בע"ה ט"ו אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תחקיר: האם רב מחבלים כלוא מעורב בפיגוע בברקן?

​חשיפת הקול היהודי: בנו של בכיר תנזים שתכנן חטיפה מהכלא, ידע על כוונת המחבל לבצע פיגוע מיקוח במטרה להביא לשחרורו של אביו והיה מעורב בהברחת פלאפונים לאביו. גם בן דודו נעצר בפרשה. ביהמ"ש הצבאי מצא נימוק מדהים להקלה בעונשו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ב' ניסן תשע"ט - 09:48 07/04/2019
גודל: א א א
זירת הפיגוע בברקן. ברקע זיו חג'בי וקים לבנגרונד הי"ד, ולהבדיל רב המרצחים מוחמד נאיפה (צילומים: הלל מאיר TPS, באדיבות המשפחות, צילום מסך)
זירת הפיגוע בברקן. ברקע זיו חג'בי וקים לבנגרונד הי"ד, ולהבדיל רב המרצחים מוחמד נאיפה (צילומים: הלל מאיר TPS, באדיבות המשפחות, צילום מסך)

מערכת הביטחון ממהרת למתג כמעט כל מחבל כ"מפגע בודד", וכך גם נעשה בנוגע למחבל אשרף נעאלווה, שביצע לפני שישה חודשים פיגוע במקום עבודתו במפעל אלון באזור התעשייה ברקן.

אך האם יתכן שמוחמד נאיפה, בכיר התנזים שמרצה 13 מאסרי עולם, היה מעורב בתכנון הפיגוע בברקן מתוך הכלא כפיגוע מיקוח במטרה להביא לשחרורו?

תחקיר הקול היהודי חושף שרשרת קשרים בין נאיפה ובני משפחתו לבין המחבל אשרף נעאלווה, ומעלה תהיות על התנהלות כוחות הביטחון שאישרו למחבל לעבוד בברקן למרות פרסומיו וקשריו עם משפחת המחבלים, ולא הצליחו לאתרו בטרם ביצע את הפיגוע למרות הסימנים המחשידים.

על רקע שביתת הרעב שהחלה הבוקר (א') בבתי הכלא בעקבות מיסוך קליטה שנועד לשבש את תכנון הפיגועים של המחבלים מתוך הכלא, הפרטים המובאים כאן מציבים סימני שאלה רבים על התנהלות מערכת הביטחון ביחס למחבלים הכלואים.

האם המחבל תכנן את הפיגוע עוד לפני שהתקבל לעבודה?

ארגון חוננו פרסם בסוף השבוע כי צעיר מהכפר שוויכה נידון לשמונה חודשי מאסר בלבד על אי מניעת פשע ומעורבות בניסיון הברחת פלאפונים לכלא, לאחר שהמחבל אשרף נעאלווה עדכן אותו בדבר הכוונה לבצע פיגוע.

נעאלווה החל לעבוד במפעל אלון בברקן כארבעה חודשים לפני שביצע את הפיגוע ורצח את זיו חג'בי וקים לבנגרונד הי"ד. אלא שמתברר כי לכל הפחות שלושה חודשים לפני הפיגוע, וזמן קצר לאחר שהחל לעבוד במפעל, כבר היה בכוונתו של נעאלווה לבצע את הפיגוע והוא פנה לצעיר הנוסף והציע לו להצטרף אליו, אך זה סירב.

בידי הקול היהודי אין הוכחה חותכת לכך, אך יתכן ונעאלווה פנה לעבוד בברקן כחלק מתכנון הפיגוע.

מנהל התפעול במפעל אלון, ערן בודנקין, אף סיפר בשיחה עם הקול היהודי כי מרבית העובדים באזור התעשייה מגיעים מחמולות ומוכרים זה לזה, ואילו נעאלווה לא היה קשור אליהם משפחתית.

רפי לבנגרונד, אביה של קים הי"ד שנרצחה בפיגוע, סיפר לקול היהודי כי שמע מאלוף פיקוד המרכז שהמחבל החדיר נשק למפעל שלוש פעמים קודם הפיגוע בכדי לבחון את השטח.

הגילוי החדש: המחבל תכנן פיגוע מיקוח

הפיגוע בברקן היה בעל מאפיין חריג. המחבל, שעבד כחשמלאי במפעל, הורה באיומי נשק לעובד ערבי נוסף, לכפות באזיקונים את קים הי"ד.

הדבר העלה חשד שמדובר בפיגוע מיקוח שהסתבך.

כמה ימים לאחר הפיגוע אף חשפנו בקול היהודי כי המחבל שיתף בדף הפייסבוק שלו שני פוסטים המגבירים את החשד.

האחד – כחודש לפני הפיגוע, אז כתב פוסט תמיכה במשפחתו של מוחמד נאיפה, בכיר התנזים שנחשף כי תכנן חטיפת חייל מתוך הכלא, והשני – קטע וידאו מחיי המחבלים בכלא ודברי תקווה לשחרורם.

אלא שארגון חוננו חשף הוכחה ברורה לכך. הצעיר שנעאלווה הציע לו לבצע יחד עמו את הפיגוע סיפר לחוקרים כי יום לפני הפיגוע נעאלווה אמר לו כי מחר יזכה לבשורות טובות וכי אביו צפוי להשתחרר מהכלא הישראלי. המחבל אף ביקש מהצעיר להתפלל להצלחתו.

שותף הסוד – בנו של רב המרצחים

כעת אנו חושפים לראשונה כי הצעיר המדובר הוא לא אחר מאשר רביע נאיפה, בנו של מוחמד נאיפה, וכי אשרף נעאלווה תכנן לבצע את פיגוע המיקוח בכדי להוביל לשחרורו של האב, ככל הנראה לצד מחבלים נוספים.

בצוואתו שפורסמה בחדשות 0404 לאחר הפיגוע, אף כתב נעאלווה: "האסירים מחכים לשחרורם וניצחונם".

תחקיר הקול היהודי מגלה שורת אירועים המצביעים על אפשרות כי נאיפה האב עמד מאחורי תכנון הפיגוע, מה שאומר כי ישנם גם מעורבים נוספים בתכנון, אולם לדבר לא נמצאה ראיה חותכת.

האפשרות השניה היא כי מדובר ביוזמה עצמאית של נעאלווה וכי הפרטים שתקראו בשורות הבאות הם שורת צירופי מקרים.

לרפי לבנגרונד ברור שהיה מי ששלח את המחבל שכפת ורצח את בתו.

"המחבל שרצח את הבת שלי לא בא לעבוד במפעל אלא שלחו אותו לשם. הוא חייל ואמרו לו לך לברקן יש שם אזור תעשייה, תתערבב עם הפועלים, תמצא לך איזה מפעל שם והוא בא ואסף מודיעין לפני המבצע ועשה שיעורי בית", הוא אומר בשיחה עם הקול היהודי. "שבועיים לפני הפיגוע הוא לא הגיע לעבודה, ארגן את כל ההכנות המבצעיות ואז בא לבצע את הפיגוע".

ניסיון הברחת פלאפונים חדשיים לפני הפיגוע

מוחמד נאיפה, בן הכפר שוויכה, הכפר בו התגורר גם נעאלווה, היה מפקד גדודי חללי אל אקצא באזור טול כרם. הוא אחראי לשורת פיגועי ירי באינתיפאדה השניה בהם נרצחו 13 יהודים ונוספים נפצעו. חלק מהפיגועים ביצע בעצמו ואת חלקם תכנן ושלח לביצועם מחבלים אחרים.

בסך הכל נגזרו עליו 13 מאסרי עולם, בין השאר בגין תכנון הפיגועים הקשים במצר ובחרמש. הוא נעצר בידי כח של השייטת בראשית שנת תשס"ג.

חמישה שבועות לפני הפיגוע בברקן, נכנסו כוחות גדולים של שב"ס לאגף בו הוחזק נאיפה בכלא גלבוע ולקחו אותו לחקירה בחשד שתכנן חטיפה של חייל מתוך הכלא.

קצין המודיעין הראשי של שב"ס יובל ביטון חשף את הגילוי בכנס פומבי והדבר פורסם בכלי התקשורת.

בני משפחתו של נאיפה טענו כי בעקבות הגילוי תנאי הכליאה שלו הוחמרו והם ופעילי טרור שונים שיגרו איומים על כך שישראל תהיה אחראית לכל פגיעה בו. נעאלווה עצמו שיתף פוסט בנושא בחשבונו בפייסבוק.

בנוסף מתברר כי חודש קודם לכן, רביע נאיפה, הבן שנעצר, היה מעורב בניסיון הברחה של פלאפונים לתוך הכלא, וזאת בהוראת אביו. בשב"ס אמרו לקול היהודי כי "ככל הידוע לנו אין קשר בין ניסיון הברחת הטלפונים לבין הגילוי על תכנון החטיפה".

מהאישומים בהם הורשע נאיפה הבן עולה כי באותם ימים, יתכן ולפני גילוי התכנון של אביו ויתכן שאחרי, הציג בפניו אשרף נעאלווה תמונה של קרל גוסטב שקנה לצורך ביצוע הפיגוע.

בן 3 עם רובה M16

אלא שהקשר בין נעאלווה למשפחת נאיפה בא לידי ביטוי גם לאחר הפיגוע.

יומיים לאחר הפיגוע נעצר רביע נאיפה, ושלושה ימים לאחר מכן נעצר גם בן דודו איברהים נאיפה, גם הוא משוויכה.

שניהם נחקרו בחשד שסייעו למחבל. גם איברהים שוהה כיום בכלא גלבוע יחד עם דודו. כאן המקום לציין כי מערכת הביטחון עצרה למעלה מ-20 סייענים שעזרו לאשרף נעאלווה להימלט לאחר הפיגוע בזמן המצוד אחריו.

בפרסומים שונים הוצגו רביע ואברהים ככאלו הצמודים אחד לשני מילדות. רביע, שהיה בן שנה וחצי כאשר אביו נעצר בגין שורת הפיגועים, גדל על מורשת הטרור.

דודו נימר, אביו של איברהים, אף פרסם בדף הפייסבוק שלו תמונות של שני בני הדודים בגילאי 3-4 כשהם אוחזים ברובי M16.

מוחמד נאיפה נחשב גיבור בכפרו. תמונתו מתנוססת בגאווה בתהלוכות שחרור מחבלים, ומדי שנה מציינים בכפר את יום השנה למאסרו, ובכירי הכפר עולים לרגל אל משפחתו.

דגל גדודי חללי אל אקצא - בתוך הכלא 

בדיקת הקול היהודי אף גילתה כי ברשת הפייסבוק ישנו דף אהדה למוחמד נאיפה עם כ-2,000 עוקבים בשם "סולדיריות עם המפקד השבוי מוחמד נאיפה "אבו רביע"".

נראה כי הדף מהווה מוקד לפרסום דברי שבח והלל למחבלים באזור טול כרם ובפרט בכפר שוויכה.

לצד מידע על שחרור מחבלים מהכפר, הזמנה לתהלוכות לכבוד שחרורם  ותשבחות למחבלים ול"שהידים", בדף הפייסבוק מועלים גם מסרים מרב המרצחים נאיפה, המשוגרים מתוך הכלא,  וכן תמונות שלו המצולמות בתוך הכלא באמצעות מכשירי פלאפון מוברחים.

באחת התמונות שהופצה לפני מספר שנים אף נראה נאיפה בתוך הכלא כשמאחוריו דגל של גדודי חללי אל אקצא שהוברח פנימה.

כך למשל לאחר מעצרו בחשד לתכנון חטיפה, הועלה בדף מסר ממנו אודות תיאור האירועים באגף כאשר ביקשו אנשי שב"ס להוציאו משם לחקירה. לפי הפרסום בדף, המחבלים הכלואים באגף הגנו על המחבל הבכיר ולא אפשרו את הוצאתו מהאגף, עד שאנשי יחידת מצדה ונחשון של שב"ס הוזעקו למקום ופרצו לאגף בכח.

לאחר הפיגוע בברקן, פורסמו בדף הפייסבוק קריאות ל"נוער טול כרם" להגיע לביתו של אשרף נעאלווה בכדי לתמוך במשפחתו ולמנוע את הריסת ביתם, וכן דברי שבח שונים למחבל.

איחוד משפחות

אלא שגם בכלא עצמו נמשכת החגיגה.

לפני כחודש פרסם האב מוחמד נאיפה ברכות מתוך הכלא ליום הולדתו ה-18 של בנו ואמר כי פגש את בנו בכלא גלבוע. הברכות פורסמו בדף הפייסבוק המדובר וקיבלו סקירה גם ברשתות ערביות.

המשמעות הנוספת מהגעתו של רביע נאיפה לגיל 18 היא העברתו לאגפי הבגירים בכלא גלבוע, לצד אביו.

מכלא גלבוע שוגרה ברשתות הערביות אף ברכה מיוחדת של "אסירי כלא גלבוע", ובהם האב מוחמד נאיפה והבן הדוד איברהים לצד פירוט שמותיהם של מחבלים נוספים מהאגף, אודות "השמחה על העברתו לכלא גלבוע לצד אביו, מוחמד נאיפה, שהושלמה אחרי שנים של קיפוח".

לפני כארבעה חודשים חשפנו בקול היהודי כי מחבל כלוא פרסם תמונה שלו יחד עם בנו לאחר שזה הועבר לשהות בתאו. בעקבות החשיפה נענשו השניים והוכנסו לצינוק. לקול היהודי נודע כי מדובר בנושא שמוכר בשב"ס. מחבלים בכירים דורשים שבני משפחותיהם ישהו במחיצתם, ושב"ס נענה פעמים רבות לדרישתם מחשש למהומות.

הסיבה להקלה בעונש: האב בכלא

אז מה היה לנו? בכיר התנזים מוחמד נאיפה תכנן פיגוע חטיפה ואף ביקש מבנו לסייע בהברחת פלאפונים לתוך הכלא. המחבל אשרף נעאלווה תכנן פיגוע מיקוח ועמד בקשר צמוד עם בנו של מוחמד נאיפה, ולאחר הפיגוע על פי החשד בנו של נאיפה ואחיינו היו מעורבים בסיוע לנעאלווה.

אך אולי המדהים ביותר בפרשה היא ההתייחסות המקלה לרביע הבן, אשר כפי שנראה ממשיך במורשת הטרור של האב.

השופט המוסלמי סא"ל סמזר שגוג, דחה את דרישת התביעה הצבאית לגזור על הנאשם חמש שנות מאסר, והסתפק בעונש של שמונה חודשי מאסר בלבד.

לקול היהודי נודע כי אחד הנימוקים המדהימים שהביא השופט להקלה בעונש הוא התחשבות בעובדה שאביו של הנאשם נמצא בבית הכלא והוא מתגורר עם אמו ואחותו בלבד. כלומר העובדה כי האב הוא רב מרצחים המתכנן פיגועים מתוך הכלא ומסתייע בבנו, מהווה על פי השופט שגוג נימוק לקולא.

יש לציין כי השופט סמזר שגוג ישב גם בהרכב השופטים שבפלפולים מורכבים הצליח לזכות מעבירת רצח את ה"שוטר הפלסטיני" שירה לעבר חבורת חסידי ברסלב באזור קבר יוסף בשכם באירוע בו נרצח בן יוסף (בניו) לבנת הי"ד.

פנינו לשב"ס בשאלה האם ינקטו צעדים משמעתיים כנגד רב המרצחים על העברת המסרים מתוך בית הסוהר, וכן בשאלה מדוע שובצו האב ובנו יחדיו. תגובת שב"ס טרם נמסרה.


הנימוק להקלה בעונש - האב בכלא. קורבנות הפיגוע בקיבוץ מצר לו אחראי מוחמד נאיפה (צילום מסך)
תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד