בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הטרור המצולם – תזכורת מאינתיפאדת הסכינים

בעקבות טרור הרמדאן, הקול היהודי חוזר אל תחילת אינתיפאדת הסכינים שהחלה בראש השנה תשע"ו, לראיון עם ישראל מאיר ניתאי, ראשון המותקפים המצולמים: "זה היה ידוע שמצלמים כל אחד שמרביצים לו. הם מעלים לרשתות שלהם כדי לעורר את האחרים לעשות עוד פוגרומים. הסרטון שצילמו אותי עודד אותם להמשיך".

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' אייר תשפ"א - 21:50 19/04/2021
גודל: א א א

תת ניצב שמואל מרציאנו, מפקד מרחב קדם במחוז ירושלים אמר הבוקר בראיון, כי האירועים האחרונים אינם אירועים לאומניים או אנטישמיים ולא היה מכנה את זה 'טרור הטיקטוק' אלא כמעשה קונדס.

יתכן וסמי מרציאנו היה רחוק מירושלים לפני כ6 שנים כשנערים ערבים המכונים צעירים בפי המשטרה עשו מעשי קונדס עם סכינים והתחילו שנת טרור עם מאות פיגועים בהם נרצחו 47 ישראלים ו-3 אזרחים זרים.

גם אז האירועים רק החלו בהצקות, גניבות, קללות, בעיטות ולבסוף ניסיון ללינץ'. בערב ראש השנה תשע"ו, צעד ישראל מאיר ניתאי עטור תפילין מביתו ברובע המוסלמי לתפילה בכותל המערבי של הר הבית. ברחוב שער השלשלת עשרות ערבים וערביות הכו אותו, הכשילו והפילו אותו, רגמו פגעו ופצעו אותו ובנוסף לכל זאת – צילמו את הכל. "ודאי שהם מצלמים", נזכר ניתאי, "זה היה ידוע שמצלמים כל אחד שמרביצים לו. הם עושים את זה כדי לעורר את הערבים האחרים לעשות עוד פוגרומים, מעלים לרשתות שלהם. הסרטון שצילמו אותי עודד אותם להמשיך".

"בערב סוכות של אותה השנה ברחוב מקביל ערבי נתן לי בעיטה. התקשרתי למשטרה, אמרו לי להגיע להגיש תלונה, למרות שיש להם מצלמות על כל הרחובות והסמטאות". שבוע לאחר מכן, בליל הושענא רבה נרצחו ברחוב הסמוך אהרון בניטה והרב נחמיה לביא, ר"מ בישיבת עטרת כהנים אשר התגורר בסמיכות למקום האירוע, שניסה לחסל את המחבל בנשקו.

ניתאי לא מתפלא שמפקד מרחב מכנה תקיפת יהודים כמעשה קונדס "חוקר מתחנת קישלה (מרחב דוד) אמר לי: 'כנראה אתה הבעיה ולא הם בעיה'. אני בעיה בגלל שהעזתי להגיש תלונות על גניבות, קללות, תקיפות. תשע תלונות לפחות, במשטרה סגרו את כולן למעט אחת שם נתנו לערבי הרחקה מהרחוב לחמישה ימים אחרי שגנב לנו את החנוכייה והבית שלה בחנוכה. בלי להחזיר את הגניבה ובלי לטפל בהם".

"ברובע המוסלמי אתה האויב" אומר ישראל מאיר, "אבל לא של הערבים שזה מובן, אתה אויב של המשטרה. ערכנו תפילה מיוחדת לרפואת שאול ניר", נזכר ניתאי "שנפצע קשה בפיגוע ליד אבני חפץ בנר שלישי של חנוכה אותה שנה קשה. התחלנו את התפילה בכותל הקטן והמשכנו לתפילה בשער הכותנה. באמצע תפילת העמידה מגיע שוטר ומעיף אותי מהמקום. התלוננתי על כך בתחנה וביקשתי שיבדקו בקלטות, אמרו שאיבדו הקלטות של אותו יום". "באותו מקום, בפעם אחרת, אנחנו עומדים ומתפללים, מגיע ערבי ואומר לי 'אני ארצח אותך', היה לי את זה מוקלט, עצרו את שנינו, החרימו לי את הנגן ושיחררו את שנינו ביחד".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >

כבחור ישיבה בעיר העתיקה ניתאי זוכר הרבה חברים, תושבי הרובע, שהותקפו, נפגעו, נפצעו, הושפלו: "הם לא הלכו להגיש תלונה, רוב האנשים שעוברים תקיפה ברובע המוסלמי לא הולכים להגיש תלונה. אומרים שזה ביטול ובזבוז זמן. אני הלכתי כדי להראות שהמוסר שלהם מעוות". ניתאי מתייחס לאי הסימטריות בטיפול בתלונות "אם אתה יהודי שקורא למשטרה, לשוטר שכבר נמצא שם, אומרים לך ללכת ולהגיש תלונה, למרות שהשוטר שם והתוקף שם והמצלמות שם. אבל אם זה הפוך וערבי מתלונן על יהודי, מיד עוצרים את היהודי".

ישראל מאיר כבר לא מתגורר ברובע המוסלמי "התחתנתי ומשפחתי לא הסכימה שנגור שם, התקיפות הן בלתי פוסקות: השלכת בקבוקי זכוכית ואבנים, גניבות, ציור צלבי קרס, אלימות קשה – יש לי חבר שפתחו לו את הראש וחבר ששברו לו את שתי הידיים והכל מצולם – פעמיים, המשטרה לא עושה עם הצילומים כלום והערבים ממשיכים ללבות ולעודד את חבריהם להמשיך ולערוך פוגרומים ביהודים".

אז לידיעת מפקדי המרחבים במחוז ירושלים, היהודים הם לא הבעיה והערבים לא עושים מעשי קונדס ומוטב שנלמד מהר מהעבר הלא רחוק ומהדם היהודי שנשפך בשל אוזלת היד.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 323 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד