בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

גל מחאה אלימה נגד הבנקים שסגרו חשבונות מחבלים

בעקבות צו צבאי חדש, הבנקים ברשות הפלסטינית סגרו חשבונות של מחבלים, דרכם הועברו משכורות טרור. במספר מקומות הוצתו סניפי בנק והרשות מגנה את המהלך

  • ברוך ידיד / tps
  • י"ז אייר תש"פ - 11:27 11/05/2020
גודל: א א א

סדרת אירועי מחאה אלימים נרשמו בסוף השבוע נגד בנקים בשטחי הרשות הפלסטינית, בעקבות סגירת חשבונותיהם של מחבלים. למעלה מ 12 אלף מחבלים, אסירים ביטחוניים ואסירים משוחררים, מקבלים מדי חודש משכורות טרור מהרשות הפלסטינית באמצעות הבנקים, זאת בעקבות פיגועים שביצעו.

בג'נין ירו אלמונים לעבר סניף בנק "קהיר עמאן", שלוש פעמים ואף ניסו להצית את הסניף. ניסיון הצתה נוסף היה ביריחו ואילו ברמאללה נתלו שלטי אזהרה נגד סניף הבנק. בבית לחם הושלך בקבוק תבערה לעבר אחד הסניפים. וועדות ההתנגדות בעזה כינסו אתמול הפגנת מחאה נגד החלטת הבנקים לסגור את חשבונות המחבלים והפגנה נוספת מטעם החזית העממית תתקיים היום בכיכר החייל האלמוני ברצועת עזה.

ארגון הפת"ח בחברון קרא לממשלה הפלסטינית לסגור את סניפי הבנקים שימלאו אחר הנחיותיה של ישראל, שאוסרות העברת משכורות למחבלים. הפת"ח מזהיר את הבנקים מפני המשך "ההליכים הבלתי מוסריים נגד האסירים".

כרוז שהופץ בג'נין קובע, כי "השתתפותם של הבנקים במרדף הציוני אחר משפחות האסירים היא בגידה וכל מי שיעמוד מולה בשתיקה יהיה שותף לה". גם הנהגת האסירים פרסמה כרוז, בו קראה להחרים את הבנקים בשל עמדתם המנוגדת לרוח הלאומיות ולנקוט מולם בהליכים משפטיים.

מועצת המהפכה של פת"ח פרסמה כרוז בו היא תוקפת את צעדיה של ישראל נגד המחבלים ורואה בהם "הכרזת מלחמה על הסוגיות הקדושות ביותר לעם הפלסטיני" ואף "הקדמה למדיניות הסיפוח הישראלית". מועצת המהפכה של פת"ח מחזקת את דבריו של אבו מאזן, לפיהם "גם אם יוותר דולר בודד אחד בתקציב הרשות הפלסטינית הוא ישולם לאסירים".

הנהגת הפת"ח פנה לקהילה הבינלאומית בטענה כי ישראל מנצלת את משבר הקורונה כדי לפגוע במגזר "האסירים" והיא דורשת מממנה להכיר ב"אסירים הפלסטינים" כשבויי המלחמה.

בתוך כך נודע לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי אף שהרשות קיבלה מידע מוקדם מישראל אודות הצעדים נגד הבנקים, לא ננקטו על ידה פעולות בעניין זה. עוד נודע, כי איגוד הבנקים הפלסטיני הציע באחרונה לרשות הפלסטינית להקים מנגנון עוקף להעברת משכורות המחבלים שלא באמצעות הבנקים.

לאור המחאה נגד הבנקים, כתב ראש ממשלת הרשות, מחמד שתייה, בחשבון הפייסבוק שלו, כי סוכם שהבנקים יקפיאו את ההליכים בעניין חשבונות המחבלים ואלו יוכלו להוסיף ולמשוך את משכורותיהם כרגיל. בקרוב תתקיים ישיבה משותפת למשרד האוצר הפלסטיני, לרשות האסירים, לאיגוד הבנקים ולרשות המטבע הפלסטינית כדי לדון בנושא. רשות המטבע מאשרת כי הוועדה החלה לפעול לניתוח הסיכונים וההשלכות של הצו הצבאי הישראלי על הבנקים.

סגירת החשבונות על ידי הבנקים באה בעקבות תיקון לצו בדבר הוראות ביטחון ביהודה ושומרון, שנכנס לתוקף בתאריך 9 במאי ואשר חושף את הבנקים ברשות הפלסטינית לעונשי מאסר וקנסות אם ימשיכו לאפשר העברת משכורות למחבלים ו"אסירים "הביטחוניים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד