בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר

הדרך להינצל מכל הצרות איננה "להפחית" את הפעילות למען הגאולה, אלא דווקא להתחזק ולהוסיף בה.

  • הרב מאיר גולדמינץ
  • ג' תמוז תשפ"ד - 09:39 09/07/2024
גודל: א א א
הרב מאיר גולדמינץ
הרב מאיר גולדמינץ

פרשת קרח יפה נדרשת. 

מנהג העולם לדון בטענותיו של קרח, מעשיו ועונשו, אנסה בדברי להתבונן בדבריהם של דתן ואבירם. 

בפסוקים העוסקים בדתן ואבירם נכתב: {יב} וַיִּשְׁלַח מֹשֶׁה לִקְרֹא לְדָתָן וְלַאֲבִירָם בְּנֵי אֱלִיאָב וַיֹּאמְרוּ לֹא נַעֲלֶה: {יג} הַמְעַט כִּי הֶעֱלִיתָנוּ מֵאֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר כִּי תִשְׂתָּרֵר עָלֵינוּ גַּם הִשְׂתָּרֵר: {יד} אַף לֹא אֶל אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ הֲבִיאֹתָנוּ וַתִּתֶּן לָנוּ נַחֲלַת שָׂדֶה וָכָרֶם הַעֵינֵי הָאֲנָשִׁים הָהֵם תְּנַקֵּר לֹא נַעֲלֶה: 

כלומר, דתן ואבירם טוענים כלפי משה רבנו, שהוא הוציא אותם מ"ארץ זבת חלב ודבש" – כך הם מכנים את מצרים (!), הוא לא הביא אותם אל ארץ זבת חלב ודבש חלופית – ארץ ישראל, ובמקום זה הוא הביא אותם "לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר". 

"לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר"? האמנם??? 

האמת היא שהתשובה הכואבת היא חיובית. 

בפרשה שעברה, אחרי חטא המרגלים קראנו בתורה, שזה בדיוק מה שהקב"ה אמר שיהיה במדבר. "בַּמִּדְבָּר הַזֶּה יִפְּלוּ פִגְרֵיכֶם". כלומר, באמת משה הביא את עם ישראל למדבר, ומה שקורה שם שכולם מתים. 

ננסה לתאר את המציאות: 

שישים ריבוא בני ישראל מתים במשך ארבעים שנה. בכל שנה מתים חמישה עשר אלף מבני ישראל! כך שנה, ועוד שנה, ועוד שנה. בכל שנה מתים המונים במיתה משונה - שנים וחצי אחוזים מעם ישראל. מחריד! 

זה בדיוק מה שטוענים דתן ואבירם, והם מאוד "מציאותיים", ומתארים את מה שקורה לעיני כולם: אתה – משה – הוצאת אותנו ממצרים, לא הבאת אותנו לארץ ישראל, ובעקבותיך רבים כל כך מתים במדבר! אינך ראוי להיות מנהיג! וכלשון המדרש תנחומא: אָמְרוּ לוֹ: עַל מָה אַתָּה מִתְרַבְרֵב עָלֵינוּ? מַה טּוֹבָה עָשִׂיתָ לָנוּ? הוֹצֵאתָנוּ מֵאֶרֶץ מִצְרִים, שֶׁהִיא כְּגַן ה', וּלְאֶרֶץ כְּנַעַן לֹא הִכְנַסְתָּנוּ. אֶלָּא הֲרֵי אָנוּ מֵתִים בַּמִּדְבָּר וְהַנֶּגֶף מִשְׁתַּלֵּחַ בָּנוּ בְּכָל יוֹם. הַעֵינֵי הָאֲנָשִׁים הָהֵם וְגוֹ'. 

 

גישה "ריאלית" זו של דתן ואבירם קיימת עוד מהפגישה הראשונה של משה עם בפרעה במצרים. 

שם, כאשר משה בא אל פרעה לבקש "שַׁלַּח אֶת עַמִּי", התוצאה היתה שפרעה רק הכביד את השעבוד, ושוטרי בני ישראל הוכו. גם שם דתן ואבירם (רש"י) באים בטענות אל משה ואהרן, שהם מסכנים את עם ישראל ורק גורמים לו צרות: " יֵרֶא ה' עֲלֵיכֶם וְיִשְׁפֹּט אֲשֶׁר הִבְאַשְׁתֶּם אֶת רֵיחֵנוּ בְּעֵינֵי פַרְעֹה וּבְעֵינֵי עֲבָדָיו לָתֶת חֶרֶב בְּיָדָם לְהָרְגֵנוּ:". ובמילים של ימינו: אתם המשיחיים - כוספי הגאולה - האינכם רואים שאתם מביאים רק צרות!? תעזבו אותנו עם הדמיונות הלא מציאותיים שלכם, כי בפעולתכם אתם נותנים חרב ביד אויבינו, ומסכנים את כולנו! 

 

ובהמשך הדרך, ליד ים סוף, כאשר המצרים רודפים אחרי בני ישראל, ואין לנו להיכן לברוח, שוב דתן ואבירם (רש"י) באים בטענה דומה: "{יא} וַיֹּאמְרוּ אֶל מֹשֶׁה הַמִבְּלִי אֵין קְבָרִים בְּמִצְרַיִם לְקַחְתָּנוּ לָמוּת בַּמִּדְבָּר? מַה זֹּאת עָשִׂיתָ לָּנוּ לְהוֹצִיאָנוּ מִמִּצְרָיִם: {יב} הֲלֹא זֶה הַדָּבָר אֲשֶׁר דִּבַּרְנוּ אֵלֶיךָ בְמִצְרַיִם לֵאמֹר חֲדַל מִמֶּנּוּ וְנַעַבְדָה אֶת מִצְרָיִם, כִּי טוֹב לָנוּ עֲבֹד אֶת מִצְרַיִם מִמֻּתֵנוּ בַּמִּדְבָּר:". 

הם טוענים, ש"שיגעון הגאולה" של משה רבנו, מוביל כעת את כולם למוות. והם מעדיפים להיות עבדים עוד כמה שנים במצרים, מאשר למות במדבר. 

ואם ביציאת מצרים היו ניסים, וגם על ים סוף נקרע הים, כעת, אחרי חטא המרגלים, נראה שה"ניסים הסתיימו". עם ישראל "תקוע" כעת במדבר למשך ארבעים שנה, כולם מתים במדבר, ולעת עתה תוצאות מסע יציאת מצרים של משה רבנו, מוביל לאין ספור מיתות מגיפה ונגף, ולמיתתם של כל יוצאי מצרים! 

 

ומול טענתם ה"מציאותית" של דתן ואבירם, אנו יודעים את האמת. 

הסיבה שמתים כל כך הרבה אנשים במדבר, היא לא "מסע חלומות הגאולה", אלא חטא המרגלים. דווקא אנשים כמותם, המסרבים להיות "משיחיים", הם אלו שגורמים לכל כך הרבה יסורים ועיכובים במדבר.  

בפרשת שלח בחטא המרגלים, דתן ואבירם (מדרש) מאוד חוששים מהכניסה לארץ. הם חוששים מעמי כנען. שוב, הלך מחשבתם "ריאלי", הם דואגים וחוששים לחייהם של עם ישראל: "{ג} וְלָמָה ה' מֵבִיא אֹתָנוּ אֶל הָאָרֶץ הַזֹּאת לִנְפֹּל בַּחֶרֶב נָשֵׁינוּ וְטַפֵּנוּ יִהְיוּ לָבַז". הם אף מתכוונים לעשות את המעשה ה"מציאותי" ביותר להציל את חייהם: "{ד} וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל אָחִיו נִתְּנָה רֹאשׁ וְנָשׁוּבָה מִצְרָיְמָה:". 

בסופו של דבר, דווקא מעשיהם של אלו הם שהביאו את העונש החמור של "{לב} וּפִגְרֵיכֶם אַתֶּם יִפְּלוּ בַּמִּדְבָּר הַזֶּה:", ותלונתם בפרשת קרח "לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר", היא תוצאה של מעשיהם שלהם. 

הדרך להינצל מכל הצרות איננה "להפחית" את הפעילות למען הגאולה, אלא דווקא להתחזק ולהוסיף בה. דווקא ההליכה אל ארץ ישראל, ההתקדמות לגאולה השלמה, הפעילות להקמת השכינה מעפרה, לא רק שהיא נכונה מצד עצמה, אלא אף תפחית צרות ומיתה. 

כאשר "הָאָרֶץ נִשְׁאֲרָה הַרְבֵּה מְאֹד לְרִשְׁתָּהּ", הזנחתה בידי נוכרים לא תביא שקט ושלווה. אדרבא, הרבה יסורים ומיתות באים עלינו מחמת עזיבתם של חבלי מולדת בידי זרים. הפתרון הוא קיום מצוות התורה "וְהוֹרַשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ וִישַׁבְתֶּם בָּהּ". 

נלך בדרכו של משה רבנו, ונדע שאמנם יש לדתן ואבירם כישרון הסברה נפלא, ויכולת להציג את ה"משיחיים" ככאלו המסכנים את כולם, אך האמת היא בדיוק הפוכה. דרכם מביאה לאותם צרות שהם מתלוננים עליהם, והדרך להינצל מ"חבלי משיח" היא לפעול למען ה

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון