בע"ה ט"ו חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעקבות החשיפה: ארדן הודיע על הגבלות שימוש במים למחבלים

בהצגת מסקנות וועדה שבחנה תנאי כליאת המחבלים הודיע ארדן על הגבלות בשימוש המים הבזבזני של המחבלים, אשר נחשף בקול היהודי

  • דוד אור שחר
  • כ"ה טבת תשע"ט - 12:57 02/01/2019
גודל: א א א
(צילום: מענדי הכטמן)
(צילום: מענדי הכטמן)

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הציג הבוקר (ד') במסיבת עיתונאים שכינס את מסקנות וועדה ציבורית שמינה, שמטרתה הפחתה למינימום של התנאים להם זוכים המחבלים הכלואים בבתי הכלא בישראל.

בין שאר ההגבלות שהודיע ארדן כי יחלו על המחבלים הודיע ארדן כי שימוש המחבלים במים למקלחת בבתי הסוהר יוגבל ויהיה תחת סנקציות קשות. את ההחלטה הזו קיבל ארדן בעקבות תחקיר הקול היהודי שחשף לפני מספר חודשים כי מחבלים בבתי הכלא מבזבזים כמויות אדירות של מים במכוון על מנת לפגוע במדינת ישראל.

כזכור התקיר נחשף בקול היהודי בקיץ האחרון ועורר סערה בתי בכלי התקשורת. בעקבות פרסום התחקיר כבר אז הודיע השר ארדן כי יחל לפעול לבדיקת הנושא לעומק והטלת אמצעי ענישה וביקורת על נושא צריכת המים על ידי מחבלים.

בהצגת המסקנות נוטלים חלק חברי הוועדה, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים משה (צ'יקו) אדרי וממלא מקום נציב השב"ס, גונדר אשר ועקנין. "אנחנו משנים את הכללים. חייבים להמשיך את הלחימה בארגוני הטרור גם בבתי הכלא", הצהיר השר ארדן בפתח מסיבת עיתונאים.

בדבריו אמר ארדן כי "נושא נוסף שיחייב אותנו גם כן לשנות ולהשקיע בתשתיות זה נושא המים באגפי המחבלים. לפי בקשתי, הוועדה בדקה ומצאה שבאגפים הביטחוניים ישנה צריכת מים מטורפת. זה פשוט משהו בהיקפים בלתי נתפסים. בין פי חמישה ליותר מכך מול האזרח הישראלי הממוצע; וזה לא קורה במקרה - זו עוד דרך של התרסה כנגד המדינה".

כשאנחנו מחנכים במדינת ישראל את הילדים שלנו לחסוך כל טיפה אבל מחבלים בכלא נהנים מגישה חופשית לברזים ומשאירים אותם פתוחים שעות ביממה - זה דבר שחייב להיפסק ולהשתנות. תהיה הגבלה ברורה על כמות המים שאסיר יוכל לצרוך ביממה, שעות השימוש יוגבלו ועם הזמן המקלחות יוּצאו מתוך האגפים. לאחר מכן ניתן יהיה לפקח טוב יותר ולהגביל את השימוש בהן", סיכם ארדן.

משמיעים את הקול היהודי ומשנים מציאות!
זו ההזדמנות שלך לקחת חלק פעיל ולהשמיע את הקול היהודי
תרום עכשיו לפעילות

   | מחבל ערבי צורך מים כמו עשיר ישראלי - בחינם

מהנתונים העדכניים שהגיעו לידי הקול היהודי בעת הכנת התחקיר עלה כי צריכת המים השנתית של מחבל היא בממוצע לא פחות מ- 248.4 מ"ק לשנה.

לשם המחשה, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צריכת המים של אזרח רגיל היא בממוצע כ-70 מ"ק לשנה, כלומר הצריכה של מחבל בכלא היא כפי 3 וחצי מאזרח רגיל.

באשכול 10, הגבוה ביותר בדירוג החברתי כלכלי מגיעה צריכת המים לממוצע של כ-260 מ"ק נכון לנתונים שנמדדו בשנה הלועזית 2014, וזאת בעקבות הצריכה הגבוהה לגינון ובריכות פרטיות בסביון, כפר שמריהו וישובים נוספים בהם מתגוררים עשירי ישראל.

יש לציין כי גם אסירים פליליים רגילים צורכים מים יותר מאזרח, וזאת בין השאר בגלל החום הכבד השורר ברבים מבתי הסוהר, וכן העובדה שהמים אינם על חשבונם.

בשב"ס לא הצליחו למסור לקול היהודי נתונים מדויקים על צריכת המים של אסיר פלילי, וזאת משום שהנתונים בוססו על נתוני צריכה בבתי סוהר, וחלק מבתי הסוהר שרובם פליליים כוללים גם אגפים ביטחוניים. אולם לאחר בדיקה של פרסומי עבר והערכות שונות, ניתן לקבוע כי אסיר פלילי רגיל צורך בממוצע כ-120 קוב לשנה.

מנתונים שהגיעו לידי הקול היהודי עולה כי בשב"ס ישנם כיום כ-5800 מחבלים כלואים. אם מחשבים את הפער שבין הממוצע של אסיר פלילי לביטחוני עולה כי בממוצע מתבזבזים על ידי המחבלים הכלואים כ-750,000 מ"ר בשנה.

בשב"ס אומרים כי תמחור המים עבור הארגון יוצא כ7.5 ₪ לקוב, מה שמביא לתוצאה של כ-5,660,000 מיליון ₪ בשנה לשווי המים המבוזבזים.

אם מחשבים את הנתון גם לשנים אחורה, לכל הפחות עשור מאז התגלתה התופעה, אנחנו מגיעים לבזבוז של כ-7.5 מיליון קוב מים בשווי עשרות מיליוני שקלים.

הכתבה הזו לא באה ברגל...
הצוות המסור במערכת הקול היהודי עובד קשה כדי להשיג את המידע, לאמת אותו, לפרסם ולהביא אותו לידיעת הרשויות.
זו ההזדמנות שלך לקחת חלק פעיל ולהשמיע את הקול היהודי
תרום עכשיו לפעילות

יחד נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד