בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

החיים הטובים של "נסיכי חמא"ס" בעזה

חשדות לשחיתות, טיולים בחו"ל, ביקורי VIP ועוד. ערביי עזה זועמים על הבכירים בחמאס הנהנים מכספי המענקים ומאישורים שונים, בשעה שהם סובלים מדוחק

  • יח"צ
  • ז' תשרי תש"פ - 19:06 06/10/2019
גודל: א א א
(מג'די פתחי, tps)
(מג'די פתחי, tps)

נכתב בידי: Baruch Yedid/TPS.

גורמים בינלאומיים חוזרים ומצהירים באחרונה, כי רצועת עזה סובלת ממצוקה אזרחית כלכלית חמורה ביותר, אולם בעוד שתושבי הרצועה סובלים מאבטלה חריפה ומשירותים אזרחיים ירודים, מנהלים "נסיכי חמא"ס", בניהם של המנהיגים הבכירים, חיי הוללות ופאר ונהנים ממנעמי השלטון. באחרונה היו "נסיכי החמא"ס" מעורבים בכמה פרשיות שהסעירו את דעת הקהל ברצועה ובעולם הערבי.

אנס רדואן, בנו של בכיר חמא"ס, איסמעיל רדואן, יצא השנה למכה, לקיים את מנהג החאג' המוסלמי. אלא שהתברר, כי ניצל את מעמדו כדי להיכנס לרשימת העולים לרגל המצומצמת ואף לנצל כספי מענק מיוחד, מטעמה של "הרשות לטיפול במשפחות החללים והפצועים" של אש"פ, בגובה 5,000 דינאר.

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >>

הירשמו לניוזלטר שלנו >>

תמונתו באוטובוס, לצד עולי הרגל, הופצה ברשתות החברתיות ועוררה זעם רב בעזה וברחבי העולם הערבי והוא הואשם כמי שניצל את כספי המענק ואת הזכות לצאת למכה, על חשבונם של תושבי עזה, שאינם יכולים להרשות לעצמם את הוצאות הנסיעה. בכל שנה מעניקה סעודיה מכסות למדינות השונות ובכלל זה לתושבי איו"ש ועזה ורבים מדי שנה אינם זוכים בהיתר הנכסף לצאת למכה. אנס רדואן נעצר בסעודיה למספר שעות, כשהתברר כי "השתלב" ברשימות הזכאים.

כתוצאה מהמעשה המביך, הקימה חמא"ס ועדת חקירה, שהמליצה לקנוס את אנס רדואן בסך 5,000 דינר, על פי חוקי השריעה ובגובה המענק שניצל בזכות מעמדו של אביו. רדואן, אחד מהבנים היותר מפורסמים של ראשי חמא"ס בעזה, לא התנצל על מעשהו ואף תקף את מסקנותיה של חמא"ס, משום ש"ערכה לו משפט שדה".

האבא, איסמאעיל רדואן, נוהג בעצמו לטוס למכה בכל שנה ובחינם, על חשבונות המענקים והמכסות שהוקצו לתושבי הרצועה. תמונותיו במטוסים הופצו לאורך השנים ברשתות. גורמים ברצועת עזה אומרים לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי המבוכה הגדולה שנגרמה לחמא"ס, באה בזמן שהיא מנסה להשתיק את מחאת "רוצים לחיות" שכבר התפרצה ברצועה לפני חודשים.

מחמד חמאד נחשב גם הוא ל"נסיך" ברצועה, כבנו של פתחי חמאד, מבכירי חמא"ס וחבר הלשכה המדינית שלה. באחרונה חגג מחמד ג'וניור את יום הולדתו ה-20 וסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, חשפו מסיבת ענק מפוארת שנערכה בגן אירועים ברצועת עזה, על שולחנות עמוסי אוכל ועוגות. חמד חגג בלוויית חבריו, לבושים במיטב הבגדים בעוד מספר להקות מוזיקליות מנעימות את זמנם של החוגגים, שאף יצאו בריקודי "דבקה". ברחבת גן האירועים הוקם אוהל מיוחד, כדי לארח את הבאים.

הסרטונים עוררו סערה בקרב תושבי הרצועה שסובלים ממצב כלכלי ירוד ביותר ומעוני חמור. הרשתות החברתיות ברצועת עזה הגיבו למסיבה וכתבו כי "חמד איננו מתבייש להפגין את עושרו, בעוד שלמעלה מ-200 פצועים פלסטינים, בהם קטועי גפיים, שרק חלקם זכו לכיסאות גלגלים, אינם זוכים לתמיכה".

   | בנו של איסמעיל הנייה מטייל ברחבי העולם

עבד אל סלאם הניה, הוא בנו של מנהיג חמא"ס, איסמעיל הניה, והוא יו"ר מועצת אמואג' לספורט ברצועת עזה וחבר המועצה העליונה לנוער ולספורט. ברשתות החברתיות מתרבות הטענות נגדו, כמי שמנצל את תפקידו במועדוני כדורגל ואת קשריו לאביו לגניבת כספי העם הפלסטיני. קשריו עם קטאר, שתארח את המונדיאל בשנת 2022, מעלים סימני שאלה ברשתות.

עבד אל סלאם עורר באחרונה מספר "סקנדלים": בפעם הראשונה היה זה לאחר שתמונותיו מטיולים במערב אירופה, בתורכיה, ובמפרץ הפרסי, הופצו ברשתות, חלקם אפילו על ידו. בין השאר, צולם עבד אל סלאם על רקע שער ברנדנבורג בברלין, על יאכטה מפוארת ועוד.

באחרונה אף צולם לצד אביו, איסמעיל, כאשר הוא מציג את מכוניתו המפוארת החדשה, מאחד הדגמים המתקדמים של "ניסאן" ברחובות עזה.  בעודו נוהג במכונית היוקרתית, בעלת לוחית זיהוי 3300001, מצולם איסמעיל הניה מנופף לעברו. עיתונאי עזתי, שבינתיים עבר למצריים, כתב ברשתות החברתיות "האדמה שלהם, המכונית שלהם ואנחנו הפכנו להיות אורחים בלבד".

עבד אל סלאם עבר לפני מספר חודשים "ניתוח קוסמטי" בקטאר כדי לטפל בהשמנת היתר, ממנה הוא סובל וזכה, כך על פי גורמים ברצועת עזה, לאירוח VIP, במשך שלושה חודשים כאורחו של שליט קטאר. זו, כידוע, תומכת ברצועת עזה ובשלטון חמא"ס ומעבירה מזוודות כסף לראשי חמא"ס מדי חודש.

העזתים רתחו על הפרסומים האלו שכן מאות ואלפים מתושבי הרצועה אינם זוכים לטיפול רפואי ובהם רבים מפצועי תהלוכות השיבה על הגדר, שיזמה חמא"ס. תהלוכות של התפרעויות בהם הצועדים תוקפים את כוחות צה"ל באבנים, בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים. בעקבות הביקורת מיהר הניה הצעיר להצטלם לצד נכים בכיסאות גלגלים בעזה.

כאשר שהה עבד הניה בקטאר להתאוששות, הצטרפה אליו אחותו, בתו של איסמעיל הניה, בלוויית בעלה ובני משפחה נוספים כדי ליהנות מטיפולי הפוריות המתקדמים של קטאר. גורמים ברצועה מדווחים לסוכנות הידיעות הישראלי TPS, כי עבד סלאם הוא בעלים של מספר נכסים שרכש אביו: נכס בשכונת היוקרה רימאל בעזה בשווי 4 מיליון דולר, מאפייה במחנה שאטי בשווי 300 אלף דולר, בית במחנה ועוד. נכסים נוספים של משפחת הנייה נרשמו, כך טוען מקור ברצועה, על שמם של חתנו וגיסו של הניה. 
עבד ראזק ח'אלד הניה הוא בן אחיו של אסמאעיל הניה, יו"ר אגודת צדקה ברצועה. עבד ראזק הואשם לפני מספר חודשים במעילה בסך 200 אלף דולר מכספי תרומות שיועדו לשיקום בתים הרוסים ברצועה. חקירה פנימית בחמא"ס, שנפתחה בהוראת יחיא סנואר, נסגרה בעקבות איומים מצידו של אסמאעיל הניה נגד ראשי אגודת הצדקה.

גם ח'אלד משעל, היו"ר הקודם של הלשכה המדינית, מי שמצטלם לעתים קרובות מדי במכוני כושר במפרץ ומי שהונו נאמד ב 4 מיליארד דולר מעורב בשחיתות. מקורות גלויים טוענים, כי הוא בעליה של חברת הנדל"ן הקטארית "אלפצ'יל", שמנהל פרויקט על 27 דונם בקטאר. החברה רשומה גם על שמם של בנו ושל אשתו.

"דור שלם של בני חמא"ס גדל ברצועה, בדיוק כמו בניהם של בכיר הפת"ח בגדה המערבית. חמא"ס למדה מפת"ח את סודות השחיתות ואת השיטות וכמו בכל תחום היא אפילו מקדימה את פת"ח", אומר פ. א., עיתונאי פלסטיני מהרצועה, מבקר חריף של חמא"ס, בשיחה עם סוכנות TPS.

באחרונה פרסמה הרשות, כי שיעור האבטלה בשנת 2018 עמד על 31 אחוז לעומת 28 אחוז מובטלים בשנת 2017 וכי מספר המובטלים ברשות עומד כיום על 426 אלף לעומת 377 אלף בשנה שעברה. השכר היומי הממוצע בשטחי הרשות הפלסטינית במגזר הפרטי עומד על 70 שקלים ליום. בעזה השכר היומי במגזר הפרטי הוא 45 שקלים ובאיו"ש הוא עומד על  93 שקלים ליום עבודה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 4 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד