בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם יגבו המיסים ממשכורות הטרור המשולמות למחבלים?

בעקבות חוות דעת משפטית חדשה, במכון מבט לתקשורת הפלסטינית זיהו אפשרות לממשלה לגבות מיסים מערבים ישראלים המקבלים משכורות מהרש"פ בגין רצח יהודים. "הנושא בטיפול"

  • יהודה פרל
  • כ"ד טבת תש"פ - 09:09 21/01/2020
גודל: א א א
הם רשות המיסים תפעל כנגד העלות מס של מחבלים? (צילום: יהודה פרל)
הם רשות המיסים תפעל כנגד העלות מס של מחבלים? (צילום: יהודה פרל)

הרשות הפלסטינית משלמת משכורות חודשיות לערבים ישראלים על כך שרצחו וביצעו פיגועים כנגד יהודים, אזרחים וחיילי צה"ל. העובדה שהם בעלי אזרחות ישראלית, מעניקה להם בונוס נוסף למשכורת, על פני המשכורת אותם מקבלים מחבלים מיהודה ושומרון.

מדובר עד כה על מיליוני שקלים שלא הופרשו מהם מיסים עד כה. אמנם שר הבטחון נפתלי בנט חתם על צווי עיקול למשכורתם של חלק מהמחבלים הישראלים. עם זאת, מחבלים רבים נוספים עדיין מקבלים את משכורתם. כמו כן, במרוצת השנים, קיבלו המחבלים שכר בשווי מיליוני שקלים, אשר בשל אי-תשלום המיסים בגינו, עליו לצבור ריבית פיגורים וקנסות.

בעמדה משפטית פורצת דרך שהוגשה לבית הדין לעבודה לפני כחודש, קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי כספי המשכורות המשולמים כתגמולי טרור של הרש"פ, למחבלים בעלי אזרחות ישראלית, נחשבים ל"הכנסה". בכך נפתחה הדרך לממשלת ישראל לגבות מיליוני שקלים בתשלומי מסים רטרואקטיביים. 

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" חישב את המשכורות של 8 מחבלים רוצחים שמקבלים כעת שכר חודשי של 12,500 שקלים נטו, ועוד 6 מחבלים רוצחים שמקבלים משכורת חודשית של 10,500 שקלים נטו. מאז מעצרם המחבלים האלה לבדם קיבלו במשכורות סכום כולל של כ-20 מיליון ש"ח מהרש"פ כתגמול על רצח ישראלים, ולא שילמו מסים על הכנסותיהם.

בין המחבלים שהעלימו את ההכנסות הגדולות ביותר נמצאים רוצחי החייל אברהם ברומברג הי"ד – מאהר יונס יכרים יונס – שבתקופת כליאתם כל אחד מהם קיבל משכורות בסכום כולל של 1,681,200 ₪; וכן ארבעת רוצחי החייל משה תמם ז"ל – וליד דקה, איבראהים ביאדסה, איבראהים אבו מוך ורושדי אבו מוך – שבתקופת כליאתם כל אחד מהם קיבל משכורות בסכום כולל של 1,561,500 מיליון ₪. 

"לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, מחבלים שמקבלים משכורת חודשית במסגרת תגמולי הטרור של הרש"פ חייבים במס הכנסה על המשכורות האלה", מסביר עו"ד מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית ב'מבט לתקשורת פלסטינית'. "בהינתן העמדה הזו, רשויות אכיפת החוק של ישראל חייבות לפעול לגביית תשלומי מס רטרואקטיביים מלאים מהמחבלים על הכנסתם".

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מציע להתחיל באכיפת החוק כלפי 14 המחבלים האסירים הותיקים, כולם אזרחי ישראל, אשר עד כה קיבלו מהרש"פ כספים בסכום כולל של כ-20 מיליון ₪, מבלי לשלם מס על הכנסה זו, כמפורט בטבלה שהלן. כאשר מחשבים את כספי המס שהמחבלים הכלואים האלה צריכים לשלם, הכרחי לקחת בחשבון כי המשכורות האלה שולמו כסכומים נטו".

במכון "מבט לתקשורת פלסטינית" אומרים, כי היו רוצים לראות את הממשלה יוזמת צעדים דומים נגד שני מחבלים נוספים – מוחמד ג'בארין וסאמר סרסאווי – שהשתחררו לאחרונה לאחר ריצוי תקופות מאסר ארוכות, וקיבלו משכורות בסכום כולל של 1,423,800₪ ו-1,406,500₪ בהתאמה. כל אחד מהמחבלים האלה קיבל גם "מענק שחרור" מיוחד בסך 15,000$, וככל הנראה, ממשיכים לקבל משכורת מהרש"פ, אף בהיותם מחבלים משוחררים.

    | האם יש צורך בשינוי מדיניות בכדי לגבות מיסים מהמחבלים?

"נראה שהרשויות הישראליות מתחילות להבין ולהפנים את משמעות התשלומים שהרש"פ משלמת למחבלים הכלואים, וזאת, בשלב זה, רק ביחס למחבלים שהם אזרחי המדינה או תושבי מזרח ירושלים", אומר איתמר מרכוס, מנהל 'מבט לתקשורת פלסטינית'.

"את ההבנה הזו יש לתרגם למעשים קונקרטיים שלא רק ימנעו מהם קבלת תשלומי רווחה מישראל, אלא גם פעילות יזומה לאכיפת החוק עליהם הן מכוח דיני המיסים, הן מכוח חוק המאבק בטרור. רק אכיפה נחרצת ובלתי מתפשרת תתרום לכך שהרוצחים יבינו שהטרור אינו משתלם".

ממשרד הבטחון נמסר בתגובה לקול היהודי, כי "הנושא מוכר ומטופל על ידי המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור (מט"ל) במשרד הביטחון, אל מול רשות המסים".

פנינו לרשות המיסים והם בהתחלה טענו כי לצורך גביית המיסים ממשכורות המחבלים יש לבצע שינוי מדיניות ומשכך עלינו לפנות למשרד האוצר. פנינו למשרד האוצר ושם, לאחר בירורים שארכו מספר ימים, הפנו אותנו בחזרה לרשות המיסים. מטעמו של שר האוצר משה כחלון לא התייחסו לדברים.

בהמשך, פנינו שוב לרשות המיסים וזו התגובה שנמסרה לקול היהודי: "רשות המסים פועלת לגביית מס אמת מכל הכנסה החייבת במס".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד