בע"ה כ"ג אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מארגן ההתפרעויות בקדום - איש שיח של המת"ק

מואיד שתיווי, ממובילי ההתפרעויות השבועיות האלימות בכפר קדום, הוא "איש שיח" של מנהל התיאום והקישור של צה"ל. מתפ"ש: "בוחרים שלא להגיב לידיעה"

  • אלחנן גרונר
  • ז' ניסן תשע"ט - 09:00 12/04/2019
גודל: א א א
מתנגד לאלימות? תמונת הפרופיל של שתיווי עם ערבי המיידה אבנים (צילום מסך פייסבוק)
מתנגד לאלימות? תמונת הפרופיל של שתיווי עם ערבי המיידה אבנים (צילום מסך פייסבוק)

במשך שנים עורכים מדי יום שישי ערבים ואנרכיסטים ישראלים וזרים התפרעויות אלימות בכפר קדום הסמוך לישוב קדומים בשומרון.

כמעט כל אירוע מתפתח להתפרעות אלימה, חסימת כביש בצמיגים בוערים וסלעים, וידויי אבנים לעבר כוחות צבא ומג"ב. מאחת ההתפרעויות אף פורסם סרטון בו נראו פורעי הכפר מבריחים חיילי צה"ל.

לכוחות הביטחון מדובר בכאב ראש קבוע. רבים מהפורעים נעצרו ומשתחררים לאחר תקופות ושבים לכפר כגיבורים. ארגון "עד כאן" אף הגיש קובלנה פלילית כנגד כמה מראשי האנרכיסטים בטענה שהם מעורבים בהתפרעויות יום השישי, אשר מבוצעות במקביל בנבי צלאח, בילעין, נעלין ולעיתים במוקדים נוספים.

אלא שלקול היהודי נודע כי אחד ממובילי ההתפרעויות האלימות, מואיד שתיווי, נחשב ל"איש שיח" של מנהלת התיאום והקישור של צה"ל באזור שכם (מת"ק) ומגיע כנציג הכפר לפגישות עם נציגי הצבא.

הבוקר (ה')  פרסם ארגון השמאל הקיצוני "גוש שלום" על דיון בתביעה שהגיש שתיווי כנגד מדינת ישראל באמצעות פעיל השמאל הקיצוני עו"ד איתי מק, וזאת בטענה שחיילים ירו בו באחת ההתפרעויות ופצעו אותו.

לפי הודעת גוש שלום, מואיד שתיווי בן ה-64, הוא ממנהיגי הכפר קדום וחבר מועצת הכפר.

לטענתם "מואיד מוכר היטב כמי שמתנגד לאלימות, ולכן הוא נציג הכפר בפגישות המתקיימות מעת לעת במת"ק הישראלי בחווארה".

קצת קשה להסביר כיצד מי שמתנגד לכאורה לאלימות מעורב בהובלת התפרעויות אלימות מדי שבוע במשך שנים, מצטלם יחד עם רעולי פנים המיידים אבנים ואף תמונת הפרופיל שלו בפייסבוק על רקע ערבי המיידה אבנים באמצעות קלע דוד.

כך או כך בהודעה נכתב כי "מואיד הינו אחד מסמלי ההפגנות השבועיות מתחילת ההפגנות בשנת 2011. מדי יום שישי בצהרים ולאחר התפילה במסגד, מואיד עומד בראש התהלוכה בכפר ונושא את דגל פלסטין".

פנינו לדוברות מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) האחראים על המת"ק בשאלה כיצד שתיווי הוא "איש שיח" עם הצבא. במתפ"ש אמרו כי הם בוחרים שלא להגיב לפנייה.

יש לציין כי לפני מספר חודשים חשפנו בקול היהודי כי איש מודיעין של הרשות הפלסטינית ומי שמארגן על פי החשד התפרעויות אלימות בכפר עוריף בשומרון הוא איש שיח של מת"ק שכם.

במקרה זה אף איימו במת"ק בהפעלת הצנזורה הצבאית לטובת עצירת הכתבה, אך בצנזורה הצבאית אישרו לפרסם את הפרטים שחשפנו בקול היהודי.

גם באירוע ניסיון הלינץ' בטיול הילדים שותקף בידי פורעים מהכפר קוצרא, התברר כי חלק מהשותפים להתפרעות מוכרים כמי שמנהלים שיח עם אנשי המת"ק.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד