בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפרידה של אלוף הפיקוד: "להוקיע קומץ מתיישבים"

גם בטקס החלפת הפיקוד, המשיך רוני נומה ברדיפת תושבי הגבעות, וביקש מ"ראשי ההתיישבות" להמשיך ולסייע לצה"ל בכך

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"א אדר תשע"ח - 21:00 08/03/2018
גודל: א א א עדכון אחרון: כ"א אדר תשע"ח - 21:39 08/03/2018
טקס חילופי הפיקוד אמש  (הלל מאיר TPS)
טקס חילופי הפיקוד אמש (הלל מאיר TPS)

אתמול (ד') נערך בפיקוד מרכז בנווה יעקב טקס חילופי מפקדי הפיקוד. האלוף רוני נומה עזב את תפקידו, ובמקומו נכנס האלוף נדב פדן.

נומה, שלאורך כהונתו הקפיד לרדוף את תושבי הגבעות והמאחזים, חתם על עשרות רבות של צווים מנהליים נגד יהודים, צווי תיחום נגד גבעות שונות, ואף הוציא צו מיוחד האוסר כניסה לקבר יהושע בן נון בכפר כיפל חארס, המשיך גם בנאום הפרידה שלו את המהלך.

נומה, שזכה לביקורת חריפה מקרב גורמים רבים בהתיישבות על "הכלת הטרור", והנהגת מדיניות רכה כלפי פורעים ערבים, לצד הקלות רבות לאוכלוסייה הערבית, פנה בנאומו ל"ראשי ההתיישבות" ושיבח אותם על שיתוף הפעולה עמו, "גם בזמנים קשים של מחלוקת".

נומה ביקש מהם להמשיך ולשתף פעולה עם צה"ל והרשויות. "לצערי עדיין קיים קומץ קטן של מתיישבים שקורא תיגר ופורע חוק. אני קורא לכם להמשיך ולפעול להוקיע קבוצה זו", אמר נומה.

בתקופה האחרונה מפגינים תושבים מיהודה ושומרון שוב ושוב מול ביתו של נומה ברמת גן, וזאת לאור הוצאת צווים מנהליים נגד תושבים ובהם איתיאל זוארץ, אב לשישה מעדי עד. 

כפי שנחשף בקול היהודי, לאחר הטבח בבני משפחת סלומון בנווה צוף שוחח נומה עם התושבים בישוב ופרס את משנתו הביטחונית-מדינית, וזכה לביקורת חריפה מהתושבים. נומה תיאר כיצד מערכת הביטחון מחלקת את האוכלוסייה הערבית לארבע קטגוריות – 'אלימים', 'מורתעים', 'אדישים' ו'מפויסים'.

את המחבל שביצע את הטבח הגדיר נומה כמי שהיה בקבוצת האלימים אך עבר למורתעים, ובפרק זמן קצר קצר ביותר חזר לקבוצת האלימים וביצע את הפיגוע, ולפיכך חמק מהצבא ולצה"ל לא היה מה לעשות מולו.

מעבר לעובדה שהדבר התברר כלא נכון מכיוון שכתב האישום תיאר כיצד במשך חודשים ניסה המחבל לבצע פיגועים שונים, לפי התושבים, נומה הסביר כי חלוקה זו מביאה אותו לרצון להעביר כל קטגוריה לצד המתון ממנה ולכן יש להימנע כמה שאפשר מענישה קולקטיבית שעשויה לעורר ערבים נוספים לעבור לאלימות.

רבים מהתושבים הביעו ביקורת על תפיסת האלוף, המנסה לדבריהם לאנוס את המציאות לתבניות אקדמאיות, בעוד הפיגועים אינם נעשים בואקום אלא זוכים לגיבוי גם מהאוכלוסייה שמוגדרת בידי הצבא כ"אדישה" ולעיתים אף "מפויסת", וכי מדובר במערכת אורגנית המורכבת מגורמים רבים.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד