בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הוחמר עונש בנו של רב המרצחים

רביע נאיפה, בנו של ראש התנזים בטול כרם, ירצה שנתיים מאסר ולא שמונה חודשים. חוננו: "המעטפת היא זו שמאפשרת את הפיגועים"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ג אייר תשע"ט - 19:02 28/05/2019
גודל: א א א
פוסט התמיכה של המחבל מברקן במוחמד נאיפה (צילום מסך פייסבוק)
פוסט התמיכה של המחבל מברקן במוחמד נאיפה (צילום מסך פייסבוק)

נשיא בית המשפט לערעורים, אל"מ נתנאל בנישו, פסק כי יש להחמיר בעונשו של רביע נאיפה, בנו של רב המרצחים מוחמד נאיפה, שהורשע באי מניעת הפיגוע בברקן, בו נרצחו קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד. השופט גזר עליו שנתיים מאסר בפועל במקום שמונת החודשים שנגזרו עליו בערכאה הראשונה. 

בדבריו התייחס השופט בנישו למציאות החיים רווית הפיגועים ואמר "במציאות הטרופה בה אנו חיים, כאשר קמים בודדים לבצע פיגועים, בידם של בודדים אחרים למנוע מהם לעשות כן.. עדיין מצופה מצעיר הקרוב לגיל בגרות כי תעמוד לו שדרה ערכית בסיסית שתניע אותו לפעול למניעת רצח חפים מפשע".

השופט התייחס גם למעטפת התמיכה וההגנה לה זוכים המחבלים. "מפגעים דומים זוכים למעטפת חברתית אוהדת ותומכת, העשויה לחזקם.. לפני המעשה ואחריו". בהמשך הסביר את הצורך בהרתעת המעטפת בכדי למנוע הישנות פיגועים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את משפחות הנרצחים בפיגוע בברקן בירך על ההחלטה "פסק הדין שניתן על ידי הנשיא בערעור הוא פסק דין חשוב מאוד. לא אגזים אם אומר שמדובר במהפכה של ממש. פסק הדין אומר שיש להחמיר בענישה של כל מי שסביב המחבל, המעטפת, אלו שלא מנעו את הפיגוע, אלו שסייעו לפיגוע או סייעו לאחר מעשה, כי המעטפת היא זו שמאפשרת את הפיגועים. או בלשונו של השופט 'פיגוע של בודדים אפשר לעצור על ידי בודדים', ולכן אותם בודדים שלא מנעו את הפיגוע, שסייעו, חייבים להיענש בחומרה".

בלייכר ציין כי מדובר בשינוי תפיסתי: "אם עד היום גישת בתי המשפט היתה לוותר או לא להחמיר עם הסייענים וסביבת המחבל, סוף סוף מתחיל שינוי בכיוון. המחבל קיבל שנתיים מאסר, ובית המשפט אומר שלא מוצה איתו הדין, בגלל שזו ערכאת ערעור והוא קטין, והכיוון הוא להחמיר את העונש לשנים רבות".

יש לציין כי בקול היהודי פרסמנו תחקיר המעלה סימני שאלה בדבר מעורבות של מוחמד נאיפה, בכיר התנזים בטול כרם, בפיגוע בברקן. 

מבדיקת הקול היהודי עלה כי נאיפה האב תכנן חטיפה מהכלא, ובנו ידע על כוונת המחבל לבצע פיגוע מיקוח במטרה להביא לשחרורו של אביו והיה מעורב בהברחת פלאפונים לאביו. גם בן דודו נעצר בפרשה.

הנימוק להקלה בעונשו מצד השופט שהרשיע אותו היה העובדה שגדל עם אמו ואילו אביו בכלא, וזאת על אף שהאב מרצה 13 מאסרי עולם על רצח יהודים בפיגועים קשים.

בסוף דבריו התייחס עו"ד בלייכר למשפטה של אם המחבל מברקן, שהורשעה אף היא באי מניעת הפיגוע "עכשיו עומד על הפרק משפטה של אם המחבל, ובקרוב ינתן פסק דין. מספר פעמים ערכאות נמוכות רצו לשחרר אותה, ואנו מקווים שאמירת נשיא בית המשפט לערעורים תהיה ברורה לכל הערכאות האחרות, שהדרך היחידה לעצור את הטרור היא להילחם בסביבת הטרור, והחמרה בענישת המעטפת - אלו שלא מנעו את הפיגוע, שסייעו, זו הדרך להציל חיים של אזרחים ותחילת הדרך לעצירת הטרור".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד