בע"ה ט"ו אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: העוזרת של יו"ר ועדת חוץ וביטחון הצטלמה עם בכירי המסיתים

תחקיר הקול היהודי: העוזרת של ח"כ רם בן ברק, סגן ראש המוסד לשעבר, השתתפה בקורס והצטלמה עם שייחים מסיתים בכירים ותומכי טרור. אחד מהם תמך בפיגועי התאבדות ונחקר במשטרה רק השבוע. תגובתה רק סיבכה אותה יותר

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ח' חשון תשפ"ב - 17:43 14/10/2021
גודל: א א א
ח"כ רם בן ברק יו"ר ועדת חוץ וביטחון. מאחור משמאל העוזרת שלו עו"ד ליניר אבו הזאז (צילום מסך ערוץ הכנסת)
ח"כ רם בן ברק יו"ר ועדת חוץ וביטחון. מאחור משמאל העוזרת שלו עו"ד ליניר אבו הזאז (צילום מסך ערוץ הכנסת)

חשיפת הקול היהודי: עו"ד ליניר אבו הזאז (אבו רקייק), העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ ויו"ר ועדת חוץ וביטחון רם בן ברק מסיעת יש עתיד, השתתפה בקורס והצטלמה עם אנשי דת מוסלמים מבכירי המסיתים בישראל.

אבו הזאז פרסמה ביום שני האחרון כי השתתפה בקורס בין עשרה מפגשים שערכה עמותת אל אקצה ללימוד הדרכת סיורים בהר הבית. העמותה שייכת לפלג הדרומי ומפלגת רע"מ.

חלק מהמרצים בקורס הם מבכירי המסיתים בישראל ואבו הזאז אף פרסמה תמונות בהם היא מצטלמת איתם.

תומך פיגועי התאבדות ושייח מסית מהפלג הצפוני

מדובר בעכרימה סברי, המופתי לשעבר של ירושלים, תומך פיגועי התאבדות ומסית טרור מהבכירים בעולם המוסלמי. סברי נחקר במשטרה ביום ראשון האחרון, יממה בלבד לפני שאבו הזהז פרסמה את תמונתה איתו. הוא נחשד בהסתה והורחק שוב מהר הבית. בעבר הוצאו נגדו צווי איסור יציאה מהארץ עקב חשדות ביטחוניים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

שייח נוסף שהעביר הרצאות בקורס ואף נחשב ממייסדי הקורס ועמו הצטלמה העוזרת הפרלמנטרית הוא נג'אח בכיראת, שייח המזוהה עם ארגון הטרור חמאס ומי שמשמש כבכיר בוואקף. הוא נעצר והורחק מהר הבית פעמים רבות בגין הסתה. בנו מאלק ישב נידון ל-19 שנות מאסר על עבירות נשק, נסיון לרצח ותכנון שורת פיגועים רצחניים בירושלים. השייח נג'אח בכיראת נעצר בשנה שעברה  סביב מסיבות השחרור של הבן.

דמות נוספת עמו הצטלמה אבו הזאז הוא שייח ראיד פתחי, בכיר בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהוצא אל מחוץ לחוק ב-2105 ומי שנחשב כסמן קיצוני בתנועה.

פתחי נחקר במשטרה לא פעם והצטלם פעמים רבות עם מחבלים לאות הזדהות ותמיכה. אחיו השתחרר לפני מספר ימים ממעצר מנהלי. האח ישב גם 17 שנה בכלא לאחר שתכנן לסייע בהובלת מחבל מתאבד בזמן האינתיפאדה השניה.

בנוסף, גם בקרב משתתפי הקורס נצפו דמויות קיצוניות המטרידות את כוחות הביטחון ובהם שייח מאום אל פאחם הנחשב בעיני כוחות הביטחון כדמות רדיקאלית וסמכות רוחנית לסלפים קיצוניים. אחד ממקורביו ישב בעבר במעצר מנהלי.

סברי ובכיראת אף השתתפו במפגש הפתיחה של הקורס והצטלמו עם יו"ר הפלג הדרומי שייח חמאד אבו דעאבס.

התגובה וההסתבכות

בתגובה לפניתינו השיבו ח"כ בן ברק ועו"ד אבו הזאז כי אבו הזאז לא ידעה על הדברים המיוחסים לשייחים המפורסמים. ובכן, אשרי המאמין, אך כל מי שמתמצא ולו במעט ברחוב הערבי יודע שמדובר בכמה מהדמויות הכי מוכרות כיום בעולם המוסלמי בישראל, שכל אחד מהם נחקר ונעצר מספר פעמים. סברי ובכיראת עלו לכותרות אינספור פעמים בגין עימותיהם עם הרשויות בישראל – מעצרים, צווים והרחקות מהר הבית.

עכרימה סברי עצמו נחקר יממה בלבד לפני שאבו הזאז פרסמה את הפוסט והורחק מהר הבית. האירוע הזה פורסם בהרחבה בכלי התקשורת הערבים ובחלק מהתקשורת הישראלית ודובר חמאס גינה את החקירה. אבוב הזאז אף מתייגת את בכיראת ופתחי בפוסט שפרסמה וכאמור, היא זו שהלכה במיוחד להצטלם עמם וטרחה לפרסם את התמונות.

אבו הזאז אף פירטה אודות הקורס וניסתה לשוות לו מראה תמים של קורס היסטורי וארכיאולוגי. ובכן, בדקנו את הדברים, שיפורטו לאחר התגובות.

חבר הכנסת רם בן ברק מסר לקול היהודי: "עו״ד ליניר אבו הזאז במהלך הפגישה ולפניה לא ידעה על הדברים שמיוחסים להם ואם הייתה יודעת בוודאי שלא הייתה נפגשת עימם. כמו כן, אין במפגש זה להעיד ו/או לתמוך בפעילות תומכת טרור או מעשים לא חוקיים דבר שאינו מקובל ורחוק שנות אור מדעותיה של עו״ד אבו הזאז".

עו״ד ליניר אבו-הזאז עצמה מסרה בתגובה: "בפתח הדברים אציין כי השתתפותי בקורס הינה על דעתי האישית בלבד ונעשתה בסופי שבוע ולא במסגרת תפקידי, ומטרתה הינה העשרת ידע ולימודי ההיסטוריה הרווחת במקום. בנוסף חשוב לי להבהיר, בזמן הפגישה ולאחר מכן במהלך הצילום לא ידעתי על הדברים המיוחסים להם.

קורס ״עיון אל-בוראק״ הוא קורס שמטרתו הכשרת מדריכים המתמחים במדעי והיסטוריית מסגד אל-אקצא והעיר ירושלים. הקורס כלל 10 מפגשים בהם התמקדנו ברכישת ידע בתחום הפיתוח האדריכלי באזור, אשר על פי המומחים ארך כ-1400 שנים.

70% מהיקף הקורס הועבר על ידי מר רובין אבו שמסייה ובנו בשאר אבו שמסייה ששניהם מורי דרך (רובין, בעל תואר ראשון בפיזיקה וכימיה, אחראי על הסמכת מדריכים ומורי דרך ומוסמך משרד התיירות, עבד בחברה להגנת הטבע כ-14 שנה כאחראי על מחלקת ההשתלמות למורים ממזרח ירושלים, בעל תעודת ניהול חינוכי וזכה במלגה ללימודים מחוננים באוניברסיטה העברית בירושלים).

20% מתוכן הקורס הועבר על ידי ד״ר יוסף אל-נתשה, חוקר היסטוריית העיר ירושלים, ובעל השכלה מבית הספר ללימודי המזרח ואפריקה של אוניברסיטת לונדון.

יתר תוכן הקורס נלמד על ידי אנשי דת מהפלג הדרומי אשר גם הם שפכו אור על ההיסטוריה של הדת האיסלמית במקום, מתוקף תפקידם כאנשי דת.

אשוב ואדגיש כי מטרת הקורס הינה חינוכית, לימודית והיסטורית ומטרתה להכשיר מורי דרך במקום. מתוקף אהבתי לארץ ולמקום הקדוש בו הדת האיסלאמית מאמינה ומהווה אבן דרך עבורה ומתוך רצון להיות מורת דרך, נרשמתי לקורס ואני רואה חשיבות רבה להעברת התוכן שנלמד ונתמך בהיסטוריה".

לתמיכה בפעילות ובתחקירי הקול היהודי >>>

ובכן, בדקנו את הדברים.

אבו הזאז טוענת כי מטרת הקורס הינה "חינוכית, לימודית והיסטורית" בלבד. אלא ששייח נג'אח בכיראת מעיד בכלי התקשורת כי כמי שיזם את הקורס מטרתו היא גם פוליטית.

הקורס לא עסק רק בארכיאולוגיה והיסטוריה אלא בהנחלת הנרטיב "הפלסטיני"/אסלאמי על ירושלים והר הבית וזאת כדי למנוע את נסיונות "הכיבוש" לייהד את ירושלים, כך על פי מארגני הקורס באתר עמותת אל אקצא.

כך למשל שייח' צפוות פריג', סגן ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית ויו"ר עמותת "אל אקצא" צוטט באתר העמותה המארגנת את הקורס כמי שמסביר שמטרתו "בהצגת, העלאת המודעות וחינוך הדורות הצעירים על מדעי מסגד אל-אקצא ובית אל-מקדיס המבורכים כדי לשמר את ההיסטוריה של הציוויליזציה האסלאמית והמורשת הפלסטינית לאור כל תוכניות הייהוד והעקירה".

גם בנוגע לשמות שהזכירה אבו הזאז בתגובה, שהם כביכול מורי דרך לגיטימיים בדקנו. רובן אבו שמסייה מתראיין לא פעם בכלי התקשורת הערבים כשהוא מציג טרמינולוגיה קיצונית נגד "הכיבוש הישראלי" כולל בזמן מהומות שער שכם שהובילו למבצע שומר החומות. בנו בשאר שהזכירה הזאז כמי שהעביר עם אביו 70% מהקורס היה עצור בשנת 2018 במשך שלושה שבועות בידי השב"כ בחשד לעבירות טרור. הוא שוחרר למעצר בית וככל הידוע לא הוגש נגדו לבסוף כתב אישום.

בנוסף טוענת אבו הזאז כי 10% מההרצאות היו של אנשי דת מהפלג הדרומי אך מתעלמת מנוכחותם של שלושת השייחים המצולמים ובהם ראיד פתחי המזוהה באופן מובהק עם הפלג הצפוני שהוצא אל מחוץ לחוק, נג'אח בכיראת המזוהה עם ארגון הטרור חמאס ועכרימה סברי שמזוהה בעיקר עם פגישתו עם חסן נסראללה, תמיכתו בפיגועי התאבדות, קשריו המפוקפקים עם טורקיה והסתה בהר הבית.

הקורס שיחזיר את השלטון האסלאמי בארץ ישראל?

כאמור, מטרת הקורס לפי מארגניו היא "לשמור את הציוויליזציה האסלאמית והמורשת הפלסטינית" בהר הבית וירושלים כדי למנוע את פעולותיה של ישראל ל"ייהוד" ירושלים והר הבית.

הפוסט שכתבה אבו הזאז גם הוא בעל רטוריקה אסלאמיסטית בדבר הצורך לשמור ולהיאחז ב"אל אקצא" ולמנוע מזרים לגעת במקום.

יזיד ג'אבר, בוקר קורס "עיון אל בוראק" שגם אותו תייגה אבו הזאז בפוסט, הוא אדם המפרסם דברי הסתה רבים ותמונות מחבלים חמושים בעמוד הפייסבוק שלו באופן תדיר.

הוא הגיב לפוסט של אבו הזאז וייחל שהקורס יעזור להקים "דור שישיב את תהילתם של אל פרוק ואל איובי", כאשר הכוונה היא לתקופות בהן שליטים מוסלמים שלטו בארץ ישראל. (לעומר בן אל-ח'טאב המכונה "אל פארוק" ולאימפריה האיובית אותה הקים צלאח א דין – א"ג).

עוד יש לציין כי בקרב 182 חבריה של אבו הזאז בפייסבוק (נכון לכתיבת שורות אלו) ניתן למצוא חברה שתמונת הפרופיל שלה היא תמונתו של מנהיג ארגון הטרור חיזבאללה חסן נסראללה.

ושוב נדגיש, לא מדובר בעוזרת של ח"כ אחמד טיבי או מנסור עבאס אלא עוזרת פרלמנטרית של רם בן ברק, סגן ראש המוסד לשעבר ומי שעומד בראשות הוועדה הכה רגישה – ועדת חוץ וביטחון וחשוף לסודות מדינה ונושאים ביטחוניים רגישים.

אין בעיה שסגן ראש המוסד יהיה ערבי

רם בן ברק, שכיהן עשרות שנים בתפקידים במערכת הביטחון עד לתפקידו האחרון כסגן ראש המוסד, התבטא בשנים האחרונות בכמה התבטאויות שעוררו ביקורת חריפה.

בראיון ליעקב ברדוגו בגלי צה"ל אמר כי הוא אינו רואה בעיה שערבי יכהן כסגן ראש המוסד, גם אם הוא חבר התנועה האסלאמית. יתרה מכך, הצהיר, "אני מייחל לרגע שזה יקרה".

בנוסף אמר כי ח"כ איבתיסאם מרעאנה שכתבה כי היא חולמת להשמיד את זכרון יעקב חשופה לסודות מדינה במסגרת חברותה בועדת חוץ וביטחון.

בפעם אחרת אמר לעיתונאי אראל סגל כי האיום הקיומי על ישראל הוא לא איראן או חיזבאללה אלא "נוער הגבעות".

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד