בע"ה כ"ד שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בריחת המחבלים: המחדל, המרדף והסייענים

החיפושים אחר ששת האסירים הביטחוניים שברחו מכלא גלבוע נמשכו במשך ימי החג כאשר מחבלים בבתי כלא נוספים המשיכו להתפרע. הערכות הן כי המחבלים קיבלו סיוע מאנשי הכלא.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ב' תשרי תשפ"ב - 21:55 08/09/2021
גודל: א א א
(צילום: TPS)
(צילום: TPS)

שלושה ימים לאחר בריחת 6 מחבלים מכלא גלבוע, מסתמן כי האסירים קיבלו סיוע מבפנים באופן שיאפשר להם תכנון וביצוע מורכבים. כוחות משטרה, צבא, כלבנים ומתנדבים פעלו לאורך החג בכדי לאתר את השישה שעל פי הערכות התפצלו מיד עם צאתם מחומת בית הכלא.

המשטרה צפויה לחקור באזהרה מחר שני אנשי שב"ס שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות בפרשה, לאחר סיום גביית העדויות הפתוחות של 14 סוהרים ואנשי סגל בשירות בתי הסוהר. כפי שמסתמן, קיים מידע המחזק את החשד לסיוע מבפנים לששת המחבלים לברוח מכלא גלבוע.

הסוהרים בבית הכלא גלבוע לא ידעו כי חלק מהאסירים וביניהם זכריה זביידי עברו תא, בניגוד גמור לנהלים. מחקירה ראשונית עלה כי בשל כך ספירת האסירים היתה מוטעית ונמשכה זמן רב. 

על פי דיווחים, נציבת שירות בתי הסוהר קטי פרי לא מתכוונת להתפטר מתפקידה, משום שמדובר בהזנחה של שנים ברמת מפקד הכלא ולא באחריות אישית שלה.

שירות בתי הסוהר התעלם מהדיווח של נהג המונית על הבריחה מכלא גלבוע גמתוך הנחה כי מדובר בחילופי משמרות. רק לאחר שהבינו שאין החלפת משמרות באזור עליו התקבל הדיווח מהמשטרה באותה שעה החלו לבדוק את האסירים.

מצוד אחר המחבלים בכפרי הגליל

במהלך החג, נפרסו כוחות משטרה בכפר איכסאל הסמוך לנוף הגליל. בנוסף,כוחות משטרה נכנסו למסגדים בנעאורה ובטמרה זועביה שבעמק יזרעאל. נעצרו 3 סייענים החשודים בסיוע למחבלים שברחו.

כתב חדשות 12, פוראת נסאר, דיווח כי המחבל זכריא זביידי נצפה במצלמות האבטחה בכפר נאעורה. תושב הכפר הכחיש בשידור את התמונות וטען כי 'אלה רק שמועות'.  

בצה"ל תגברו במהלך החג את הסיוע למשטרה בחיפוש אחרי המחבלים, והעמידו מאות לוחמים מ- 14 פלוגות. לצד לוחמי נח"ל, גבעתי ויחידות מיוחדות, צה"ל מפעיל כוחות איסוף ואמצעי חוזי של חיל האוויר. 

הערבים דיווחו כי כוחות ביצעו לפנות בוקר פשיטה על ביתו של אחד מהאסירים, ענפת מוג'אהיד ועצרו את אביו. כמו כן דווח, כי כוחות ביצעו מספר מעצרים של קרובי המשפחה של ששת האסירים, ביניהם: רדד ארדה, אחיו של מחמוד ארדה, מהעיר ארברה. באסם קאסם עארדה, אחיו של מוחמד קאסם עארדה.

עוד דווח כי כוחות נכנסו לכפר ערבונה ולכפר ג׳למה שנמצא בדרום עמק יזרעאל. הערבים דיווחו על כניסה של עשרות לוחמי צה״ל בליווי כלבנים לאזור הכפר יעבד שליד ג׳נין ולכפרים הסמוכים וסורקים את מטעי הזיתים באזור בסיוע כטב"מים.

מדובר צה"ל נמסר: "בהתאם להערכת המצב הביטחונית, הוחלט על הארכת הסגר הכללי באזור יהודה ושומרון עד למוצאי שבת בחצות. מעברי הסחורות יפתחו כמתוכנן הערב בחצות. כמו כן, יתאפשר מעבר פועלים אשר עובדים באזור יהודה ושומרון. הוחלט על תגבור כוחות צה"ל בגדודי לוחמים, כוחות איסוף, חוזי וכלי טיס כחלק מהמאמץ ללכידת האסירים וסיכול אירועי טרור במרחב".

תאי אסירים הוצתו בבתי כלא בטחוניים: "לא האסירים מנהלים את בתי הסוהר"

בתגובה לבריחת המחבלים, הביעו אסירי ארגוני הטרור השונים הזדהות עם בריחתם והחלו בחבלות ונסיונות לפגוע בסוהרים. שב"ס ניידו 150 אסירי גיאהד בבתי כלא שונים במרכז והדרום, כאשר בסך הכל מכלא שקמה הוצאו 80 אסירי ג'יהאד. כוננות הוכרזה גם בכלא עופר סמוך לירושלים וכרגע נמנעים בשב"ס מלפזר את מחבלי הגא"פ בבתי כלא אחרים. גורמים בשב"ס הודפים את הביקורת הקשה כנגד אופן ניהול האגפים הבטחוניים ואומרים: "לא האסירים הביטחוניים מנהלים את בתי הסוהר, אנחנו מנהלים את בתי הסוהר. מי שלא עמד בכללים - נענש"

שלושה תאים של אסירים ביטחוניים הועלו באש בכלא קציעות. מחבלי ג'יאהד איסלמי שרפו מספר תאים ובמקום החלו התפרעויות. יחידת מצדה הוקפצה בתגבור יחידות מיוחדות. אסיר בטחוני בכלא גלבוע שפך מים רותחים על סוהר, שלא נפגע. האסיר הועבר לבידוד. הערכה בשב"ס כי אם לא יצליחו לבלום במהרה את ההתפרעויות, בתי סוהר ביטחוניים נוספים יצטרפו לכך.   

‏משב"ס נמסר: "שריפה פרצה בשני תאים באגפים שונים בבית סוהר 'רמון' והושגה שליטה על האש".  

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "מערכת הבטחון צריכה ללמד לקח אסירים בטחוניים ששורפים את מתקני הנופש שהם חיים בהם, ולתת להם לסבול בתאים שאותם הציתו ולחלט מהם את הכסף שהופקד על שמם לכיסוי הנזקים".

ח"כ בן גביר הוסיף: "שתיקת בנט מדליקה מנורה אדומה כשהפחד מפני מנסור עבאס חבר קבוצת הווצאפ של האסירים המחבלים, משפיע על קבלת ההחלטות וגורם לכאוס במדינה. אם מישהו חשב שחברות של אחים המוסלמים בממשלה תשפיע לטובה ובנט יוכל לפעול, התבדה, המהומות וההתפרעויות מוכיחות את ההיפך".

עוד הוסיף ח"כ בן גביר על בריחת המחבלים: "לא להכניס חיילים כדי ללכוד את המחבלים, אלא להפציץ מהאוויר. ג'נין, טולכרם, או איפה שלא יהיו. אסור לסכן חיילים בכניסה רגלית, אלא להוריד את הבניין מהאוויר".

דבורה גונן, מראשי פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות, אשר שכלה את בנה דני  הי"ד בפיגוע לפני 6 שנים: "הכתובת היתה על הקיר! לאחר ששנים אנחנו מתריעים זועקים מעל כל במה להפסיק מיידית את התנאים המפנקים בהם שוהים המחבלים בבתי הכלא.

המחדל הנוכחי רק מדגיש את אוזלת ידיה של ממשלות ישראל במלחמה בטרור ובחוסר רצון לייצר צדק אמיתי מול אלה אשר רצחו את היקר לנו מכל. כמובן שכל אלה נועדו גם כדי לייצר הרתעה מול הנפגע הבא".

דבורה גונן מוסיפה ודורשת כי :"ראוי שהמחבלים שברחו יוחזרו בשקים!! אנחנו צעקנו לא לתת להם סירי בשר ותנאי בית מלון ועכשיו הם הגדישו את סיאה וברחו מתחת לאף של שב"ס. השר לביטחון פנים ונציבת שב"ס צריכים להתפטר עוד היום. מי שמכניס לממשלה שלו גורמי טרור שלא יתפלא שהם בורחים לו גם מהכלא".

רס"ן במיל. גלעד אך מנכ"ל ארגון "עד כאן",  בתגובה לבריחת המחבלים מכלא גלבוע: "מזה שנים רבים ארגונים אשר מכנים עצמם ארגוני זכויות אדם פועלים ללא לאות למתן זכות יתר למחבלים רוצחים בכלא הישראלי כמו מתן תארים אקדמאיים אוכל משובח ועוד.

שיתוף פעולה של הרשויות עם ארגוני דה לגיטמציה כמו המוקד להגנת הפרט מאפשר למחבלים להרים ראש. התייחסות סלחנית לאותם בני בליעל מאפשרת להם חופש פעולה שמוביל לחפירת מנהרה ושת"פ מחודש עם ארגוני טרור".

"יש לשנות את תפיסת הפעולה באופן מיידי ולייצר הרתעה כך שאם לא הצליחו לחסל את מחבל בשטח הוא יזכה לתנאי כליאה קשים מנשוא".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


14 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 71 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד