בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לא לטייח את החסרונות: על הספר איה מקום כבודו

מלבד ערכו העצמי, הספר איה מקום כבודו יכול ללמד פרק בהלכות פולמוסים – גם כאשר נוקטים כצד מסוים בפולמוס, אין זה דורש לטייח את החסרונות והקשיים שבצד זה

  • הרב הראל דביר
  • א' סיון תשפ"ב - 14:02 31/05/2022
גודל: א א א
הרב הראל דביר
הרב הראל דביר

בית המדרש 'בית הבחירה' פועל ביישוב כרמי צור, מזה כ-30 שנים. חלק מרכזי מפעילותו הוא הקמת ואחזקת כתב העת 'מעלין בקודש', שיוצא בסדירות קבועה של פעמיים בשנה, מזה 21 שנים.

בספר החדש איה מקום כבודו, נאספו ונערכו מאמרים של כותבים מגוונים שפורסמו בכתב העת 'מעלין בקודש' במשך השנים, ועוסקים כולם באותה סוגיה: איתור מקום המקדש בהר הבית. סוגיה זו נודעה כאחת מהמרכזיות שבפולמוס העלייה להר הבית, ובפולמוס הקרבת הקורבנות בזמן הזה. הכותב הדומיננטי ביותר הוא הרב זלמן מנחם קורן, ויחד עמו הרב ישראל אריאל, הרב עזריה אריאל, הרב עידוא אלבה, הרב עמיחי אליאש.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

אף שהפולמוס סביב העלייה להר הבית נוטה להיות מלא וגדוש בטענות פוליטיות ומגזריות, מהספר שלפנינו הן נעדרות לחלוטין: המאמרים כולם נכתבו בשפה שקולה, מכבדת ועניינית. לא רק זו, אף זו: הכותב המרכזי, הרב קורן, נמנה מצד אחד על מתנגדי העלייה, ומצד שני במאמריו הוא מחזק ומגבה בכל תוקף את שיטתו שלפיה בכוחנו לזהות כיום את מקום המקדש ברמה גבוהה של וודאות.

מקום מרכזי בספר מוקדש לתשובתו היסודית של הרדב"ז (מצרים וארץ ישראל, מפנה המאות ה-16-15) שבה מצד אחד נקבע בהחלטיות כי מקום קודש הקודשים הוא מתחת לכיפת הסלע, ומצד שני נקבעו גם קביעות נוספות שאינן מתיישבות עם קביעה זו – ולפיהן המקדש נמצא כביכול בפינה הדרום-מערבית של רחבת הר הבית. מרתק לראות איך כל אחד מהכותבים סלל דרך עצמאית בהתייחסותו לקושי זה: הרב קורן בחר לבאר את כל אחת מהקביעות בפני עצמה, ואת הסתירה בין הקביעות השונות להשאיר כנקודה שאכן לא התיישבה כל הצורך; הרבנים אריאל ואלבה ניסו להמיר את ההבנה שלפיה הרדב"ז מיקם את המקדש בפינה הדרום-מערבית בהבנות חלופיות בדבריו, ובכלל זה העלו הצעות והשערות שונות בדבר כתלים שהיו ממוקמים בהר; והרב עמיחי אליאש בחר לערער על עצם האפשרות להסתמך להלכה על תשובת הרדב"ז.

דומה שמלבד ערכו העצמי, הספר איה מקום כבודו יכול ללמד פרק בהלכות פולמוסים – גם כאשר נוקטים כצד מסוים בפולמוס, אין זה דורש לטייח את החסרונות והקשיים שבצד זה. ניתן לנקוט עמדה, להכריע בין אפשרויות, ועם זאת להכיר ולהודות בכך שהתמונה היא מורכבת, ויש פנים מסבירות גם לעמדת החולקים.

יהי רצון שספר זה, המסכם שנים של לימוד ודיון הדדי, יהווה גם פתיח לקראת המשך הבירור וההתכוננות לבניין בית מקדשנו, במהרה בימינו, אמן!

  • הרב הראל דביר הוא מחברי מערכת 'בית הבחירה'
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד