בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הכשל בטיפול בהסתה: האם הפרקליטות פועלת בחוסר סמכות?

מנגנון הסחבת בטיפול בתלונות הסתה נחשף בועדת חוקה. בדיון הוצגו חשיפות הקול היהודי ובראשן פרשת המופתי עכרימה סברי אותו הפרקליטות מאתרגת מזה שנים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ב אייר תשפ"ג - 13:58 03/05/2023
גודל: א א א
(ערוץ הכנסת)
(ערוץ הכנסת)

יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן דרש אמש בועדת חוקה להבהיר את מקור סמכותם של היועמ"ש ופרקליט המדינה לאישור פתיחה בחקירות הסתה לעבירות טרור.

בדיון שיזם רוטמן לאור הכשל המתמשך והסחבת בטיפול בנושא ההסתה הערבית לרצח יהודים, הציגו אנשי המשטרה והפרקליטות את תהליך קבלת האישור לפתיחה בחקירה.

במהלך הדיון התברר שהנוהל של פרקליט המדינה המורה למשטרה שלא לפתוח בחקירה בלי אישור פרקליטות, אינו מעוגן בחוק ומהווה לכאורה נטילת סמכות של הפרקליטות ללא הסמכה חוקית.

יו"ר הוועדה ח"כ שמחה רוטמן אמר כי "בכל הנוגע לחופש ביטוי מנגנוני הפיקוח הדוקים יותר מתוך הבנה שאלו נושאים גבוליים ורגישים, אך התחושה היא שתלונה על הסתה לטרור מטופלת במקרה הטוב בעצלתיים אם בכלל בגופי האכיפה במדינת ישראל. יש פער בין הסתה לטרור מצד אחד לצד שני או במהירות בה נחקרות עבירות אלו בהתאם לדובר".

רוטמן ציין את ההזמנה לחקירה של ח"כ צביקה פוגל בתוך מספר ימים לאחר שהתבטא בעניין כפר המרצחים חווארה, לעומת גרירת הרגליים בטיפול בתלונות שהוגשו נגד המופתי עכרימה סברי בעקבות חשיפות הקול היהודי. "יש ח"כ שהוזמן לחקירה על התבטאות שלו בתוך 3 ימים. אולי זו תחושה שלי, אבל יש לי הרגשה שאפשר לקשר עבירת הסתה לטרור לעכרמה צברי יותר מאשר לח"כ פוגל. נשאלת השאלה האם דין פרוטה כדין מאה. האם מידת הלחץ התקשורתי משפיעה על משך הזמן לאישורים, האם נכנסים שיקולים שאינם ממן העניין והאם מישהו דואג שהצדק לא רק ייעשה אלא ייראה. אם כאשר זיהיתי מקרה הסתה וכח"כ התייאשתי מראש מהמשטרה ומהפרקליטות, למרות שאני מייצג ציבור, יכול להיות שזה מבוסס על הרבה מקרים וזה מצב חולה. אני מקווה שנשמע דברים שישנו את דעתנו, ושיש מדיניות סדורה וההליכים לא נמרחים או לא נכנסים אליהם שיקולים זרים ושנראה איך מחזירים את האמון".

"איפה ההרתעה?!"

ח"כ לימור סון הר-מלך (עוצמה יהודית) התייחסה לתחקיר הקול היהודי בנוגע לנהג האוטובוס עדנאן עוויווי: "עדנאן עוואוי נהג אוטובוס בקו בית"ר עילית ירושלים העלה מספר סרטוני הסתה בטיקטוק שחלקם מצולמים באוטובוס. ארגון לביא מגיש תלונות עליו ליועמ"שית לשב"כ ולמשרד התחבורה, לחברת קווים שמשיבה שהשב"כ אישר אותו. אחיו של הנהג הוא ממבצעי פיגוע דריסה. הוא עצמו מבצע תאונה שלא נחקרה כפיגוע בזמן שומר החומות ונפצעים שניים במצב אנוש. זה נסגר בעסקת טיעון כשהנהג ממשיך לעבוד ולהסיע ילדים. הוא מפרסם שיר הלל למחבל שרצח את נועה לזר. מול הממדים העצומים של התופעה המזוויעה שומעים קול ענות חלושה. הדבר הזה מוביל לפיגועים ואובדן חיי אדם. זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו. הדרישה שלי היא גם מהפרקליטות לראות איך לא מתעלמים ומתייחסים ברצינות".

לקט סרטונים מחשבון הטיקטוק של נהג האוטובוס עדנאן עוויווי:

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

ח"כ סון הר מלך אף הציגה נתונים של צוות הטיפול בהסתה שהוקם בידי ראש הממשלה לבקשת השר בן גביר. "הצוות עושה עבודה מדהימה, אבל מתוך 319 ניטורי הסתה לטרור היו 130 מקרים שבהם התכנים הוסרו. 38 תיקים בבדיקה שמתוכם 22 מקרים הגיעו עד כה לאישור הפרקליטות לפתוח בחקירה. אם יש כזה פער איפה ההרתעה?! זו תופעה בממדי ענק ואותו פושע מבין שזה משתלם ורוב המקרים לא יגיעו לאישום וענישה".

ח"כ עמית הלוי (הליכוד) התייחס לנתונים ואמר כי "הנתונים שהציגה ח"כ סון הר-מלך מחייבים לפחות חקירה. חשוב להבין מה נעשה באופן יזום ע"י המשרד לבט"ל. מערכות האכיפה צריכות לקחת בחשבון  בתי"ס ומסגדים מעבר לרשתות. עד היום בכניסה לביה"ס ממנו יצא מפגע יש סמל של פת"ח עם הנשקים ומפה מהים עד לנהר, זה הסתה לווריד המשפיעה בצורות הכי קשות. כך גם במסגדים כולל בטייבה ובאל אקצה".

"מתירים את דמם של אזרחי מדינת ישראל"

ח"כ אביחי בוארון (הליכוד) שדיבר לראשונה בדיון ועדה בכנסת הזכיר שלושה מתחקירי הקול היהודי: " אדבר על אנשים שחזרו שוב ושוב על עבירת הסתה ולא קרה עם זה כלום. עכרמה צברי השתתף בכנס ארגון הג'יהאד האיסלאמי, קרא לאלימות וטרור, השתתף בטקס לכבוד מחבלי ג'נין ושכם, הלל את המחבל עודאי תמימי, הוגשו תלונות ושום דבר לא קרה. הוא נחקר ושוחרר ומצהירים שיואץ הטיפול בתיק אך לא ברור מה קורה עם זה. לפני שבועיים שוב הוא משתתף, בכנס עם נסראללה ושום דבר לא קורה. פואד אל עמור יו"ר ועדת ההתנגדות באזור הר חברון למחרת רצח מגיני ומורד בבר בת"א, מסית ומוגשת תלונה והתיק נסגר בלי שיודעים אם נחקר או לא. סוזאן ג'אבר מתנדבת בצלם מחברון. יש עוד רבים רבים. אני אומר בכוונה אנחנו. אנחנו חס וחלילה, ואתם בפועל רבותי פרקליטים מתירים את דמם של אזרחי מדינת ישראל, הדבר הזה לא יכול להימשך יותר".

צפו:

ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) דיבר גם הוא על עכרימה סברי ותיאר כי שר המשפטים לוין ענה לו לפני כמעט 4 חודשים על שאילתא בנושא ובה הציג השר את עמדת הפרקליטות כי הטיפול בתיק יסתיים עד סוף חודש אפריל. "פסח עבר וגם יום העצמאות עבר, מה קורה עם זה? אנחנו רוצים לדעת איך מתכוונים לטפל בנושא. אין מקום ליותר מדי סלחנות. אזרחי ישראל סופגים את ההיקפים של ההסתה. המדינה מותקפת בטרור ולהסתה יש תוצאות יום יום. נבקש תשובות כי כרגע המצב לא טוב", אמר.

עו"ד שלומי אברמזון ראש תחום ביטחון ותפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה התחמק כאשר התייחס לסוגית סברי ואמר כי "הדברים מורכבים", זאת למרות מריחה ארוכה מאוד של התהליך כאשר ברור לכל הנוגעים בדבר כי הרשויות חוששות לפעול נגד סברי בשל מעמדו.

"לגבי עכרמה צברי אושרה פתיחה בחקירה. היו כל מיני אמירות שחלקן יותר ברורות וחלקן פחות. זה לא מסוג התיקים של מספר שעות אלא תיק יותר מאתגר", אמר.

"בסופו של דבר לבוא ולחפש את המקומות שבהם אולי לא היינו הכי טובים או שהיה עיכוב בהעמדה לדין זו מלאכה קלה. יש דוגמאות הפוכות כמו של ראאד סלאח, כאמל ח'טיב ודוגמאות רבות נוספות אל מול הדוגמאות שאולי לא הועמדו לדין בקצב מספיק מהיר. אני חושב שהטיפול אצלנו יחסית מהיר".

היו"ר ח"כ רוטמן זעם על הדוגמה שהביא נציג הפרקליטות: "ראאד סלאח זו דוגמה קשה מאוד. אם היינו שומעים על מדינה אחרת שיש בה עבירה נגד הסתה ואנטישמיות והיו אומרים לנו שב-2007 נאם וב-2016 קיבל עונש היינו מאשימים שהם מעודדים להסתה נגד ישראל בגלל משך הזמן".

הנחיה ללא סמכות

סנ"צ רותי האוסליך רמ"ד חקירות התייחסה לתהליך המשטרתי: "החומרים מגיעים אלי לחוליית חוות דעת ממספר מקורות- מיחידות המודיעין בצבא, במשטרה, מהשב"כ או מאזרחים. הם מגיעים אליי לחוליית חוו"ד במטה הארצי שעוסקת בעבירות ביטוי. החומרים מנותבים למחוזות בימ"רים לצוותים ייעודיים לצורך העשרה של החומרים- כמה צפיות, מי פרסם, מי החשוד ועוד. המחוזות מחזירים אלינו בכל מקרה את החומרים. על בסיס כלל החומרים החוליה שלי נותנת חוו"ד אם יש הסתה וממליצים על פתיחה בחקירה. ממני זה עובר למפקד מעליי- ראש מחלקת חקירות ואם הוא מאשר את ההמלצה זה עובר לפרקליטות. שם אם מחליטים שיש סמכות לפתיחה בחקירה המענה מידי בהתאם למובהקות. בתקופת הרמדאן התקבלו החלטות בהליך בהול ברמה של חצי שעה שעה. יש מקרים הרבה יותר מורכבים שנדרשות השלמות. החשוד יכול להיחקר בעבירות הסתה רק אחרי שהפרקליטות נותנת אישור.

עכרימה סברי לצדו של חסן נסראללה במודעה על הכנס ליום אלקודס האיראני (צילום מסך)

בשלב זה דרש היו"ר ח"כ רוטמן לדעת מדוע המשטרה לא פותחת בחקירות מעצמה וכיצד הפרקליטות נטלה לעצמה את הסמכות על החקירות: "כאשר כתוב בחוק "נודע למשטרה על ביצוע עבירה תחקור" יכול פרקליט המדינה להנחות אתכם לפעול שלא בהתאם לחוק? לא כתוב בשום מקום שפתיחה בחקירה תלויה בפרקליט המדינה. מה מקור הסמכות להנחיה זו?

כאשר אני כמחוקק כותב שיש דברים שעליהם נדרש אישור יועמ"ש להעמדה לדין ובמקביל יש דברים שנדרש אישורו לפתיחה בחקירה, אולי כשהחלטתי כך התכוונתי למה שאמרתי? או שהחלטתם לקחת קולב שהמילים הכתובות בו רומזות ל"אישור העמדה לדין" והחלטתם על בסיסו לנהל את משטרת ישראל. מה מקור הסמכות?".

"נראה לי שאת לא מכירה בסמכות המחוקק", אמר רוטמן לנציגת משרד המשפטים לילך וגנר. "המשטרה היא גוף עצמאי שאינו כפוף ליועמ"ש לממשלה. יש לה מבנה פיקודי וסמכויות בשיקול דעתה. החקיקה הספציפית מאוד ברורה ואבקש שפרקליט המדינה יגיע לדיון הבא להסביר מדוע הכניס עצמו כגורם מחליט בפתיחה בחקירה בניגוד לסמכות המשטרה לחקור וללא סמכות בחוק. עשיתם לעצמכם קיצור דרך ללקיחת סמכות. אם יהיה תהליך יותר מהיר, גם אם העונש יהיה פחות, התוצאה תהיה הרבה יותר אפקטיבית בהרתעה מפני הסתה לטרור. כרגע לא נפתחת חקירה כי מחכים לאישור חקירה מכם כי הכנסתם עצמכם כגורם ללא סמכות בחוק, ובינתיים יכול מישהו להירצח. הסמכות הכללית לתת הנחיות לאופן שיקול הדעת לא מאפשרת להכניס עצמו כגורם מאשר. עשיתם לעצמכם קיצור דרך ללקיחת סמכות שאינה נכונה.

חומרת העונש מרתיעה ברמה מאוד מסוימת. מה שמרתיע מאוד הוא הסיכוי להיתפס והסיכוי להעמדה לדין. אם יהיה תהליך יותר מהיר, גם אם העונש יהיה פחות, התוצאה תהיה הרבה יותר אפקטיבית בהרתעה מפני הסתה לטרור".

סחבת בקבלת ההחלטות

במהלך הדיון דיברו נציגי ארגונים אזרחיים שכולם הציגו סחבת וחוסר טיפול מצד הפרקליטות.

שי גליק, בצלמו: "הפינג פונג גורם לעיכוב בקבלת החלטות. במקרי חקירות להסתה פרק הזמן צריך להיות תוך שנה לכל המאוחר. תיק דגל כמו של היבא יזבק לוקח 4.5 שנים, יש החלטת נציבות ועדיין אין החלטה בפרקליטות. במקרה של איימן עודה עברה שנה וחצי ללא החלטה. ש פה מקרי דגל שהפרקליטות נרדמת עד פתיחה בחקירה".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

עו"ד מוריס הירש, יועמ"ש "מבט לתקשורת פלסטינית": "ב-2015 כשהחל גל פיגועי הסכינאות הייתי פרקליט איו"ש ונדרשתי לגבש מדיניות בזריזות כלפי ההסתה ברשתות וידעתי להגדיר במדויק את המקרים שמעמידים לדין במהירות ומקרים פחות מובהקים שהובאו אלינו לדיון. יודעים לכמת את האירועים שהחלו אז וכמה כתבי אישום הוגשו. הדברים עבדו בקצב מהיר מאוד. הכשל הגדול הוא הטרטור במעבר לפרקליטות וחזרה, מדובר בעיכוב שלא לצורך, כל שוטר במשטרה יכול לקבל את ההחלטה הזו על פתיחה בחקירה. הדברים הללו לא צריכים לעלות לרמה הכי גבוהה. ההסתה לטרור היא לרוב די שבלונית וראינו זאת במאות כתבי אישום שהגשנו בפרקליטות איו"ש".

עו"ד יוסף אקרמן, יועמ"ש ארגון "עד כאן" ציין את תיק החקירה הפתוח מעל שלוש שנים נגד האנרכיסט יונתן פולק, שטרם התקבלה בו החלטה על העמדה לדין: "אי ההעמדה לדין של יונתן פולק אשר הסית לאלימות קשה עוד בפברואר 2020, מהווה סימן ודגל להתנהלות הכושלת של הפרקליטות בהיבט זה. משך הזמן בהעמדה לדין חייב להתקצר על מנת שיהיה גורם מכריע בהרצאה כלפי גורמים קיצוניים".

היו"ר ח"כ רוטמן: "לדיון הבא נבקש מספרים ולוחות זמנים- משכי זמן, כמה תיקים יושבים אצלכם מעבר לזמן הבסיסי בהנחיית היועץ. בנוסף, הוזכרו בישיבה מספר מקרים שאני תוהה למה הם עדיין פתוחים. בוודאי אלו שיושבים יותר מהנחיית היועץ".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד