בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: אונסק"ו העניקה תעודות בקורס "זכויות אדם" לרבי מרצחים כלואים

סוכנות האו"ם העניקה תעודות סיום קורס לימוד ב"זכויות אדם" למחבלים עם דם על הידיים. "מנחי הקורס": בכירי המחבלים ששלחו מחבלים מתאבדים ורצחו עשרות יהודים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ה שבט תש"פ - 05:40 20/02/2020
גודל: א א א
תעודת הלימודים של אונסק"ו (צילום מסך פייסבוק)
תעודת הלימודים של אונסק"ו (צילום מסך פייסבוק)

חשיפת הקול היהודי: ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם - אונסק"ו, הפעיל ומימן תכנית הכשרה למחבלים בבתי הכלא בישראל ללימודי "משפט בין לאומי וזכויות אדם", וזאת יחד עם אוניברסיטת א'-נג'אח בשכם.

תחקיר משותף של אתר הקול היהודי, כתב ישראל היום עקיבא ביגמן וארגון ngo monitor חושף כיצד מנסה סוכנות האו"ם אונסק"ו להלבין יחד עם הרשות הפלסטינית רבי מרצחים שביצעו פיגועים קשים ובהם שילוח מחבלים מתאבדים למרכזי הערים בישראל, ולהפוך אותם למומחי "זכויות אדם."

נציג אונסק"ו: "האסירים הם עמוד השדרה של העם הפלסטיני"

מהחומר שנאסף בתחקיר עולה כי הסוכנות ואוניברסיטת א'-נג'אח בשכם העניקו תעודות ל-61 מחבלים המרצים עונשי מאסר בכלא נפחא, חלקם רוצחים ורבי מחבלים שאחראים בין השאר לפיגועי התאבדות בהם נרצחו עשרות ונפצעו מאות.

באוגוסט 2018 פרסמה אוניברסיטת אל-נג'אח באתר הרשמי שלה כי התקיים טקס הענקת תעודות ל-61 המחבלים שעברו קורס בנושא "החוק הבין לאומי וזכויות אדם".

הטקס אורגן בידי הקתדרה של אונסק"ו לענייני דמוקרטיה וזכויות אדם באוניברסיטת א-נג'אח, בשיתוף עם ארגון הטרור פת"ח, תנועת הנוער והסטודנטים של פת"ח, והשר לענייני אסירים ואסירים משוחררים. נציגי משפחות המחבלים קיבלו בטקס את התעודות.

נציג אונסק"ו בקתדרה באוניברסיטת א'-נג'אח שאף חתם על התעודות, ג'וני עאצי, הצהיר באירוע כי "האסירים הם עמוד השדרה של העם הפלסטיני, וכי הם הבסיס האמיתי למדינה הפלסטינית הבאה, בהתמודדות עם כיעור הכיבוש ופשעיו נגד האסירים ומשפחותיהם".

מושל שכם, אכרם רג'וב, ניצל את הבימה כדי להדגיש את מחויבות הרשות לתשלום משכורות למחבלים. "יהיה הלחץ על ההנהגה הפלסטינית אשר יהיה, שכרם של הקדושים, האסירים ומשפחותיהם לא יושפע", אמר.

הטקס הסתיים בנאום של חאלד אל-קורם, מחבל ששוחרר זמן קצר קודם לכן, והיה אחד ממנחי הקורס.

בוגרי הקורס: משלחי מחבלת מתאבדת

בדיקת הקול היהודי גילתה כי בין המחבלים שקיבלו את תעודות אונסק"ו על הקורס ב"זכויות אדם" ניתן למצוא צמד מרצחים מחברון שארגן פיגוע התאבדות ושלח מחבלת מתאבדת לבצע את הפיגוע בשוק מחנה יהודה באפריל 2002.

בפיגוע נרצחו שישה, שלושה מהם אזרחי סין, ונפצעו כשמונים. השניים נידונו לשישה מאסרי עולם.

אחד מהם הוא ואאל אבו שח'דם, שאמו אף כיכבה בקמפיין 'בצלם' הקורא להקלה בתנאי הביקורים של משפחות המחבלים בכלא. אבו שחאדם אף הצליח להבריח מהכלא חומרים שהודפסו בשני ספרים על ידי משפחתו, שמפעילה דף פייסבוק פעיל המאדיר את שמו ופועלו.

חברו הוא מועטז אל־הימוני שהיה שותף עמו בגיוס המחבלת המתאבדת, לה סייעו גם ערבים אזרחי ישראל.

בכתבה אודותיו באתר רדיו אל באלד נכתב כי חוץ מהתמחותו החדשה ב"זכויות אדם" לאחר ששלח מחבלת מתאבדת לרצוח יהודים, אל הימוני הספיק ללמוד בכלא קורסים רבים ובין השאר הוציא תעודת בגרות, סיים קורס בקליגרפיה בערבית, קורס ציור, וכן חיבר שלוש עבודות ספרותיות.

המנחים: אחראים לרצח 36 יהודים ובהם תינוקת

חוץ מחאלד אל קורם שריצה תקופת מאסר קצרה יחסית, מנחי הקורס ב"זכויות אדם" הם עוד שלושה רבי מרצחים, מחבלים בכירים שאחראים יחד לשורת פיגועי התאבדות וירי בהם נרצחו בסך הכל 36 ובהם תינוקת, ונפצעו מאות. 

המנחים הם נאסר עוויס, ראש גדודי חללי אל אקצא באזור שכם וצפון השומרון שאחראי על רציחתם של 14 אזרחים לפחות בשורה של פיגועים. עוויס גייס, תכנן ותדרך מחבלים לקראת פיגועים שונים, ומסר להם כלי נשק.

בין הפיגועים להם הוא אחראי: פיגוע ירי ודקירה שבוצע במסעדת "סי פוד מרקט" בתל אביב. המחבל ששלח עוויס החל לירות לכל עבר, הטיל רימוני יד, ודקר את כל מי שנקרה בדרכו עד שנורה המחבל למוות על ידי כוחות הביטחון, הספיק לדקור למוות שני סועדים, ואת השוטר הראשון שהגיע למקום והסתער עליו, ולפצוע עשרות אנשים שלחלקם נגרמו חבלות חמורות.

פיגוע ירי שבוצע על ידי מחבל באולם האירועים "ארמון דוד" בחדרה, בעת שהתקיימה שם מסיבת בת מצווה מרובת משתתפים. המחבל התפרץ פנימה וירה לכל עבר מספר צרורות, עד שכמה מבאי המסיבה הסתערו עליו, השתלטו עליו, וגררו אותו אל מחוץ לאולם, שם נורה למוות בידי כוחות הביטחון שהגיעו למקום. עד להשתלטות עליו הצליח המחבל לרצוח שישה אנשים ולפצוע עשרות.

פיגוע ירי שבוצע בירושלים, ברחוב יפו פינת לונץ, כשהמקום הומה אנשים. המחבל התחיל לירות לכל עבר, במטרה לפגוע במספר רב ככל הניתן של אנשים. כתוצאה מכך, נרצחו שתי נשים שעברו ברחוב, ונפצעו עשרות, עד ששוטרים שנזדמנו והוזעקו למקום ירו בו למוות.

פיגוע ירי שבוצע באזור בתי המלון בנתניה: שני מחבלים, שהדי אל נג'מי שעבד בנתניה ומחבל נוסף, הגיעו סמוך למלון "ג'רמי" בנתניה ופתחו בירי בצרורות, והשלכת רימוני רסס, אל עבר אולם הכניסה. בפיגוע נרצחו התינוקת אביה מלכה בת התשעה חודשים ויחיה ישראל, מתנדב מד"א מבני ברק ולפציעתם של עשרות אנשים. 

עוויס שלח גם מחבלים שנעצרו בטרם הספיקו לממש את זממם. כך בניסיון פיגוע ירי שתוכנן להתבצע בירושלים, כששני מחבלים, מצוידים ברובי סער ורימוני יד, נעצרו במחסום של צה"ל, בדרכם לביצוע הפיגוע וניסיון פיגוע ירי שתוכנן להתבצע בירושלים, ונמנע כשהמחבל החמוש נעצר על ידי שוטרים ליד בית חנינה, נורה ונהרג על ידם. כמו כן הוא אחראי לפיגועי ירי רבים לעבר כוחות צה"ל באזור שכם ובכלל זאת בקבר יוסף.

מנחה נוסף בקורס ל"זכויות אדם" הוא יאסר אבו בכר, שפעל תחת עוויס ואחראי על הפיגוע בנתניה. הוא נשפט ל-115 שנות מאסר ב-2004.

עוויס ואבו בכר אחראי יחד גם על שילוח מחבלים חמושים ברובי M16 וחגורת נפץ שנתקלו בסמוך לבאקה אל-גרביה בכוח של שוטרי מג"ב ובמהלך חילופי אש בינם לבין השוטרים פוצצו את חגורת הנפץ. בפיגוע נרצח שוטר מג"ב ונפצע שוטר נוסף.

כמו כן הנחה את הקורס עו"ד עז אלדין חמאמרה, שהורשע ב-2004 בכך שגייס מחבלים מתאבדים לפיגועי התאבדות בירושלים. בפיגועים שהתרחשו ברחביה ובגן הפעמון באוטובוסים מספר 19 ו-14 נרצחו 19 ישראלים ונפצעו כ-100.

כמו כן הוא הוא הואשם בתכנון לחטוף אוטובוס מלא נוסעים לבית לחם והחזקת הנוסעים כבני ערובה בכנסיית המולד.

אז מה בין "זכויות אדם" וסוכנות לחינוך, מדע ותרבות ולרצח תינוקות ומחבלים מתאבדים? אולי באונסק"ו יודעים את התשובה.

האו"ם מלבין מחבלים עם דם על הידיים

אן הרצברג, היועצת המשפטית של NGO Monitor ונציגת הארגון באו"ם אמרה בעקבות החשיפה כי "מטריד מאוד, אך לא מפתיע, שאונסק"ו משתפת פעולה עם אוניברסיטת אל-נג'אח.

זוהי עוד דוגמא למימון ההרסני והאבסורדי שהאו"ם משקיע בסכסוך הערבי-ישראלי ולאופן בו שיח זכויות האדם מנוצל כדי להלבין מחבלים עם דם על הידיים. אין דבר יותר מגוחך מטרוריסטים שרצחו אזרחים ישראלים ולא הביעו חרטה, המקבלים תעודת 'זכויות אדם' עם חותמת רשמית של האו"ם."

תוכנית "קתדרות יוניטווין - אונסק"ו" הושקה בשנת 1992 וכוללת למעלה מ-700 מוסדות ב-116 מדינות.

לפי הפרסומים שלה, התוכנית מקדמת שיתופי פעולה בינלאומיים ורשתות בין-לאומיות לשיפור יכולות מוסדיות באמצעות שיתוף ידע ועבודה שיתופית. התוכנית תומכת בהקמת קתדרות של אונסק"ו ורשתות UNITWIN בתחומי עדיפות עיקריים הקשורים לתחומי ההתמחות של אונסק"ו - כלומר בחינוך, מדעי הטבע והחברה, תרבות ותקשורת.

במקרים רבים, הרשתות והקתדרות משמשות מכוני מחקר ובניית גשרים בין האקדמיה, החברה האזרחית, קהילות מקומיות, המחקר וקבלת ההחלטות. לפי האו"ם הרשתות הוכחו כמועילות בהעברת ידע למקבלי החלטות, בהקמת יוזמות הוראה חדשות, בייצור חדשנות באמצעות מחקר ותורמים להעשרה של תכניות אוניברסיטאיות קיימות תוך קידום גיוון תרבותי.

אלא שמלבד באוניברסיטת א' נג'אח הקתדרות של אונסק"ו פעילות גם בישראל בנושאים כמו מים, לימודים בין דתיים, חינוך רב תרבותי, ביואתיקה ועוד. פעילות בבן גוריון, בר אילן, סמינר הקיבוצים, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון, בצלאל, בית ברל, אוניברסיטת חיפה, והמרכז הבין-תחומי.

נזכיר כי פעילות אנטי ישראלית אינה זרה לאו"ם, שאחת מסוכנויותיו פרסמה רק לאחרונה רשימות שחורות הקוראות להחרמת עשרות עסקים ומפעלים בשם פעילותם ביהודה ושומרון, וזאת כחלק משיתוף הפעולה עם קמפיין ה-BDS האנטישמי.

שב"ס: מדובר בלימודים שהם "פייק" - נציגי אונסק"ו לא נכנסים לבתי הסוהר

מאונסק"ו לא נמסרה תגובה לכתבה והיא תפורסם לכשתתקבל.

יש לציין כי בשבס שוללים מכל וכל את לימודי המחבלים בכלא ויתכן מאוד שמדובר בתעודות הצהרתיות בלבד. עמדה זו מחזקת את הטענה שנראה שמדובר בניסיון של אונסק"ו להאדיר את המחבלים ולהפכם לאנשי זכויות אדם כביכול, ולא בלימודים שאכן בוצעו בפועל.

משב״ס נמסר: "נציגי ארגון ׳אונסקו׳ לא נכנסים לבתי הסוהר ושב״ס לא מאפשר לימודים לאסירים הביטחוניים ובכללם לימודים אקדמאיים. הניסיונות לייצר ׳פייק׳ ניוז מצד האסירים הביטחוניים ומצד גורמים זרים בעלי אינטרס כדי לפגוע בחוסן הציבור בישראל לא מפסיק לרגע וכך גם הפרסומים השקריים על הענקת תארים למחבלים בכלא.

אין לימודים לאסירים ביטחוניים בבתי הכלא זה כעשור. יש לשנות את הנרטיב הזה ולא להאמין לכל דיווח פייק. שב״ס פועל ביד נחושה ובהתאם לחוק מול האסירים הביטחוניים וכך ימשיך לפעול".

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד