בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הדריסה בשומרון: הרשות מסרבת להסגיר את הרוצח

הרשות מהתלת בצה"ל ומסרבת להסגיר את הערבי שדרס למוות את חווה רויזין הי"ד בצ. חוות גלעד. תושבים: מדובר במבחן עבור המח"ט החדש

  • אלחנן גרונר
  • ח' אלול תשע"ח - 09:32 19/08/2018
גודל: א א א
זירת הדריסה  (צילום: הקול היהודי)
זירת הדריסה (צילום: הקול היהודי)

בבית העלמין ירקון בפתח תקווה הובאה ביום שישי בצהריים למנוחות חווה רויזין הי"ד, תושבת עמנואל שנדרסה למוות ביום חמישי בלילה בידי ערבי בצומת חוות גלעד שבשומרון.

מבחינת כוחות צה"ל והמשטרה חקירת האירוע נמשכת, אך למרות שהרוצח טרם הוסגר לידי צה"ל, טענו ביום שישי בדובר צה"ל כי מרבית הסיכויים שמדובר בתאונה, כאשר הם נסמכים על סרטון מזירת האירוע, ממנו לא ניתן כמובן לקבוע את מה שעבר במוחו של הנהג הדורס.

לקול היהודי נודע כי בנתיים מסרבים ברשות להסגיר את החשוד ברצח לידי צה"ל. מדובר בערבי כבן 60 מהכפר ציר שבצפון השומרון, אשר הסגיר עצמו לידי כוחות הרשות כשעה לאחר הדריסה וכצפוי טען שמדובר בתאונה.

מבחן המח"ט

לקול היהודי נודע כי צה"ל מנסה מאז אירוע הדריסה לבקש באמצעים דיפלומטיים את הסגרתו של הרוצח מידי הרשות, אולם ברשות דחו את נציגי מת"ק שכם שוב ושוב, ואף הצהירו בסוף השבוע כי לא יסגירו אותו כלל.

מדובר במבחן משמעותי ראשון למח"ט שומרון הנכנס שגיב דהן, שנמצא מספר שבועות בלבד בתפקיד.

בזירת האירוע טענו קציני הצבא כי ידאגו באופן מיידי להסגרתו של הרוצח, אולם בפועל דבר זה מתעכב.

הדבר מביא לביקורת חריפה בקרב תושבים בגב ההר, ומלמד על אזלת היד של צה"ל אל מול מחבלי הרשות.

ביקורת נוספת שהועברה על צה"ל היתה בנוגע לתדרוכים שמסרו גורמים צבאיים זמן קצר לאחר האירוע, על כך שמדובר בתאונה, זאת כאשר במקביל מצהירים בשטח המח"ט וקציניו בפני התושבים וראש מועצת שומרון כי מבחינתם כלל לא נשלל שמדובר בפיגוע וכי החקירה בראשיתה.

גורמים צבאיים טענו כי הגורמים שמסרו את התדרוכים לא היו מחטיבת שומרון, וכי הדבר הביא למתח בינם לבין הגורמים שניהלו את האירוע בשטח.

יתכן ולעולם לא נדע

גם הדיווחים על הגרסה שמסר הנהג על כך שמדובר בתאונה וכי נסע עם משפחתו נסמכו על מחבלי הרשות הפלסטינית, וכאמור צה"ל טרם קיבל לידיו את החשוד בדריסה.

אירוע הדריסה התרחש ביום חמישי בשעה 21:30. חווה רוזין הי"ד חצתה את כביש גלעד לאחר שירדה מטרמפ בתוך חוות גלעד.

היא רצתה לעמוד בטרמפיאדה לכיוון קדומים, אך עם הצעד האחרון שעשתה אל השוליים, פגעה בה מונית ערבית בעוצמה ונמלטה מהמקום. מאמצי ההחייאה של כוחות ההצלה בשטח לא צלחו ומותה נקבע כעבור זמן קצר.

בשטח לא נמצאו סימני בלימה או סטייה, והדורס המשיך בנסיעה ונטש את רכבו בין צומת ג'ת הפתוחה לשכם.

כפי שפרסמנו ביום שישי, שורת פיגועים שסווגו כתאונות או הושתקו, לצד מחדלי הצבא המאפשרים לרוצח לשהות בידי מחבלי הרשות ולהכין היטב את גרסתו, עשויים להביא למצב שלעולם לא נדע מה קרה ברגעים הקריטיים בהם פגע עם רכבו בעוצמה בחווה רוזין וקיפד את פתיל חייה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד