בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
המלחמה נגד משכורות הטרור:

בנקים פלסטינים סוגרים חשבונות של מחבלים משוחררים

בעקבות מכתב אזהרה שנשלח לבנקים פלסטינים, הבנקים החלו לסגור חשבונות של מחבלים משוחררים, דרכם קיבלנו משכורות טרור. מחבלים וארגון החמאס מגנה את התופעה. ברשות מאשמים את ישראל בפשע כלכלי.

  • ברוך ידיד / tps
  • י"ג אייר תש"פ - 17:04 07/05/2020
גודל: א א א

הבנקים בשטחי הרשות הפלסטינית סוגרים בימים האחרונים חשבונות השייכים למחבלים המשוחררים מהכלא ולבני משפחותיהם, כתוצאה מאזהרה ישראלית, אותה שיגר עו"ד מוריס הירש והמחלקה המשפטית במכון 'מבט לתקשורת הפלסטינית', לפיה יחשבו הכספים בבנקים ככספי טרור. בין הבנקים שכבר סגרו חשבונות, בנק "קהיר עמאן", שנתון כעת לביקורת ולאיומים וכן "הבנק הערבי".

סניפי בנק הודיעו למשפחות המחבלים, כי עליהם למשוך את יתרת הכסף מהחשבונות בטרם יסגרו וכי המשכורת שתועבר למחבלים, תהיה האחרונה. ממקורות שונים עולה, כי בני המשפחות התבקשו להגיע לסניפים ולחתום על מסמכי סגירת חשבון.

ממקורות שונים עולה כי חשש כבד קיים בקרב מנהלי בנקים בשטחי הרשות ובמזרח ירושלים מהמשך ניהול חשבונות עבור משפחות המחבלים, וזאת לאחר שקיבלו מכתב אזהרה ישראלי, לפיו יחשבו כספיהם של האסירים המשוחררים ככספי טרור והבנקים עצמם יהיו חשופים לצעדים משפטיים.

צעד זה של הבנקים מעורר ביקורת בקרב המחבלים וארגוני הטרור, שמאשימים את הבנקים בכניעה לישראל ואף תובעים לנקוט נגדם בצעדי ענישה וחרם. המחבלים קוראים להחרים אותם ואף מפנים טענות כלפי ממשלת הרשות ודורשים ממנה לפעול נגד הבנקים. 

גם חמא"ס מאיימת לפעול נגד הבנקים בשל מה שהיא מכנה "כניעתם לתכתיבים ולאיומים הישראלים". בכיר חמא"ס, מג'ד חסן, קרא להפגין עמדה רצינית נגד סגירת חשבונות הבנק וקרא לציבור הערבי להפגין עמדה ולהחרים כל בנק שיפעל נגד המחבלים.

עזאם א שווא, ראש רשות המטבע ברשות הפלסטינית, הכחיש אמש כי הבנקים קיבלו החלטה לסגור את החשבונות ובימים הקרובים ייפגש עם ראש רשות האסירים ברשות הפלסטינית, כדי לדון בעניין.

בתוך כך ולצד ההאשמות כלפי ישראל, שלדברי המחבלים פועלת בבריונות כלכלית, החלו המחבלים משוחררים המשתייכים בעיקר לארגון החמא"ס, לתקוף את הרשות הפלסטינית, שבעצמה מונעת מהם את המשכורות מסיבות פוליטיות ומאז התבססה חמא"ס ברצועת עזה וסילקה את הרשות. מחבלי חמאס משוחררים מצלמים את עצמם ברשתות החברתיות ומתלוננים על "קטיעת" המשכורות מצד הרשות הפלסטינית.

בסוף השנה הלועזית האחרונה, הנחה שר הביטחון להחרים את כספי המשכורות, שמקבלים המחבלים המשוחררים ולראות בהם כסיוע לטרור. בעקבות זאת, החרימה משטרת ירושלים כספים ורכוש מבתי מחבלים הכלואים בישראל במזרח ירושלים והורתה להם להפקיד סכומי כסף בגובה המשכורות שקיבלו מהרשות, בחשבון בנק יעודי.

על פי גורמים במזרח העיר, סכומי כסף הוחרמו על ידי משטרת ירושלים מבתיהם של מג'די עבאסי, נאג'י עודה ובאסל אבו טיה בכפר סלואן וכן מביתו של אהאב בכיראת מצור באהר. השוטרים הסבירו כי מדובר בכספי משכורות שהתקבלו מישות עוינת. מרכז המידע ואדי חילוה מדווח, כי משפחות המחבלים משוחררים נדרשו לשלם סכומי כסף גדולים, שהתקבלו מהרשות הפלסטינית כמשכורות, בהתאם למידע שקיים בידי מערכת הביטחון. 

החרמת כספי המחבלים היא צעד נוסף במסגרת מאבקה של ישראל בטרור לאחר שבסוף השנה הלועזית הקודמת, החליטה ממשלת ישראל לקזז סך של 149 מיליון שקלים מכספי המיסים שמועברים לרשות הפלסטינית בגובה הסכום שילמה הרשות למשפחות פצועים והרוגים. סכום זה מצטרף ל 502 מיליון שקלים שניכתה ישראל מהרשות בגין תשלומים למחבלים בשנה שעברה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד