בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חתול הוא חתול!

יש אנשים שחושבים שמנסור עבאס יכול לשבת בקואליציה ממשלתית במדינת ישראל, בעוד שאחרים צועקים "לא!" משל החתול שמאומן להפוך למלצר של המלך יכול לשפוך אור על הוויכוח.

  • צבי פישמן
  • י"ח תמוז תשפ"א - 21:39 28/06/2021
גודל: א א א
(קרדיט: פריפיקס)
(קרדיט: פריפיקס)
צבי פישמן
צבי פישמן סופר ויוצר סרטים. תושב ירושלים

יש אנשים שחושבים שמנסור עבאס יכול לשבת בקואליציה ממשלתית במדינת ישראל, בעוד שאחרים צועקים "לא!" משל החתול שמאומן להפוך למלצר של המלך יכול לשפוך אור על הוויכוח.

פרופסורים לספרות טוענים שמקור הסיפור הוא אגדות איזופוס. מקורות יהודיים מייחסים את הסיפור הידוע היטב  לרמב"ם, או לבעל שם טוב או לרב יונתן אייבשיץ. הגרסה המיוחסת לרמב"ם נוגעת לעמדתו הגבוהה בחצרו של צלאח א-דין מלך מצרים.

מקנאים בהשפעת הרמב"ם, אצילי חצר המלך ניסו להפנות אותו נגד הרופא היהודי המכובד. הם אמרו לו כי הרמב"ם הכחיש את אמיתות האסלאם. "למשל, הוא טוען שרק בכוח התורה לשנות את המאפיינים המהותיים של האדם."

"אתה יכול להוכיח שהתיאוריה שלו שגויה?" שאל המלך.

"אכן אנחנו יכולים," ענו לו האצילים. "נכשיר חתול להיות אחד ממלצרי המלך. זה יוכיח שאפילו יצור פשוט כמו חתול יכול להפוך לדבר אחר בלי שום קשר לתורה. "

חבר של הרמב"ם ששירת בארמון הסולטן הודיע ​​לו על התוכנית לבייש את התורה ולהכפיש אותו בעיני המלך. "מה תעשה?" שאל את החכם היהודי.

"בוודאי ה' יבוא לעזרתי," הוא ענה.

כשהגיע יום המבחן, אולם הגדול של הסולטן התמלא בצופים. החתול נראה לבוש כמלצר. כשהוא עומד זקוף על שתי רגליו האחוריות הוא נשא מגש אוכל מעבר למסדרון לעבר כס המלך. "הנה", הכריז אציל. “החתול הפך למלצר בחצר המלך! דברי הרמב"ם כוזבים! "

בלי שאף אחד ישים לב, הרמב"ם הוציא קופסה קטנה מכיס הז'קט שלו. כשהוא פתח את המכסה, קפץ עכבר. כשראה את העכבר רץ על פני רצפת הארמון, השליך החתול את מגש האוכל ורץ אחרי העכבר כדי ליהנות מארוחה טעימה.

היין על המגש שהחתול השליך לאוויר התיז מעל גלימתו המלכותית של הסולטן. הוא קם בהפתעה וצעק בכעס לשומריו, "תפוס את האצילים שהכפישו את הרמב"ם. הרופא הנכבד שלנו הוכח כנכון. חתול הוא חתול! ”

ותומך טרור הוא תומך טרור.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד