בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לתמוך במפלגה שתמכה בהפקרת הארץ?

בשיעור שמסר לפני מספר שנים דיבר הרב יעקב יוסף על ההצבעה למפלגות שתמכו בהסכמים על הארץ - כעת זה רלונטי מתמיד

  • הרב אריאל לוי
  • ד' ניסן תשע"ט - 11:50 09/04/2019
גודל: א א א
הרב אריאל לוי
הרב אריאל לוי

שלוחו של אדם כמותו, ומי שבוחר במפלגה שמפקירה את ארץ ישראל לאוייב עתיד לתת את הדין.

בחומש דברים בפרשת ואתחנן (ד', ל') התורה אומרת: "ושבת עד ה' אלוקיך ושמעת בקולו".

גם בפרשת ניצבים התורה עוסקת בנושא התשובה. ב"ה זכינו, וגם לאדם שחטא יש אפשרות לחזור בתשובה.

במסכת יומא פ"ו, מביאה הגמרא ארבעה חילוקי כפרה, והרמב"ם מביא (ספר המדע, הלכות תשובה פרק א' הלכה ו') להלכה ולמעשה שיש חילוקי כפרה. כל עבירה היא לכלוך על הנשמה. וככל שהלכלוך גדול יותר, התשובה קשה יותר. 

בעל תשובה צריך לתקן את כל מה שלכלך. הוא צריך לנסות לטהר ולנקות את הנשמה שלו.

צריך הרבה עמל והרבה יגיעה כדי לכבס ולטהר את הנשמה. אדם צריך להיות זהיר. גם על הדברים שהם שוגג צריך תיקון.

בחומש במדבר (פרשת מסעי, פרק ל"ה) מובא דינו של אדם שהרג נפש בשגגה, שצריך גלות. צריך כפרה. לכן, כל אלה שתמכו בהסכם אוסלו, על פי ההלכה, ע"פ הדין, הם חייבים תיקון. רצחו יותר מאלף איש! 

גם אם תגיד שזה לא במזיד אלא בשוגג, שהטעו אותם, הרי הם עשו את הפשע הנורא הזה, "ידיהם דמים מלאו", והם חייבים, בלי ספק, תיקון. אינני יודע מה התיקון. אני יודע מה התיקון של אדם שהרג בשוגג נפש אחת. אבל על הריגת כל כך הרבה נפשות, אינני יודע מה התיקון. 

ולא מספיק לומר "אני חוזר בי". מהגמרא ומדברי הנביא שאמר "ופקדתי בשבט פשעם" אתה רואה שלגבי הדברים החמורים לא מספיק לומר "אני חוזר בתשובה".

אם אדם ביטל מצוות עשה, כמו למשל אם אדם לא התפלל יום אחד, מיד כשהוא חוזר בתשובה – "ושב ורפא לו". לא זז משם עד שמוחלים לו. אבל ההורג נפש בשגגה צריך, לפי דין תורה, גלות לעיר מקלט, גם אחרי יום הכיפורים, עד מות הכהן הגדול. ואם על נפש אחת ככה, מסכנים – מה יעשו אותם שתמכו בהסכם אוסלו? מי שעשה את הדבר הזה, אינני מקנא בו. 

על מפלגות החילונים אין לי קושיות. בלאו הכי... ה' ירחם. אבל אני מדבר על מי שבחר במפלגה שהייתה שותפה לפשע הנורא של הסכם אוסלו. כל אדם שבחר במפלגה כזו, גם הוא קשור לפשע הזה. נמצא שאותו אדם צריך לתקן. 
במסכת הוריות, המשנה מדברת על סוגי קורבנות. יש קורבן יחיד ויש קורבן ציבור. יש סוג קורבן שהציבור מביא כשהוא נכשל. למה, הרי הרבנים פסקו לו? למרות שפסקו לו, התורה מחייבת קורבן. היום, לצערנו, אין קורבנות, אבל צריך תיקון. מבואר בהלכות תשובה לרמב"ם, שאם חלילה לא יעשה האדם שום תיקון, "נכונו ללצים שפטים". ה' ירחם.

על פי סיכום של שיעור מהרב יעקב יוסף 
 

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד