בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעקבות תחקיר הקול היהודי: עמותת החמאס לא הועלתה לדיון

עמותת אמסח דמעת אליתים לא עלתה לדיון בועדת הכספים לקבלת סעיף 46. חומרי תחקיר הקול היהודי הועברו לרשויות

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ב סיון תשפ"ב - 18:13 21/06/2022
גודל: א א א
חנוכת בית הספר של עמותת החמאס - בהשתתפות המופתי תומך פיגועי ההתאבדות עכרימה סברי (צילום מסך)
חנוכת בית הספר של עמותת החמאס - בהשתתפות המופתי תומך פיגועי ההתאבדות עכרימה סברי (צילום מסך)

עמותת "אמסח דמעת אליתים" שבעקבות החשיפה של הקול היהודי ירדה מסדר היום בזמנו בדיון בועדת הכספים ולא קיבלה סעיף 46, לא עלתה להצבעה גם בדיון שנערך אתמול בועדה, זאת לאחר שחומרי תחקיר הקול היהודי הועברו לרשות המיסים.

תחקיר הקול היהודי הצביע על כך שהעמותה קשורה לגורמי חמאס ובית הספר שהיא מפעילה במ.פ שועפט נבנה מכספי ארגון טרור של קואליציית הצדקה של חמאס.

בתוך כך, עמותת "עד כאן" מהצד הלאומי של המפה ועמותת כייאן מהצד הערבי, קיבלו את אישור סעיף 46 זאת לאחר שבדיונים הקודמים נשלחו לבדיקה מחודשת של רשות המיסים. בדיון התייחסו כמה מחברי הכנסת לעמותת כייאן התומכת בזכות השיבה ואמרו כי למרות זאת לא ניתן למנוע ממנה לקבל סעיף 46.

גם הארגון המסיונרי 'עדי ה'' קיבל את האישור לאחר שבג"ץ הורה לוועדת הכספים להעניק את האישור למרות הצגת ראיות לפעילות מסיונרית עם קטינים מצד גורמי העמותה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עמותת חמאס שמתוקצבת ממשרד החינוך

תחקיר הקול היהודי עסק בזמנו בעמותת אמסח דמעת אליתים שלפי הצהרתה תומכת בחינוך וסיוע ליתומים ומפעילה בתי ספר וגנים בשועפט ובית חנינה במזרח ירושלים.

אלא שתחקיר הקול היהודי גילה כי מאחורי החזות התמימה של סיוע ליתומים, עומד גוף שממומן במיליוני שקלים מהתאחדויות אסורות של חמאס ואנשיו הם גורמים אסלאמים רדיקליים שמצהירים כי כל פעילות הרווחה שלהם מכוונת כנגד ישראל.

מי שמפעיל את העמותה הם אנשי זקאת אל קודס, ועדת הצדקה המרכזית של ירושלים שעמותה נוספת שלהם הועמדה לאחרונה לדין על היותה עמותת חמאס שהמנכ"ל שלה היה ראש חמאס ירושלים. מדובר בגוף הפועל תחת הוואקף הירדני ומבצע פרויקטים בעיקר במזרח ירושלים בהיקפים של לפחות מיליוני שקלים בשנה.

הגוף מפעיל מספר עמותות שאחת מהן היא אמסח דמעת אליתים. חברי הועד של העמותה הם אשרף סלהב – מנהל הפרויקטים של זקאת אל קודס וראש מחלקת היתומים, ומוחמד רגבי, מזכיר הארגון.

הפרויקטים של זקאת אל קודס כוללים סיוע ליתומים ומשפחות נזקקות, פעולות חינוך, מתן סעודות איפטר בהר הבית, שיפוץ מסגד אל אקצא ואף חלוקת מאות אלפי עצי זית לערבים ביהודה ושומרון לצורך כיבוש השטח מפני המתנחלים.

זקאת אל קודס הוקמה בידי המופתי תומך פיגועי ההתאבדות עכרימה סברי. סברי מוגדר גם כחבר במועצת הנאמנים של "קואליציית הצדקה" של חמאס. מדוע הפרט הזה חשוב? מיד תגלו.

בניגוד לתדמית של העמותה ברשם העמותות – עמותת רווחה וחינוך שרק רוצה לסייע ליתומים, בראיונות בכלי תקשורת ערבים מצהירים אנשי הארגון כי פעולותיהם נועדו לחזק את האיתנות של ערביי ירושלים כנגד הכיבוש הישראלי.

כך למשל בראיון טלוויזיה עם אשרף סלהב, חבר הועדת של 'אמסח דמעת אליתים' לתכנית "עין לירושלים" בטלוויזיה הירדנית בנובמבר 2018 הבהיר סלהב את מטרות פעילות הצדקה של זכאת אל קודס והעמותות דרכן היא פועלת.

סלהב ציין בתכנית כי "רוב תושבי ירושלים (הערבים) ובמיוחד בעיר העתיקה נמצאים מתחת לקו העוני והם זקוקים לתמיכה וסיוע של אחיהם הערבים והמוסלמים כדי לחזק את יציבותם והיאחזותם בעיר הקודש כיון שהכיבוש עובד בכל האמצעים לעקור אותם מן השורש".

הוא הדגיש כי "הפלסטינים הירושלמים למרות כל הלחצים של שלטונות הכיבוש שומרים על נכסיהם וחנויותיהם" וטען כי הוואקף תחתיו הוא פועל מתקשה לפעול בגלל "הכיבוש".

בראיון אחר דיבר סלהב על הצורך בהחרמת הבחירות המוניציפליות בירושלים בכדי שלא לשתף חלילה פעולה עם "הכיבוש", כפי שמכנה סלהב את מדינת ישראל.

סלהב עצמו הוא דמות המוכרת לרשויות. לקול היהודי נודע כי לפני כשנה פשטה המשטרה על מלון האשמי בעיר העתיקה אותו הוא מנהל והחרימה את מכשיר הפלאפון שלו במסגרת חקירה משטרתית.

המבנה במימון חמאס – המשכורות ממשרד החינוך

זקאת אל קודס מפעילה בתי ספר וגני ילדים, וזאת באמצעות עמותת "אמסח דמעת אליתים". במהלך התחקיר נתקלנו בסבך עמותות וחברות, אולם מה שבטוח הוא שבית הספר המרכזי הוא נור אלהודא אלמקדסיה הפועל בראס שחאדה – מחנה הפליטים שועפט.

את בית הספר ליתומים שבמתחם חנך אשרף סלהב באוגוסט 2016. מכתבות שפורסמו בתקשורת הערבית עולה כי את המימון להקמת בית הספר – מעל ל-700 אלף דולר, קיבלו אנשי זקאת אל קודס מארגון Human Appeal, התאחדות אסורה של חמאס הפועלת מאנגליה. ב-2008 הוצאה מחוץ לחוק בידי שר הביטחון דאז אהוד ברק, מאחר והיא פועלת כחלק מקואליציית הצדקה של חמאס, אותו גוף שהמופתי עכרימה סברי חבר במועצה שלו ומימן את משפחות המחבלים המתאבדים של חמאס.

סברי עצמו השתתף בחנוכת בית הספר ולצדו הופיעו גם מנהל הוואקף השייח עזאם אל חטיב, מנהל מסגד אל אקצא השייח עומר קיסוואני, נציגת הארגון הבריטי, וכן מנהל מועדון האסיר הפלסטיני נאסק קוש – בכיר פת"ח בירושלים שנעצר פעמים רבות על הסתה ופעולות שונות.

יש לציין עוד כי מלבד מבנה בית הספר, תומכת Human Appeal בפרויקטים נוספים של זקאת אל קודס הנראים כמופעלים בידי עמותת אמסח דמעת אליתים, כגון מרכז נור אל הודא לילדים בבית חנינה.

תחקיר הקול היהודי גילה כי בסך הכל העביר הארגון מעל 10 מיליון שקלים לזקאת אל קודס בשנים האחרונות.

בית הספר נור אלהודא אלמקדסיה הפועל בשועפט ממומן במיליוני שקלים בידי משרד החינוך. כ-4 מיליון שקלים בשנה מקבלת עמותת אמסח דמעת אליתים ממשרד החינוך. לקול היהודי דווח כי השנה קיבלה העמותה כספים גם במסגרת תקציב נהלי לבתי ספר.

בנוסף, חברה לתועלת הציבור בשם נור אלהודא אלמקדסיה הקשורה בבית הספר ומוסדות נוספים ממומנת בכ-5 מיליון ₪ בידי משרד החינוך. החברה הזו העסיקה לפחות בעבר את חמזה קיסי.

בית הספר הפועל במבנה נור אלהודא תחת שמה של העמותה "אמסח דמעת אליתים" מוגדר כ"מוכר שאינו רשמי". תכנית הלימודים בבית הספר היא של הרשות הפלסטינית, תכנית שלפי מחקרים שנערכו עליה מלאה בתכני הסתה בוטים נגד ישראל.

תלמידים עם ספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית בבית ספר נור אלהודא אלמקדסיה במחנה שועפט (צילום מסך פייסבוק)

מנהל בית הספר מודה להתאחדות האסורה

אם לא די בכל זאת, מי שמוגדר ברשומות כמנהל בית הספר אמסח דמעת אליתים הוא חמזה קיסי שבמקביל לכך מוגדר גם כמנהל זקאת אל קודס.

מעבר לשאלה כיצד מי שמנהל גוף שמבצע עשרות פרויקטים בהיקפים של מיליון ₪ יכול לנהל במקביל בית ספר של מאות תלמידים, לא ברור כיצד משרד החינוך מאשר כמנהל בית ספר אדם שמנהל גוף הממומן במיליונים בידי חמאס.

כדוגמה ניתן לראות סרטון בו קיסי מודה להתאחדות בלתי מותרת בריטית נוספת התומכת בחמאס – muslim hands, על התרומות שהם מעבירים לזקאת אל קודס. הסרטון פורסם בדף הפייסבוק של ההתאחדות, ובאתר הארגון ניתן לתרום גם כעת לזקאת אל קודס.

חמזה קיסי מנהל זכאת אל קודס ובית ספר אמסח דמעת אל יתים בסרטון תודה לתורמי muslim hands שהוצאה אל מחוץ לחוק (צילום מסך)

ממשרד החינוך נמסר לאחר פרסום התחקיר כי בעקבות פניית הקול היהודי "הסוגיה מצויה בבדיקה מקיפה בידי אגף האכיפה במשרד".

מרשות המסים נמסר בזמנו לקול היהודי בתגובה: "הטענות כנגד העמותה מהוות מידע חדש שלא היה בפנינו במועד העברת העמותה לאישור ועדת הכספים. המידע החדש נמצא עדיין בבחינה ועמדת רשות המסים בנוגע למידע תימסר לוועדת הכספים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד