בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

במימון משרד התרבות: שיר הלל למחבלי חיזבאללה

בפסטיבל של עיריית עראבה במימון משרד התרבות ומפעל הפיס הושמע שיר הלל למחבלי חיזבאללה. מנכ"ל הפיס: שוקלים שלילת התקצוב

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • ג' אב תשפ"ב - 16:51 31/07/2022
גודל: א א א
חיילי צבא לבנון וחיזבאללה סמוך לגבול (קובי ריכטר TPS)
חיילי צבא לבנון וחיזבאללה סמוך לגבול (קובי ריכטר TPS)

במהלך פסטיבל "בטופנא" שהתקיים בתחילת החודש האחרון בכפר עראבה שבגליל התחתו הושמע שיר הלל למחבלי ארגון הטרור חיזבאללה.

על פי הפירסום של הכתב אחיקם הימלפרב ב"שביעי", מדובר בפסטיבל שהתקיים בחסות של משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס, וסמליהם הופיעו בכרזת הפרסומת לקידומו. אולם, לצד פעילויות לילדים ומופעי פולקלור, נערך במסגרתו מופע מחווה לזמרת הלבנונית ג'וליה בוטרוס, הידועה בתמיכתה בחיזבאללה ובחלק משיריה היא אף מביעה אהדה לארגון ולעומד בראשו, השייח' חסן נסראללה.

לדברי הימלפרב במהלך המופע לצד שירים אחרים של בוטרוס, בוצע בפסטיבל לפחות אחד משיריה המהללים את חיזבאללה - 'הלוחם המתנגד'.

בתיעוד של אותו ביצוע שהגיע לידי מערכת 'שביעי', נשמעות מילות השיר: "תהילתך נפגמה בהשפלה ותבוסה, כאשר הדרום התעורר כדי להיאבק. ההיסטוריה של ההתנגדות לא ישנה. ייכתב על ארצנו 'ארץ הקרבות'".

"מילים אלה מייצגות את תפיסת תומכי חיזבאללה, שלפיה צה"ל הושפל על ידי הארגון במלחמת לבנון השנייה", כתב הימלפרב והוסיף כי בהופעה בעיר צור שבלבנון לפני מספר שנים, "ביצעה בוטרוס עצמה את השיר, כשמאחוריה הופיעה גרפיקה של טנק העולה באש - כביכול כדי לרמוז על הנזקים שעולל חיזבאללה לישראל במלחמה".

לשכת השר: "צר לנו שכך בחרה הרשות"

בתגובה לשאלת "שביעי" כיצד קורה שמופעים שבהם מובעת תמיכה בטרור זוכים למימון ציבורי בישראל, נמסר מלשכת שר התרבות והספורט חילי טרופר כי המשרד לא היה מעורב בקביעת התכנים במופע. "ההופעה לא התקיימה בידיעת ובאישור משרד התרבות והספורט, אלא באמצעות סל תרבות עירוני, שהוא תקציב קבוע המועבר מהמשרד לכל הרשויות בארץ באופן קבוע ועל פי קריטריונים של גודל ומצב סוציואקונומי. המשרד לא מעורב בתכני המופעים המתקיימים ביותר מ-250 רשויות".

עוד נמסר מלשכת השר כי "צר לנו כי הרשות המדוברת בחרה לקיים באמצעות תקציב זה מופע משיריה של תומכת חיזבאללה, שהתבטאה בעבר באופן קשה נגד מדינת ישראל. השר הנחה את הגורמים במשרד לבחון כלים אפשריים שימנעו מקרים כאלו בעתיד".

מנכ"ל מפעל הפיס, עו"ד בני דרייפוס, שגם סמלו התנוסס על גבי המודעה, מסר: "הדברים מצויים בבדיקה, ואם יתבררו כנכונים, הרי שאנחנו רואים אותם בחומרה רבה ודוחים בשאט נפש כל חיבור בינם לבין מפעל הפיס".

"אנו תומכים בעשרות פסטיבלים בתחום התרבות בכל רחבי ישראל, ומי שאחראית על בחירת האמנים והתוכן היא רק הרשות המקומית. עם זאת, לא נקבל בשום אופן מצב שבו תמיכת הפיס, שמטרתה המרכזית להנגיש חוויות תרבות לכלל תושבי ישראל, תהפוך לאירוע שבו מהללים את אויבינו. מפעל הפיס מברר את מהות הדברים מול מועצת עראבה ובוחן במקביל מספר צעדים, כולל שלילת התקצוב".

ראש עיריית עראבה, עומר נסאר, טען בתגובתו כי השירים שהושמעו אינם קשורים למחבלי חיזבאללה, "הפסטיבל התקיים בתחילת החודש וכלל מספר מופעים של אמנים מהארץ. באחד המופעים שרו שירים של ג'וליה בוטרוס. השירים שנשמעו לא קשורים כלל וכלל לפוליטיקה בכלל ולחיזבאללה בפרט".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 46 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד