בע"ה ז' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקואליציה והח"כים הערבים הצביעו בעד: הסמכות ניתנה למתפ"ש

לאחר דיון סוער בועדת הכספים, אושרה הענקת הפטור ממע"מ ומבלו על דלקים שרוכש האו"ם עבור עזה, והוענקה סמכות למתפ"ש לקבוע אילו ארגונים יזכו גם הם להטבה הגדולה

  • מערכת הקול-היהודי
  • ל' סיון תש"פ - 13:49 22/06/2020
גודל: א א א

כשברקע פעילות של ארגוני החברה האזרחית שהתנגדו למהלך, ועדת הכספים של הכנסת הצביעה בעד הענקת פטור ממע"מ ובלו על דלקים שרוכש האו"ם לצורך הספקה לרצועת עזה, ויחד עם זאת הסמיך את מתאם פעולות הממשלה בשטחים לאשר או לפסול גופים נוספים המבקשים לקבל גם הם את הפטור.

במהלך הדיון שנערך בועדה ובה השתתף מפקד פעולות הממשלה בשטחים האלוף אבו רוקון, הודיע נציג המתפ"ש כי הם ימנעו מארגונים הפועלים להחרמת ישראל לקבל את הפטור.

הוועדה, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה את התקנות המאריכות פטור ממע"מ על דלק הניתן "לארגון בין-לאומי לסיוע, שהוכר בידי המנהלים הכלליים של משרד האוצר ומשרד הביטחון", ובלבד שסוגי הדלקים וכמויותיהם אושרו לפני רכישתם בידי המנהלים הנ"ל.

במסגרת שינוי שהכניסה הוועדה, נקבע כי הפטור לארגונים ידרוש גם את אישור מתאם הפעולות בשטחים, על מנת לקיים בקרה על הארגונים הנכללים ברשימה. מטרת התקנות הינה לעניין הסדרת הפעילות של ארגוני הסיוע הבינלאומיים בצד הפלסטיני, כך שיחול עליהם מע"מ אפס ברכישת דלקים.

נוכח התנגדות חברי הוועדה בשבוע שעבר, דחה יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני את ההצבעה לעניין הפטור, על רקע טענות חברי הכנסת כי לפחות חלק מהארגונים הנהנים מן ההטבה פועלים נגד מדינת ישראל, וציין כי יקיים את הדיון בהשתתפות הגורמים האמונים על הנושא בלבד, במטרה שאלה יסבירו לחברי הכנסת את ההשלכות של אישור או אי אישור ההצעה.

במהלך הדיון היום, גיבשה הוועדה פתרון, במסגרתו נקבע כי יידרש אישור מתאם הפעולות בשטחים לעניין הכללת ארגונים במסגרת הפטור. מספר חברי כנסת התנגדו להסדר, ודרשו את אישור ועדת הכספים לכל ארגון המבקש ליהנות מהפטור.

אלוף כמיל אבו רוקון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים אמר במהלך הדיון, כי "אנחנו יודעים שחלק מרכזי מהאלימות בשנתיים האחרונות ברצועת עזה, מקורה המרכזי במצוקות אזרחיות הומניטריות. השאלה אם אנחנו רוצים לחזור שוב לסבבים האלה, הפגנות של 85 שבועות שחווינו שבוע אחר שבוע. התשה לעוטף וכל מי שעוסק בזה, האלטרנטיבה הייתה למנוע את המצוקות ולשפר את המציאות. יש אבטלה גבוהה מאוד, עוני מחפיר, הקש ששבר את גב הגמל הייתה בתחילת 2018, שהרשות החליטה להטיל סנקציות והפסיקה משכורות ותשתיות".

האלוף אבו רוקון המשיך בדבריו: "עלה רעיון איך אנחנו משפיעים על המצוקות האלה, פנינו לרשות, והיא תקעה מקלות בגלגלים, על מנת לא לאפשר שיפור. אחד הרעיונות לשיפור הייתה הפעלת תחנת הכוח, עד להפעלתה היה להם 4 שעות חשמל ביום. הוחלט להטיל את המשימה על השליח של האו"ם, הוא הפעיל גוף של האו"ם – יו.אן.הופס, ארגון מוכר ומוסדר. הדבר הסתייע על מנת להפעיל את תחנת הכוח. הארגון חתם עם חברת פז. כעת המצב הוא של כמעט 12 שעות ביום חשמל מבחינת הצריכה של החשמל, לרצועת עזה".

האלוף ציין כי הוא מעוניין באישור לארגון זה בלבד, ואין לו עניין להעניק פטור לארגונים נוספים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "בסופו של דבר, גיבשנו נוסח כדי שארגונים מהסוג הזה לא יכללו בהסדר, יצטרכו גם המלצה של המתפ"ש, לצד אישור של משרדי הביטחון והאוצר. המתפ"ש הודיע כעת כי יתנגד להכללת ארגונים מהסוג הזה. אומר מתאם הפעולות בשטחים, זו עמדת מתאם הפעולות בשטחים, שהוא רק רוצה לספק את הדלק לארגון הזה של האו"ם, לצורך הדלק בעזה. לראשונה לא יהיו אישורים לארגונים האלה".

לדרישת יו"ר הוועדה, נקבע כי האישור יהיה תקף לשנה מהיום בלבד, במקום שנה וחצי במקור. זאת על מנת לוודא פעילות תקינה של המנגנון, לפי דרישת ועדת הכספים.

   | "יום עצוב למדינת ישראל"

תמכו בהצעה חברי הכנסת: רם בן ברק, קרן ברק, אופיר כץ, מיכל שיר, קטי שטרית, ינון אזולאי, רם שפע, שלמה קרעי, אחמד טיבי, עאידה תומא סלימאן. התנגדו: חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ ועודד פורר. נמנע: ח"כ ניר ברקת

לאחר ההצבעה, אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ': "חמור מאוד שהליכוד תומך בהקלות במע"מ ובפטור ממס בלו על דלק שסביר מאוד שיתגלגל לארגונים שתומכים בבי די אס. אחרי שבשני דיונים בועדה הם הסבירו לנו כמה זה אבסורד להעניק את ההטבות האלו ושאסור לאפשר את המחטף למתפ"ש הם מצביעים בעד ומעניקים רוח גבית לבי די אס. כולם מבינים את הישראבלוף ובכל זאת מתיישרים לשמאל ומעבירים את הפטור עם הרשימה המשותפת. יום עצוב למדינת ישראל. הליכוד חזקים בדיבורים, חלשים במעשים".

תנועת "אם תרצו" אשר פעלה מאחורי הקלעים למנוע את האישור לפטור, מסרה לאחר ההצבעה: "תוצאות ההצבעה מתקבלות באכזבה וברגשות מעורבים מאד. ההחלטה שלא להעניק את ההטבות באופן אוטומטי לאותם ארגונים אנטי ישראלים קיצוניים היא חיובית מאד, אבל העברת ההחלטה למתאם הפעולות בשטחים במקום לאסור על כך באופן מוחלט, מהווה סוג של הקטנת ראש, שלא לומר חשש לעמוד על הרגליים האחוריות למען הציבור. מדינת ישראל לא צריכה לממן את עוכריה, בוודאי שלא בתקופת הקורונה".

מארגון תורת לחימה נמסר בתגובה, כי "המתפ"ש הינו יחידה צבאית עצמאית מדי. שוב ושוב ניכר כי אין לשר הביטחון מושג מה הוא עושה. כך היה גם בבדיקות הקורונה שהגיעו לטובת עזה וחמאס על חשבון בדיקות לאזרחי ישראל משרתי המילואים, וכך גם כעת כאשר מתברר כי נושא הפטור ממס לאויבי ישראל עבר דרך המתפ"ש שנים רבות. אנו קוראים לחברי הכנסת בוועדת החוץ והבטחון להעלות בהקדם את נושא התנהלות מתאם הפעולות ולהגדיר את תפקידו מחדש על רקע החלת הריבונות הצפויה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד