בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: "איש שיח" של המת"ק – מחבל משוחרר

​תחקיר הקול היהודי: במנהל התיאום והקישור של צה"ל מתחזקים קשר קבוע עם מחבל, גם לאחר שנעצר בחשד לעבירות נשק. גורמי ביטחון: "הוא משטה במת"ק וקשור לפרובוקציות נגד הישוב יצהר"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ג טבת תשע"ט - 21:20 31/12/2018
גודל: א א א
ספאדי ביום שחרורו (צילום מסך פייסבוק)
ספאדי ביום שחרורו (צילום מסך פייסבוק)

חשיפת הקול היהודי:

ערבי המוגדר כ"איש שיח" של מת"ק שכם (מנהלת תיאום וקישור) במתפ"ש (מתאם פעולות הממשלה בשטחים), הינו מחבל, איש כוחות "הרשות הפלסטינית" שאף נעצר בחשד שהפעיל מחרטות נשק.

למרות זאת, במת"ק ממשיכים בקשר עמו לאחר ששוחרר באופן מפתיע לאחר פחות משנה במאסר, ולמרות היותו שותף לכאורה בפרובוקציות אלימות נגד תושבי הישוב יצהר.

הישארו מעודכנים: הכותרות החשובות מידי שבוע אצלך לדוא"ל >>

מדובר בעסאם ספאדי, בן 41 מהכפר עוריף שבשומרון. ספאדי הוא דמות מוכרת בכפר עוריף. בבעלות משפחתו מחצבה ובית גדול מידות, והוא עצמו משרת ב"מנגנוני הביטחון" הפלסטינים, ב"מודיעין הכללי".

אחד מאחיו הוא מחבל מורשע שנידון ל-21 שנה בגין ביצוע פיגועים, ורבים מבני משפחתו מעורבים בהתפרעויות והתקפות אלימות באזור הישוב יצהר הסמוך. הוא עצמו מצולם עם כלי נשק שונים בתמונות שהעלה בדף הפייסבוק שלו.

אלא שלקול היהודי נודע כי ספדי מוגדר בידי מנהלת התיאום והקישור (מת"ק) של צה"ל באזור שכם, כ"איש שיח".

זו ההזדמנות שלך לקחת חלק פעיל ולהשמיע את הקול היהודי
תרום עכשיו לפעילות
יחד נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

    | כפול: מארגן אירוע ואז הודף את השבאב?

לטענת גורמים ביטחוניים, השיח מולו מתמקד בפניות מצד המת"ק כאשר ערבים מבית הספר התיכון של עוריף הסמוך לביתו, עולים לעבר הישוב יצהר ומיידים אבנים באזור המכונה "השקדייה".

לטענתם, ספאדי מרחיק את הנערים חזרה לכפר ומהווה דמות המרגיעה את המתרחש באזור.

מסיבה זו הוא זוכה ליחס מיוחד מצד כוחות הביטחון, יחס שעל פי החשד אפשר לו לייצר נשק מתחת לרדאר במשך מספר שנים עד למעצרו, וכן לנהל בקלות יתרה את עסקיו, הכוללים קשרי מסחר עם ישראל, ייבוא מכונות עבור המחצבה שבבעלותו ועוד.

 הכותרות החמות מידי יום אליך לווצאפ - לחץ כאן >>

אלא שמתחקיר הקול היהודי עולה כי שמו של ספאדי עלה לא אחת כמי שבעצמו מארגן את הפרובוקציות והשלכות האבנים.

כך למשל זיהה קצין ששירת בגזרה את התופעה, ערך תצפיות וגילה כי ספאדי מגיע בשעות הבוקר לבית הספר התיכון הסמוך לביתו, נעמד בכניסה, ולאחר זמן קצר מתחילים לצאת התלמידים לעבר יצהר ולהתקדם באזור "השקדיה" לעבר שכונת קומי אורי.

כאשר הגיע הכח הצבאי נצפה ספאדי מסתובב לפתע ומתחיל לקרוא ל"שבאב" לשוב לכפר.

כך ככל הנראה מרוויח ספאדי נקודות אצל אנשי השיח שלו במת"ק, ומצטייר כמי שמסייע למת"ק ב"הרגעת הרוחות" בכפר.

    | השחרור המפתיע

אך אם לא די בכך, לפני כשנתיים וחצי, נעצר ספאדי יחד עם כמה מאחיו ובני משפחתו בחשד שהפעיל מחרטות נשק באזור ביתו.

כוחות צבא גדולים פשטו במבצע חטיבתי של חטיבת שומרון על מספר מוקדים ובהם בית המשפחה בעוריף.

הכוחות עצרו את עסאם ספאדי ושלושה חשודים נוספים, ובהם אחיו עלי שגם הוא משרת ב"מודיעין הכללי" של הרשות, והחרימו כלי נשק, תחמושת, ומחרטות.

בהודעת השב"כ על מעצרו נכתב כי בפעילות משותפת של זרועות הביטחון נעצרו יצרני וסוחרי נשק מאולתרים בכפר עוריף הסמוך לשכם - במסגרת הפעילות נתפסו נשקים מאולתרים מסוגים שונים ותחמושת. כמו כן הוחרמו ארבע מחרטות ששימשו לייצור אמצעי הלחימה.

בשב"כ אמרו אז כי "כלי הנשק המאולתרים נסחרו באזורים נוספים ביהודה ושומרון והינם מסוג רובי קרלו, רובי M-16 מאולתרים ורובי עוזי מאולתרים. ההערכה כי הסוחרים הנ"ל ניצלו את קשריהם לסחר גם למול סוחרי כלי נשק בישראל".

"קשריהם לסחר" של בני חמולת ספאדי, קשורים ככל הנראה לפעילותם בתחום המחצבות. רק לאחרונה קיבלו מטורקיה מכונת גריסה חדישה שעליה גאוותם בכפר. מהלכים רבים בתחום הסחר והייבוא דורשים אישורים מהמת"ק, וככל הנראה לא מזיק לכך שתוגדר "איש שיח"...

פעילות ייצור הנשק, כך התברר, נערכה במקביל להיותו של ספאדי "איש שיח" של המת"ק, העומד עמם בקשר רציף בנוגע לאירועים בכפר.

ספאדי שהה בכלא 11 חודשים בלבד למרות שעבירות נשק מהסוג שבגינן נעצר עשויות להביא למאסר חמור בהרבה של מספר שנים.

גורמים ביטחוניים אמרו לקול היהודי כי מדובר בשחרור שנראה חריג ותהו בצורה מסויגת האם גורמים מסוימים פעלו לשחרורו בנסיבות שונות.

   | "איש שיח" - גם לאחר המאסר

אלא שלקול היהודי נודע כי גם לאחר שחרורו ממשיך ספאדי להיות מוגדר בידי המת"ק כ"איש שיח" על אף מעורבותו בייצור הנשק, והטענות על הטעיות מכוונות שלו כנגד המת"ק.

מלבד זאת, גם בתקופה האחרונה נצפה ספאדי בחלק מאירועי הפרובוקציה בכפר שגררו עימותים אלימים עם יצהר.

 כך ספאדי נצפה באירוע שבו מספר ערבים ביצעו חריש בנקודה הגובלת בין יצהר לכפר, אירוע המופיע בדו"ח קצינת המנהל האזרחי עידית זרגריאן, אודות "אלימות ביצהר", דו"ח שעורר סערה ציבורית.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי רבים ממקורביו ובני משפחתו של עסאם ספאדי משתתפים בפועל בהתפרעויות, וחלקם אף נפצעו מירי חיילי צה"ל. כך למשל, אחד האירועים התרחש שלושה ימים בלבד לאחר שחרורו של ספאדי מהכלא, ואחיינו העלה לפייסבוק תמונות מההתפרעות.

העובדה כי גם לאחר מעצרו ממשיך ספאדי לשמש איש שיח של המת"ק מעוררת סימני שאלה נוספים. סימני השאלה מקבלים נופך נוסף כאשר נזכרים בפרשות שחיתות שנחשפו בעבר במנהל האזרחי, בין השאר בנוגע לתחום המחצבות.

   | הצנזורה אישרה

יש לציין כי אין בידי הקול היהודי מידע מוצק על שחיתות בפרשה, ויתכן כי במת"ק סוברים כי ספאדי אכן משמר "שקט" בכפר, אך הגורמים הביטחוניים ששוחחו עם הקול היהודי תהו האם גורם מסויים גרם ל"אתרוגו" של ספאדי, וכך למרות שסביר להניח שהיה מידע מודיעיני על מעורבותו בסחר וייצור נשק, התאפשר לו לפעול תקופה ארוכה בשקט.

יש לציין כי במהלך התחקיר טענו בפני הקול היהודי גורמים במתפ"ש כי הצנזורה הצבאית תטיל איסור לפרסם פרטים מסוימים בפרשה בטענה שמדובר בנושא ביטחוני.

אולם בסופו של דבר הצנזורה הצבאית לא הטילה איסור לפרסם אף לו לפרט אחד מהכתבה, מה שמלמד כי אין צורך ביטחוני אמיתי בקשר עם ספאדי, וכפי שאישרו גורמי ביטחון הקשר מתבטא סביב אירועי האלימות והפרובוקציה של עוריף מול יצהר.

הישארו מעודכנים: הכותרות החשובות מידי שבוע אצלך לדוא"ל >>

במתפ"ש האחראי על המנהל והמת"ק סירבו להגיב ספציפית בנוגע לספאדי ולא התייחסו לשאלה האם ידעו על המחרטות נשק שהפעיל.

תגובת מתפ"ש שנמסר לקול היהודי: "המנהל האזרחי פועל מתוקף תפקידו למול גורמים שונים במגזר הפלסטיני, זאת למטרת שמירה על היציבות הביטחונית ומרקם החיים התקין באזור".

הכתבה הזו לא באה ברגל...
הצוות המסור במערכת הקול היהודי עובד קשה כדי להשיג את המידע, לאמת אותו, לפרסם ולהביא אותו לידיעת הרשויות.
כל הפעילות הזו עולה ממון רב.
זו ההזדמנות שלך לקחת חלק פעיל ולהשמיע את הקול היהודי
תרום עכשיו לפעילות

יחד נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד