בע"ה ט"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

באופן רשמי: הרש"פ והבנקים יפרו את החוק נגד הטרור

הרשות הפלסטינית והבנקים הפועלים בה הודיעו באופן רשמי כי יפרו את החוק הישראלי החדש האוסר על העברת משכורות למחבלים.

  • מבט לתקשורת הפלסטינית
  • י"א סיון תש"פ - 09:35 03/06/2020
גודל: א א א

הרשות הפלסטינית הודיעה אתמול כי היא תשלם בימים הקרובים את המשכורות החודשיות למחבלים כלואים, בשיתוף פעולה ובאמצעות הבנקים הפועלים ברשות הפלסטינית, זאת למרות החוק החדש שנכנס לתוקף ואוסר על כך.

כל בנק הפועל להעברת משכורות המחבלים מבצע הפרה של חוק חדש שנכנס לתוקף ביהודה ושומרון בט"ו אייר (09 במאי). החוק החדש קובע כי תשלום תגמול על פעילות טרור מהווה עבירה, וכל מי שמעורב בתהליך מבצע עבירה - כולל הבנקים ועובדיהם.

על פי פרסום בסוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית, ראש רשות האסירים באש"ף, קדרי אבו בכר, הודיע כי הרש"פ תמשיך לשלם את משכורות המחבלים באמצעות הבנקים, וזאת למשך ארבעה חודשים, עד לפיתוח והקמת "מוסד בנקאי" חדש שיהיה כפוף לאש"ף.

"ראש הרשות לענייני אסירים, קדרי אבו בכר, אמר כי תשלום משכורות האסירים ומשפחות השהידים באמצעות הבנקים יימשך עד לפיתוחו של מוסד בנקאי, שיהפוך לבנק עבורם", כך נכתב באתר וואפא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ.

עוד נכתב, כי "אבו בכר אמר בשיחת טלפון עם סוכנות "ופא" כי נערכה ישיבה אתמול על פי הנחיית הנשיא מחמוד עבאס ובנוכחות ראש הממשלה מחמד אשתיה, יועץ הנשיא לעניינים משפטיים עלי מוהנא, ו[נציגי] משרד האוצר, הרשות לענייני אסירים, רשות המטבע ונציגים מטעם הבנקים. במהלך הפגישה סוכם כי יימשך תשלום קצבאות האסירים ומשפחות השהידים דרך הבנקים, עד שיסתיים פיתוחו של המוסד הבנקאי להלוואות, שכפוף לאש"ף, כך שהוא יהפוך לבנק עבורם".

"הוא הבהיר כי רעיון הקמת הבנק הזה עלה בעקבות החלטת "המושל הצבאי הישראלי" מה-9 במרץ (צריך להיות 9 בפברואר - העורך) האחרון, אשר הזהיר את הבנקים שלא ימשיכו לטפל בכספיהם ובחסכונותיהם של האסירים ומשפחות השהידים".

"אבו בכר הדגיש כי הקמת הבנק תושלם בתוך ארבעה חודשים, דבר שנחשב להישג לאומי, שכן הפסקת תשלום משכורותיהם פוגעת בהיסטוריה של האסירים והשהידים, במאבקם ובהקרבתם".

"הוא ציין כי היום (יום ב') תיערך ישיבת ממשלה, שתאשר את [הקמת] הבנק, וכי תוגש לנשיא המלצה לאשר זאת...". עד כאן מתוך סוכנות הידיעות וואפא.

    | בישראל הזהירו את הבנקים הערבים: "העברת משכורות טרור תסכן אתכם"

לפני חודש וחצי פנה מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' לבנקים הפועלים ברש"פ והזהיר אותם שהחוק החדש שנחתם מבהיר כי תשלומי הרש"פ למחבלים הכלואים מהווים תגמול על ביצוע מעשה טרור, וכי כל אדם (או מוסד) שמסייע לביצוע התשלומים עובר עבירה, שבגינה ניתן לנקוט נגדו פעולות אכיפה, לרבות מעצר והעמדה לדין ותפיסת רכוש.

עוד התרה המכון כי שיתוף פעולה של הבנקים עלול לחשוף אותם לתביעת אזרחיות.

בעקבות האזהרה, ובסמוך לפני כניסת החוק החדש לתוקף בתחילת חודש מאי ואמצע חודש אייר, פנו הבנקים אל שר האוצר ברש"פ תוך שציינו את הסיכונים שאליהם ייחשפו הבנקים אם ימשיכו לספק את הפלטפורמה לתשלום משכורות המחבלים, וביקשו מהרש"פ לחדול מלהעביר את המשכורות באמצעות הבנקים.

 "בהסתמך על ישיבת המליאה של אגודת הבנקים, כל הבנקים מבקשים בזאת מכבודך להפסיק להעביר סכומים כלשהם לחשבונות הללו. הבנקים יעבירו את היתרות בחשבונות הללו אל חשבון משרד האוצר".

במקביל, הודיע ראש ממשלת הרש"פ, מחמד אשתיה כי תוקם ועדה שתבחן את הנושא ותגבש המלצות: "הדובר הרשמי של הממשלה, אבראהים מלחם, אמר כי ראש הממשלה מחמד אשתיה הורה להרכיב ועדה בראשות נגיד רשות הכספים, שכוללת את השר לענייני אסירים, אגודת הבנקים ונציג ממשרד האוצר על מנת לבחון את האיומים הישראליים נגד הבנקים שמעניקים את שירותיהם לקרובי האסירים והשהידים והגשת ההמלצות הנדרשות להתמודדות נגדם".

מעניין לציין כי אך לפני מספר ימים פורסמה כתבה באתר סוכנות הידיעות "צדא" ובה צוטט יו"ר מועצת המנהלים של איגוד הבנקים, מאהר אלמסרי, שאמר שטרם נמצא פתרון לסוגיית תשלום משכורות המחבלים: "אין פתרון כלשהו לעניין משכורות האסירים... הרש"פ עדיין מחפשת פתרונות לעניין הזה בשיתוף עם הבנקים ומשרד האוצר".

באותה כתבה צוטט גם יו"ר מועדון האסיר, קדורה פארס, שאמר כי "עמדתנו בעניין משכורות האסירים ברורה: סירוב לכל פתרון מלבד תשלום דרך הבנקים".

במאבק בין התעקשות הרש"פ להמשיך לשלם תגמולי טרור למחבלים באמצעות הבנקים הפועלים ברשות, לבין רצון הבנקים להימנע מלהיות מעורבים בביצוע עבירות טרור, נראה כי לפי שעה יצאה ידה של הרש"פ על עליונה.

אך כפי שנאמר במכתב האזהרה של מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' לבנקים, שיתוף פעולה עם מעשה שמוגדר בדין כ"פעולה ברכוש טרור" עלול להוביל לפתיחת חקירות, מעצר והעמדה לדין של מנהלי ובכירי הבנקים. במקביל, הדבר עלול לחשוף את הבנקים לפעולות אכיפה נוספות, לרבות הוצאת צווים לתפיסת הכספים המשולמים למחבלים, וכן לתביעות אזרחיות. בנקים שיש להם סניפים בארה"ב עלולים להיות חשופים במיוחד בהקשר זה. לחץ הרש"פ לתגמל מחבלים לא יסייע בידי הבנקים להיחלץ מהמצב שנוצר.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד