בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חזר לשטח ובגדול: הפרויקט החדש של ראאד סלאח

השייח המסית ששוחרר מהכלא בונה את כוחו בסיוע הרשויות המקומיות הערביות. המסווה – ועדות שלום. היעד: עימות גלוי של הערבים אזרחי ישראל עם הממסד

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ד סיון תשפ"ב - 17:33 13/06/2022
גודל: א א א
ראאד סלאח צילום: קובי ריכטר/TPS
ראאד סלאח צילום: קובי ריכטר/TPS

כשבעה חודשים חלפו מאז שוחרר מהכלא הישראלי ראאד סלאח, השייח שהורשע בהסתה לטרור ואלימות בעקבות שורת התבטאויות אנטישמיות נגד יהודים ונגד מדינת ישראל.

תנועתו של סלאח – הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, הוצאה מחוץ לחוק כבר לפני כ-7 שנים, אולם נראה שסלאח, שיצא מהכלא עמוס ברעיונות ותוכניות להגדלת כוחו בציבור הערבי בישראל וביסוס תשתית ארגונית בכל רחבי הארץ, חזק מתמיד.

שלום או מלחמה?

בחודשים האחרונים מתרוצץ סלאח מעיר לכפר ומראש עירייה לראש מועצה מקומית, כשבאמתחתו פרויקט "ועדות השלום".

הפרויקט זכה לברכת ועדת המעקב של הערבים אזרחי ישראל ברשות ח"כ לשעבר מוחמד ברכה.

במאמרים שפרסם סלאח בתקשורת הערבית הוא מתאר תכנית פעולה סדורה כמיטב המסורת של "האחים המוסלמים".

השלב הראשון אותו הוא מבצע כעת הוא הקמת ועדות סולחה – ועדות שלום בערים ובכפרים המרכזיים. בראיון שהעניק היום ראשון האחרון לאתר אל ג'רמק המזוהה עם הפלג הצפוני, סיפר סלאח כי ועדות הוקמו ב-90% מהערים הערביות בישראל.

סלאח נפגש עם ראש העיר כפר קאסם וראש העיר בקה אל גרבייה, ראשי מועצות ג'לגוליה, כפר ברא, אבו סנאן, דיר חנא, דבוריה, בכירים בציבור הערבי בעכו ועוד.

כנס נוסף המשותף לראשי מועצות נערך לאחרונה ביריחו.

לצד האירועים נערכים כנסים לאנשי דת ואימאמים בהובלת משהור פואז הפוסק של הפלג הצפוני. כנס גדול נערך בערערה בואדי ערה.

במקביל עורך שייח אוסאמה אלעוקבי, בכיר הפלג הצפוני בנגב, כנסים ואירועים באזור הדרום.

בחלק מהאירועים מקבל סלאח תעודות הוקרה מראשי הרשויות.

תשתית ארגונית בכל רחבי הארץ

המפגשים נועדו לבסס את התכנית שכוללת מספר שלבים. לאחר הקמת הועדות האזוריות שיכללו לפי סלאח גם בכירים ואנשי דת דרוזים ונוצרים, מתכוון סלאח להקים מנהל ציבורי שיהיה אחראי על הוועדות.

בהמשך מתכוון סלאח להנהיג "ועדות שלום" גם בבתי הספר היסודיים והתיכוניים ב"כל בית ספר בשטחים הפלסטיניים".

פעילותו של סלאח אכן לא נעצרת בגבולות הקו הירוק והוא ביקר גם בחברון כשמטרתו המוצהרת היא השכנת שלום בין החמולות היריבות בעיר שמנהלות מלחמות קשות. סלאח כתב גם מאמר לאנשי חברון ובו ביקש לפרוש חסות על השכנת השלום הפנים ערבי בעיר.

כלל פעולות אלו יסייעו בידיו לבסס תשתית ארגונית, מערך גיוס כספים ולהגדיל את כוחות והשפעתו.

בדומה לנוסחת הפעילות של תנועת חיראק אל פחמאווי שכפי שחשפנו בתחקיר הקול היהודי הובילה את פרעות תשפ"א כזרוע השטח של הפלג הצפוני, גם הכנסים והשיח סביב הקמת ועדות הסולחה כולל האשמה גורפת נגד ישראל בכך שהמשטרה והממסד הישראלי אשמים במצב הפשיעה בציבור הערבי.

השלב הבא – מאבק במשטרה

סלאח מצהיר כי בהמשך יגיע גם שלב בו יפעלו הוועדות במאבק ציבורי נגד הרשויות הישראליות מסיבה זו.

לדבריו, בשלב זה יפעלו וועדות השלום יחד עם הרשויות המקומיות הערביות וועדת המעקב העליונה במטרה להפעיל לחץ על המשטרה והמשרד לביטחון פנים לבצע את עבודתם.

מדובר במטרה שנראית חיובית, אולם כאשר מביאים בחשבון כי מי שמוביל את המהלך הוא סלאח, ניתן להניח כי כוונתו היא ניתוב הזעם הערבי לעבר הממסד הישראלי.

בדיוק כמו במקרה הבוחן של חיראק אל פחמאווי, תנועה שהוציאה אלפים להפגנות נגד אלימות במגזר הערבי אך בפועל יצרה תשתית לפרעות תשפ"א, גם כאן סביר להניח שסלאח פשוט מצא דרך לבנות את כוחו מחוץ לאור הזרקורים הישראלי.

רק אמר אמרה ראש אגף המבצעים של משטרת ישראל, ניצב סיגל בר צבי, בוועידת פיקוד העורף, כי המשטרה ״לא ערוכה לתת מענה מקיף לשומר החומות הבא" וכי במשטרה "עדיין לא יכולים לחזות מה הולך להיות כי יודעים שיכול להיות שלא נקבל מודיעין, כמו שלפני שומר החומות לא היה מודיעין״.

מהתכנית של סלאח נראה כי פרעות תשפ"א היו פרומו בלבד, וכי כאשר יחליטו ראאד סלאח וסגנו כמאל חטיב לתת הוראת "פעל" לתוכניתם, כנראה שהרשויות הישראליות שוב יתפסו מנומנמות וללא מודיעין.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד