בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפיגוע בהר דב: בצה"ל החליטו שלא להרוג את המחבלים

חוליית מחבלים חדרה אתמול את הגבול מלבנון לישראל. לאחר שזוהתה, התנהל קרב במקום והחולייה עזבה את המקום ללא פגע. "בשיקולים הנוכחיים לא בטוח שהיה נכון להרוג אותם"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' אב תש"פ - 10:08 28/07/2020
גודל: א א א
(קובי ריכטר TPS)
(קובי ריכטר TPS)

בשבוע האחרון מאז התקיפה בסוריה בה נהרג פעיל חיזבאללה, נערכו בצה"ל לתגובה בחזית הצופית, שאכן הגיע אתמול: בשעות אחר הצהרים ניסתה חוליית מחבלים לחדור את מרחב הגבול שבין לבנון לישראל.

על פי תיאור האירוע, תצפיתנית מגדוד האיסוף הקרבי של פיקוד צפון, זיהתה את החולייה החמושה שהתקדמה בחסות הסבך לעבר מוצב גלדיולה שבהר דב. מיד לאחר שחצתה החולייה את הגבול, ניתנה הפקודה וכוחות צה"ל פתחו לעבר המחבלים בירי מאסיבי.

הדי פיצוצים נשמעו במרחב, צירי תנועה נחסמו, אתרי תיירות נאלצו לחדול מפעילות ותושבי הגליל התבקשו להישאר בבתים או באזורים מוגנים. לאחר האירוע מתברר, כי החולייה שכללה בין שלושה לחמישה מחבלים, נמלטה בחזרה לבנון ללא נפגעים.

כאמור, בצה"ל נערכו לניסיונות פיגוע או חדירה מצד חיזבאללה, היערכות שעדיין נמצאת בשיאה.

העובדה שחוליית המחבלים נותרה ללא פגע, היא אינה תוצאה של מקרה או חוסר היערכות של הכוחות. על פי הפרסום בעיתון 'ידיעות אחרונות' הבוקר, ההחלטה שהתקבלה בצה"ל היתה שלא להרוג מחבלים במקרים שכאלו.

העיתונאי יוסי יהושע פרסם, כי ביום שישי האחרון התנהלו תרחישים של 'מקרים ותגובות' עם כוחות צה"ל בגזרה הצפונית, ואז ככל הנראה תרגלו את החיילים תגובה לניסיונות פיגוע דומים, בהם לא ינסו הכוחות לפגוע בחוליית המחבלים.

"בשיקולים הנוכחיים לא בטוח שהיה נכון להרוג אותם", אמר גורם בכיר באחד הדיונים. ההחלטה הזו של המטה הכללי נבעה מתוך רצון להימנע מהסלמה מול חיזבאללה והטיעון אומר כי יש עוד אתגרים מול איראן בסוריה וגם, לפי פרסומים זרים, בגרעין האיראני.

   |  צה"ל נמנע לחסל את המחבלים בצפון – לא פעם הראשונה

לפני כמעט שנה התרחש פיגוע בגבול הצפוני. אז ירו מחבלים מחיזבאללה מספר טילי נ"ט מדגם 'קורנט' לעבר 'זאב', רכב אמבולנס ממוגן. בנס, הטיל החטיא את המטרה והלוחמים שהיו בתוך הרכב לא נפגעו.

אז התרחשו שני דברים מעיינים, גם אותה מביא היום יוסי יהושע בידיעות אחרונות. האחד – צה"ל ביצע תרגיל הונאה, במסגרתו הונחת מסוק בזירת הפיגוע וכוחות צה"ל ביימו פציעה של חיילים. המסוק הונחת במרכז הרפואי רמב"ם ובכלי התקשורת דווח על נפגעים באירוע, כשבצה"ל איש אינו מכחיש. רק לאחר מכן התברר, כי צה"ל ביצע תרגיל הונאה במטרה לספק לארגון הטרור חיזבאללה תמונת נצחון שתרגיע אותו ותגרום לכוחותיו לעזוב את השטח.

באותו האירוע, כך מתברר, זיהה צה"ל לפחות שמונה חוליות נ"ט שהיה ניתן לתקוף לפני ואחרי התקרית. אולם דבר לא נעשה, וצה"ל הסתפק בירי שרובו המוחלט כלל פגזי עשן.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד