההודיה שבשיר זה, יש בו גם תפילה. אמרו חז"ל: "גדולה תשובה שמביאה רפואה לעולם" (יומא פו, א). נתפלל לה' שישלח רפואה שלימה לכל חולי עם ישראל, ושנזכה להרגיש כיצד כל המכאובים והמשברים מובילים אותנו בסוף לצמיחה והתחדשות. "השיבנו ה' אליך ונשובה, חדש ימינו כקדם". 

מילים:
בָּרֲכִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה וְאַל תִּשְׁכְּחִי כָּל גְּמוּלָיו.

הַסֹּלֵחַ לְכָל עֲו‍ֹנֵכִי הָרֹפֵא לְכָל תַּחֲלֻאָיְכִי.

הַגּוֹאֵל מִשַּׁחַת חַיָּיְכִי הַמְעַטְּרֵכִי חֶסֶד וְרַחֲמִים. 

הַמַּשְׂבִּיַע בַּטּוֹב עֶדְיֵךְ תִּתְחַדֵּשׁ כַּנֶּשֶׁר נְעוּרָיְכִי. (תהילים, קג, ב-ה)

קרדיטים:
מילים: תהילים קג.
שירה ולחן: איתן יקיר.
קולות: יגאל שטטנר, חיים אורי קוטלר ואיתן יקיר.
גיטרות ובס: יגאל שטטנר.
עוד: איתם בן יעקב.
כינור: אהוד שאוואט.
עיבוד, מיקס והפקה מוזיקאלית: יגאל שטטנר.
מאסטרינג: אבי טל.

תודה גדולה לרבונו של עולם על הסייעתא דשמיא המיוחדת בפרוייקט ובכלל. 
תודה מיוחדת ליגאל שטטנר על ההפקה המופלאה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד