בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחבל מברקן תכנן פיגוע חטיפה

המחבל מברקן תכנן פיגוע חטיפה ומיקוח. כך עולה מכתב אישום נגד קטין שסייע למחבל. בקול היהודי נחשף כי המחבל הביע תמיכה ברב מרצחים קודם הפיגוע

  • כ"ח אדר ב תשע"ט - 12:24 04/04/2019
גודל: א א א
זירת הפיגוע (הלל מאיר TPS)
זירת הפיגוע (הלל מאיר TPS)

המחבל מברקן תכנן לחטוף את אחד מקורבנותיו ולבצע פיגוע חטיפה לצרכי מיקוח.

לאחר הפיגוע בברקן חשפנו בקול היהודי כי קודם לפיגוע שיתף המחבל אשרף נעלווה בדף הפייסבוק שלו פוסט תמיכה ברב מרצחים בן כפרו שוויכה שבשומרון.

השערה שהעלה תחקיר הקול היהודי הייתה כי המחבל יצא לביצוע הפיגוע במטרה גם לחטוף את אחד מקורבנותיו ולבצע פיגוע מיקוח. כעת, עם הגשת כתב אישום נגד קטין ערבי שסייע למחבל עולה כי השערת הקול היהודי הייתה מדוייקת.

השבוע התקיים דיון בעניינו של קטין ערבי כבן 17 אשר הורשע בכך שלא מנע את הפיגוע בברקן, בו נרצחו קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד.

מכתב האישום נגד הקטין עולה כי הוא נפגש עם המחבל מברקן מספר פעמים לפני הפיגוע, וידע על כוונותיו. בערב הפיגוע אף אמר לו המחבל כי אביו ישתחרר למחרת מהכלא הישראלי, דבר המצביע על כוונת המחבל לבצע חטיפה לצרכי מיקוח. על הקטין נגזרו שמונה חודשי מאסר בלבד.

לפי כתב האישום, שלושה חודשים לפני הפיגוע שוחחו הקטין והמחבל, והאחרון סיפר לו כי בכוונתו לבצע פיגוע ירי באזור התעשיה ברקן בו הוא עובד. המחבל התייעץ עם הקטין ואף ביקש ממנו להצטרף אליו. הקטין בירר עם המחבל מהיכן ישיג את הנשק, אך סירב להצטרף לפיגוע.

חודשיים לאחר מכן, הציג המחבל בפני הקטין תמונת נשק מאולתר, והסביר לו כי רכש אותו לפתרון בעיות בעתיד. הקטין שאל אם הנשק ישמש לטובת הפיגוע, ולמרות שהמחבל השיב בשלילה הבין הקטין מדבריו כי הנשק מיועד לפיגוע.

יום לפני הפיגוע שוב נפגשו השניים, אז אמר המחבל לקטין כי צפויות בשורות משמחות, וכי אביו של הקטין ישוחרר מהכלא הישראלי. הקטין שאל כיצד, אך המחבל לא השיב תשובה ברורה ורק ביקש מהקטין להתפלל בעבורו. הקטין מילא את בקשתו. 

כאמור, גם לאחר שנודע לקטין על כוונת המחבל לבצע את הפיגוע לא פעל למניעת המעשה.

בנוסף, הואשם הקטין בניסיון החדרת חפץ אסור אל תוך בית כלא. אבי הקטין המרצה עונש מאסר בכלא הישראלי ביקש ממנו להעביר חפצים ממקום מסוים לאימו. הקטין קיבל טלפונים סלולריים קטנים עטופים בסרט שחור דביק, ומסר אותם לאימו במטרה שיגיעו בסופו של דבר לאביו שבכלא.   | עונש מיקל לסייען הקטין

בית המשפט הצבאי שומרון גזר על הקטין שמונה חודשי מאסר בפועל בגין העבירות הנ"ל, אולם הפרקליטות הצבאית ביקשה לערער על קולת העונש. כאמור, השבוע התקיים דיון הערעור, והחלטתו הסופית של בית המשפט לערעורים תפורסם בהמשך.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את משפחות הנרצחים מסר "בית המשפט הצבאי בשומרון שגה שגיאה חמורה בעת שגזר רק שמונה חודשים לנאשם שלא מנע את הפיגוע הרצחני. כשמדברים על טרור וטרוריסטים רק ענישה מחמירה ביותר יש בכוחה למנוע את הפיגוע הבא".

בלייכר מתח ביקורת על החלטת בית המשפט "עצימת העניים של בית המשפט מהמצב במדינה וניסיון לשפיטה רחמנית של הטרוריסטים כאילו מדובר באירוע פלילי מינורי שנובע ממצוקה, יש בה כדי לשמר את המשך מעשי הטרור וההרג באזרחינו".

בסוף דבריו ביקש עו"ד בלייכר מבית המשפט לערעורים להחמיר עם הנאשם "אנו דורשים מבית המשפט הצבאי לערעורים להחמיר בעונש באופן מידי לענישה מקסימאלית. אנו דורשים מבית במשפט הצבאי לראות לנגד עיניו את קרבנות הטרור הפוטנציאליים הבאים שעכשיו הוא חורץ את דינם".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד