בע"ה ד' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ארכיאולוגים יהודים נעצרו בידי שו"פים בשומרון ואולצו למסור את נשקם

הארכיאולוגים, הפועלים לשמירה על אתרי עתיקות ביהודה ושומרון הסובלים מביזה, נעצרו בידי שוטרים פלסטינים בשטח הנמצא בשליטה ישראלית. קצין בצה"ל הורה לארכיאולוגים למסור את נשקם לשוטרים הערבים. "הוראה מופקרת"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י' אייר תש"פ - 15:59 04/05/2020
גודל: א א א
השוטרים הפלסטיני עוצר את הארכיאולוגים, הבוקר
השוטרים הפלסטיני עוצר את הארכיאולוגים, הבוקר

שוטרים פלסטינים חמושים עצרו הבוקר (שני) ארכיאולוגים ישראלים שהגיעו לאתר ארכיאולוגי בצפון השומרון, באיזור בשליטת ישראל.

ארגון "שומרים על הנצח" הפועל לשמירה על אתרי עתיקות ביהודה ושומרון, מבצע לאחרונה, פרויקט מיפוי של אתרי עתיקות הסובלים מחפירות פיראטיות, ביזה ופגיעה בממצאים.

איתן מלט, רכז ארגון 'שומרים על הנצח', הפועל למיפוי אתרי עתיקות הסובלים מחפירות פיראטיות, ביזה והשחתה, יצא הבוקר יחד עם שני ארכיאולוגים, לאתר תל פארסין שבצפון השומרון, באיזור הנמצא בשליטה ישראלית מלאה, על מנת לסקור את הפגיעה באתר.

האתר, הנמצא מרחק 5 דקות נסיעה מהיישוב חרמש בצפון השומרון, משמר את השם המקראי 'פרש' (מצאצאי מנשה) ואת השם התלמודי 'כפר פרשאי'. באתר ישנם שרידי יישוב גדול שהתקיים כמעט ברציפות מתקופת הברזל ועד התקופה העותמאנית. בין השרידים ראויים לציון מקווה טהרה שנחצב בימי בית שני והיה בשימוש עד התקופה הביזנטית, מערות קבורה, מערת בית בד, מערות תת קרקעיות ומבנים מרשימים מהתקופה העותמאנית.

צוות הארכיאולוגים נתקל במחסום של שוטרי הרשות הפלסטינית, באיזור הנמצא בשליטה ישראלית מלאה, ולשוטרי הרשות אסור לפעול, ובטח לא להסתובב חמושים.

השוטרים הפלסטינים עצרו את הצוות הארכיאולוגי וקצין מת"ק (מנהלת תיאום וקישור של צה"ל) הורה לארכיאולוגים למסור את נשקם לידי השוטרים הפלסטינים.

"שוטרי הרשות הפלסטינית דרשו ממנו לרדת מהרכבים, ואנחנו סירבנו", מספר מלט. "אלו היו רגעים לא נעימים, אבל בעיקר מקוממים. לאחר שפנינו לצה"ל, ובתיווכו של יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, הם החליטו להעביר אותנו לידי צה"ל במחסום דותן הסמוך".

"העיר 'פרש' מעולם לא נחפרה בצורה מסודרת ע"י ארכאולוגיים אבל נחפרת בידי שודדים ערביים מקומיים בצורה אגרסיבית כי מדינת ישראל לא לוקחת אחריות", מוסיף מלט. "בעיני, זה הצד השני של המטבע לעובדה ששוטרי הרשות הפלסטינית מסתובבים חמושים באיזורים ישראליים מובהקים. אנחנו קוראים לממשלת ישראל לאמץ תכנית להגנה על אתרי המורשת שלנו."

    | ראש המועצה: "ההוראה למסור את הנשק לשו"פים – הוראה מופקרת"

לאחר האירוע, פנה יוסי דגן במכתב לשר הבטחון נפתלי בנט בו מותח ביקורת חריפה על הוראת קצין המת"ק בשטח.

"מדובר בהוראה מופקרת ובאירוע שהיה עלול להגמר באירוע דוגמת הלינץ' ברמאללה" כתב דגן. "לא יעלה על הדעת, שקצין במנהל האזרחי יורה לאזרח ישראלי למסור את נשקו למחבלים במדים שוטרי הרשות 'הפלסטינית'. מעבר להשפלה שיש בכך ובכפיפות הקומה הלאומית, יש בכך הפקרות בטחונית ברורה. ויש לחדד את הנהלים בנושא זה לאלתר".

"לאחר שאביתר בורובסקי הי"ד, הרב מאיר חי הי"ד, בן יוסף לבנת הי"ד, רב סמל איהאב חטיב הי"ד, נרצחו ע"י שוטרים 'פלסטינים' לאחר הלינץ' ברמאללה אותו גיבו שוטרים 'פלסטינים', לא ייתכן שקצין במנהל האזרחי יורה לאזרח למסור את נשקו לשוטר 'פלסטיני' ויסכן את חייו. אני קורא לך אדוני שר הבטחון להדרש לנושא הזה ולזמן לוועדת חקירה את הקצין ושרשרת הפיקוד שנתנה הוראה שערורייתית כזו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 4 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד