בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ביום העצמאות: צעדת השיבה של ועדת המעקב

בזמן שבישראל חגגו את יום העצמאות, ערבים אזרחי ישראל צעדו בקריאות הסתה בגליל.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' אייר תשפ"ד - 13:22 15/05/2024
גודל: א א א
ראאד סלאח ומוחמד ברכה בצעדת שיבה בשנה אחרת  (שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
ראאד סלאח ומוחמד ברכה בצעדת שיבה בשנה אחרת (שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

ביום העצמאות קיימו אנשי ועדת המעקב של ערביי ישראל "צעדת שיבה" אל כפר הושה. בצעדה שארגנו האגודה לזכויות העקורים וועדת המעקב לערביי ישראל השתתפו ראאד סלאח ומוחמד ברכה.

צעדת ה"נכבה" המסורתית של האגודה לזכויות העקורים וועדת המעקב בהובלת ההנהגה של ערביי ישראל התקיימה השנה ב"שיבה" לכפר הושה. 

הכפר שהוקם בסך הכל כ-50 שנה לפני מלחמת השחרור ע"י מהגרים מצפון אפריקה שהחזיקו בכלל באזרחות צרפתית. 

הכפר נקרא על שם עיר הסנהדרין היהודית "אושא". והוא ננטש לאחר ששימש לבסיס לצבא ההצלה של קאוקג'י במלחמת העצמאות.

את הצעדה הוביל יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה בהשתתפות ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח האנטישמי ראאד סלאח.

בצעדת ההסתה: מורה מגני תקווה

לאחר הצעדה, משרד החינוך זימן לשימוע את סברין מסאורה, מורה מחנכת מבית ספר בשערי תקווה שתלמידיה זיהו אותה כשהיא משתתפת בצעדה. ההורים התלוננו למנהלת ואמרו שלא יתכן שהמורה תשתתף באירוע הסתה שכזה.

מנסים להדליק את השטח

כזכור, ועדת המעקב שמייצגת את כלל המפלגות, ואת ועד ראשי הראשויות המקומיות הערביות היתה זו שעמדה מאחורי ההפגנות ההמוניות ששימשו בסיס להתפרעויות באירועי "שומר החומות" לפני כ-3 שנים. כבר בדו"ח ודעת אור אחרי אירועי אוקטובר 2000 תוארה "מתכונת קבועה" של התפתחותן של ההתנגשויות האלימות: "בשלב ראשון, מכריזים ארגונים מייצגים של המגזר הערבי על עריכת שביתות והפגנות; לרוב יוצאת ההכרזה מטעם ועדת המעקב העליונה ומצטרפים אליה ארגונים אחרים. בשלב השני מתקיימות ביישובים שנקבעו לכך עצרות ולעתים תהלוכות, או נערכות שביתות שבת ופעולות התנגדות פסיבית. אלה מנוהלות על ידי המנהיגים ועוברות בדרך כלל בשקט. בשלב השלישי, נחלצים צעירים מתוך קהל המפגינים ומתחילים לרגום כלי רכב בכבישים, לשרוף צמיגים ולפגוע במתקנים המסמלים לדידם את השלטון".

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

בתחקיר שפרסם קלמן ליבסקינד לפני כשנה וחצי תיאר את חלקה של ועדת המעקב באירועי "שומר חומות". בתמצית, כמעט כל האירועים החלו מקריאה של ועדת המעקב לצאת לרחובות, תוך קשר שלה עם הוועדים העממיים ביישובים השונים, כשבחלק נכבד מהמקומות ההפגנות הללו היו הניצוץ שהדליק את האש שגבתה מחיר כבד, ושלכוחות הביטחון היה קשה כל כך לכבות.

ראאד סלאח בסיבוב חיזוק

תנועתו של סלאח – הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, הוצאה מחוץ לחוק כבר לפני כ-7 שנים, אולם נראה שסלאח, שיצא מהכלא עמוס ברעיונות ותוכניות להגדלת כוחו בציבור הערבי בישראל וביסוס תשתית ארגונית בכל רחבי הארץ, חזק מתמיד.

בחודשים האחרונים מתרוצץ סלאח מעיר לכפר ומראש עירייה לראש מועצה מקומית, כשבאמתחתו פרויקט "ועדות הפצת השלום".

הפרויקט זכה לברכת ועדת המעקב של הערבים אזרחי ישראל ברשות ח"כ לשעבר מוחמד ברכה.

במאמרים שפרסם סלאח בתקשורת הערבית הוא מתאר תכנית פעולה סדורה כמיטב המסורת של "האחים המוסלמים".

סלאח מצהיר כי בהמשך יגיע גם שלב בו יפעלו הוועדות במאבק ציבורי נגד הרשויות הישראליות.

לדבריו, בשלב זה יפעלו וועדות הפצת השלום יחד עם הרשויות המקומיות הערביות וועדת המעקב העליונה במטרה להפעיל לחץ על המשטרה והמשרד לביטחון פנים לבצע את עבודתם.

מדובר במטרה שנראית חיובית, אולם כאשר מביאים בחשבון כי מי שמוביל את המהלך הוא סלאח, ניתן להניח כי כוונתו היא ניתוב הזעם הערבי לעבר הממסד הישראלי.

בדיוק כמו במקרה הבוחן של חיראק אל פחמאווי, תנועה שהוציאה אלפים להפגנות נגד אלימות במגזר הערבי אך בפועל יצרה תשתית לפרעות תשפ"א, גם כאן סביר להניח שסלאח פשוט מצא דרך לבנות את כוחו מחוץ לאור הזרקורים הישראלי.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד