בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פיגוע לאומני או תאונת דרכים?

היסטוריה של "תאונות" שהתבררו כפיגוע, לצד ניסיונות טיוח מצד הרשויות בפיגועים אחרים, מעלים סימני שאלה רבים. ייתכן שלעולם לא נדע מה גרם למותה של חוה רויזין אמש בשומרון

  • יהודה פרל
  • ו' אלול תשע"ח - 11:09 17/08/2018
גודל: א א א
תיעוד רגע הפיגוע, אמש (מצלמות אבטחה)
תיעוד רגע הפיגוע, אמש (מצלמות אבטחה)

חוה רויזין הי"ד כבת 42 מעמנואל, נהרגה אמש (חמישי) כשנדרסה בידי נהג מונית ערבי סמוך לישוב חוות גלעד בשומרון. הנהג הדורס, ערבי כבן 60, נמלט מהזירה אך הסגיר עצמו עוד באותו הערב ל"מנגנוני הבטחון הפלסטינים", שטענו כי מדובר בתאונת דרכים.

בצה"ל עוד אומרים כי כל כיווני החקירה נבדקים וייתכן כי מדובר בתאונת 'פגע וברח' ולא בפיגוע מכוון. גורמים בהתיישבות אומרים כי מדובר "בפיגוע לכל דבר ועניין". עם זאת, ייתכן שלעולם לא נדע מה באמת אירע שם.

   | צומת מואר, לא היו סימני בלימה

בוחני תנועה של המשטרה פעלו במקום לאחר האירוע ובדקו את הזירה. יש לציין כי מהמידע שהגיע לידי כתב הקול היהודי שהגיע לזירת האירוע, עולה שמבחינת הזירה ניתן ללמוד שהנהג היה אמור להבחין באשה ממרחק גדול. למרות זאת לא אותרו סימני בלימה לפני או אחרי נקודת הפגיעה, והפגיעה היתה בעוצמה מרובה כך שהנפגעת נהדפה למרחק של מספר מטרים אל צד הדרך.

"מבחינתנו מדובר בפיגוע לכל דבר ועניין", אמר יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן שהגיע לזירה. "הצומת הוא צומת מואר, עם עמודי תאורה של נתיבי ישראל, אין שום סימן לחריקה ועצירה, לא לפני מקום הפיגוע וגם לא לאחריו. כלומר הנהג לא הופתע מהתאונה. מבחינתנו זה עוד פיגוע קשה של רצח בדם קר, של תושבת השומרון בכביש מרכזי במדינת ישראל".

נערה תושבת יצהר שהייתה עדת ראיה לדריסה סיפרה לקול היהודי: "ירדתי בכניסה לחוות גלעד מטרמפ יחד עם האשה שנדרסה. אני עמדתי בחווה לכיוון יצהר, והנרצחת חצתה את הכביש לתחנה לכיוון קדומים. ברגע שהיא הגיעה לתחנה מונית ערבית שנסעה במהירות מטורפת פגעה בה, ואחרי שפגעה בה נמלטה מהמקום במהירות".

   | פיגוע בהחלטה של רגע

לפני כחמישה חודשים נרצחו החיילים זיו דאוס ונתנאל קהלני הי"ד בפיגוע דריסה סמוך למבוא דותן שבצפון השומרון. שני חיילים נוספים נפצעו בפיגוע, שככל הנראה אירע בהחלטה של רגע. על פי מידע שהגיע לקול היהודי מגורם המעורה בפרטים, עולה כי המחבל עלאא לטיף קבהא חלף במקום ברכבו וכשהבחין בחיילים חזר על עקבותיו ופגע בהם.

בחשוון ה'תשע"ו נרצח אשר אברהם חסנו הי"ד בפיגוע דריסה "ספונטאני" בהר חברון. חסנו, נסע ברכבו סמוך לצומת אל פוואר (כיום, צומת 'אברהם חסנו') והותקף בידי ערבים שיידו לעבר רכבו אבנים. חסנו יצא מרכבו כשהוא חמוש באלה במטרה למנוע מהפורעים לרגום כלי רכב. נהג משאית ערבי פתח בנסיעה מהירה ודרס את חסנו למוות. המחבל הסגיר עצמו למשטרה וטען כי מדובר  בתאונת דרכים. בסופו של דבר, הוכר חסנו כנפגע פעולות איבה.

בחשוון ה'תשע"ה נפצעו שלושה חיילי צה"ל בפיגוע דריסה, אשר בתחילה אמרו בצה"ל כי מדובר בתאונת פגע וברח. מדובר על אירוע עם מאפיינים דומים לאירוע שאירע אמש. חיילים עמדו בצידי הכביש סמוך לעמדת צה"ל באל ערוב שבגוש עציון. הנהג הדורס הגיע למקום בנסיעה מהירה ודרס את השלושה. מיד לאחר מכן, נמלט ובהמשך הסגיר עצמו ל"מנגנוני הבטחון הפלסטינים", שם סיפרו כי מדובר בתאונה. בהמשך, הועבר המחבל לחקירת שב"כ, לאחריה הודו בסופו של דבר אנשי מערכת הבטחון, כי אכן מדובר בפיגוע לאומני.

באירוע דריסה שהתרחש בכביש 6 לפני למעלה מחצי שנה, נהרגו החיילים בר יעקוביאן ואשטו טספו כשנהג משאית ערבי מא-טור פגע בהאמר צבאי שעמד בשולי הדרך. במשטרה קבעו לבסוף כי מדובר בתאונת דרכים, על פי עדותו של הנהג הפוגע. אך לעולם לא נוכל לדעת מה באמת אירע שם. כפי שנחשף בקול היהודי, שיתף הנהג הדורס בדף הפייסבוק שלו סרטונים ופתגמים לאומניים כמו "ברוח ודם נפדה את אל-אקצא" ועוד.

בפיגוע בו נרצחו אשר ובנו הפעוט יהונתן פלמר הי"ד בהר חברון, אמרו בתחילה במשטרה כי מדובר בתאונת דרכים ורק לאחר מאבק של המשפחה והחברים התברר כי ערבים שהשליכו אבנים גרמו למותם.

בשלל אירועים נוספים, כמו רצח החקלאי דוד בר קפרא, נתנאל עראמי בפיגוע הסנפלינג, אבי בן ציון החקלאי מבקעת הירדן, רצח הרב משה טלבי בצומת יקיר ועוד, נאבקו משפחות שכולות להוכיח כי מות יקיריהן היה פיגוע לאומני וכי הרשויות מנסות לטייח זאת. חלקן הצליחו לאחר מאבק משפטי להוכיח זאת.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד