בע"ה ח' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
האזינו

חשיפה: עדויות יהודי יפו: "הם רוצים שכולנו נעזוב"

בלעדי בקול היהודי: מה קורה בקבוצות הוואצאפ הפנימיות של תושבי יפו: אלימות, הטרדות, מכות לילדים ורחובות אליהם יהודים חוששים להיכנס – יהודי יפו מפוחדים ומחכים לגל הפרעות הבא. ולא, לא מדובר בחברי הגרעין התורני / האזינו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ו טבת תשפ"ב - 13:14 30/12/2021
גודל: א א א
מהומות ביפו (צילום: דוברות המשטרה)
מהומות ביפו (צילום: דוברות המשטרה)

פרעות תשפ"א בזמן מבצע "שומר החומות" לא פסחו גם על יפו, עיר שידעה עוד לפני הפרעות אירועי אלימות רבים של ערבים נגד יהודים.

האירוע המפורסם ביותר הוא השלכת בקבוקי התבערה לעבר בתי יהודים ולעבר בית ערבי שזוהה בטעות כבית של יהודי, אירוע בו מואשמים מספר ערבים ובהם בעליה של מסעדת הזקן והים.

אלא שמאז נראה כי הפרעות הבאות הן עניין של זמן, ובנתיים אירועי האלימות וההתנכלויות ליהודים הולכים ומתרבים.

עשרות עדויות מתוך קבוצות של תושבי יפו שהגיעו לידי הקול היהודי מלמדות על המצב המזכיר יהודים בגולה, לא פחות. העדויות שאנו מפרסמים מדברות בעיקר על צפון יפו, אזור שוק הפשפשים, אזור יוקרתי הנחשב כמקום הפחות בעייתי ביפו, אולם העדויות מדברות בעד עצמן.

ילדים שמותקפים בדרכם מבית הספר, נשים שמוטרדות, צעירים על קטנועים שמציקים ואזלת יד משוועת של הרשויות עד לכדי מצב בו התושבים היהודים, רובם מצביעי סיעות שמאל ואף שמאל רדיקאלי, מאיימים בפני השר לביטחון פנים שיקחו את החוק לידיים בכדי להגן על עצמם.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

כפי שמצופה מתרבות הפוליטקלי קורקט לא תראו בעדויות את השורש ע.ר.ב, אולם ההבנה כי לא מדובר בפשיעה רגילה אלא ברצון של ערביי יפו להפחיד את התושבים היהודים ולגרום להם לנטוש את העיר, חוזרת על עצמה מספר פעמים.

האזינו לחשיפת העדויות בתכנית "מדברים בהר" בקול היהודי של מנחם בן שחר ואלחנן גרונר:

את העדויות בחרנו להביא כאן במלואן, כמובן תוך הסרת פרטי הכותבים. מדובר בעדויות משלושת החודשים האחרונים בלבד. השתדלנו גם להשאיר את סדר העדויות כפי שהובאו בקבוצות הוואצאפ כדי לשמר אותן אותנטיות.

- "אופנוענים קורעים את הרחובות כרבע שעה רצוף. זה מעבר ל״רגיל״. במוקד ענו לי, שמטפלים. לפי מה שאני שומעת - זה רק מחמיר".
-  "להתקין מחסומי מעבר לקטנועים על מדרכות בית אשל שהפך להיות שדה מירוצים לילי לאופנועים כבדים".
- "אתמול בלילה היינו בנגב הפרוע חסר שלטון ומורא. הלכך הגענו? איפה המשטרה בלילה? והיכן הכסף שאנחנו משלמים לעיריה עבור ביטחון? כי אין בטחון".
-  "איפה המשטרה בכלל לא רק בלילה. רשמתי כבר לפני פחות משבוע שהדרום הפרוע מתקרב לפה. האם יש מצב שמבקש פגישה עם נציג מהמשטרה שיסביר לנו מה המשטרה עושה בנדון? אותו הדבר עם העיריה....".
- "כל דרום תל אביב נהיה מזעזע. אשכרה כמה מטרים מאיתנו בתחנה המרכזית  כל יום רצח!! משום מה לא מזכירים את זה בכלל בתקשורת".
- "אם מישהו בקבוצה מכיר עיתונאי או כתב טלוויזיה שיביא לתקשורת את הסיפור של יפו עם האופנועים זה יכול לעזור...."
- "היום חברה שלי רכבה על קורקינט וירקו לה על הפנים, לבחורה שרכבה מלפניה משכו בשיער והיא כמעט נפלה… אחרי כמה שעות ראתה אותו שוב מסתובב וצוחק עליה ביפו. זאת תשובת המשטרה: בהמשך לפנייתך מספר 5629 ברצוננו להודיעך כי בתום סריקת ניידות, החשוד לא אותר".
- "היכן זה קרה היריקות?"
- "טיילת ליד צ’ארלס קלור"
- "היה פוסט דומה על יריקות לפני כמה ימים".
- "חכמי חלם, זה מה שאני רואה. לכתוב לכתוב לכתוב. לתאר ולהסביר על האלימות הגוברת מידי יום.  זה הרגע לעשות משהו ולא בנחמדות אלא להפגין נוכחות לשמור על הבנות. גם אני אתמול חוויתי דבר שכזה.. בחור קיבל בעיטה בחזרה. אסור לפחד מהם. מה אתם לא מבינים עכשיו זה בטח נשמע מאוד נמוך עבורכם... דעו שהפתרון הוא כאן  משמרות של הפגנת נוכחות  אני ממליצה לכל אישה ואיש לרכוש גז מדמיע בשעת הצורך. להגנה בלבד, מה אתם  מחכים שיאנסו מישהי???  שיכו גברים עד זוב דם?? לא מדובר בילדים חפי פשע, מדובר באג'נדה שמחנכים אותם... הם מעוניינים שכולנו נעזוב כאן בגלל הדברים האלו. אז. למי שבאמת אכפת צריכה להתארגן קבוצה/ות שיפטרלו אזרחית שיעמדו ברחובות הללו, לא לשם תקיפה אלא לשם הגנה. תקופת התייפייפיות. הסתיימה!!!".
- "יש הידרדרות קשה במצב הביטחון האישי ביפו ובנוסף לכך ג'ונגל תחבורתי שמסכן הולכי רגל ואם לא ננקוט עמדה כלפי הרשויות בקרוב לא נוכל לצאת מהבית. אף אחד לא יעשה בשבילנו את העבודה, עלינו להתארגן ולהציף את הנושא בכל מקום אפשרי מול המשטרה והעירייה שמעדיפות כרגע לעצום עיניים. הדרך הכי טובה ואולי היחידה שעובדת זה להביא את זה לתקשורת. שווה שלכתוב את הסיפור לערוץ 13 במייל לידי גיא לרר. אולי זה יעניין אותו.. הם הרבה מדבר על לוד. על מה שקורה שם ומטאטאים את זה. שששש אסור לדבר. יש לזה שם אובדן משילות".
- "עד שזה לא יגיע לתקשורת לא המשטרה ולא העיריה יזוזו. אפשר להתחיל ההפגנה מסודרת מלאה בשלטים, ממש כאן בתחנת המשטרה היפואית, כל יום בוקר וערב נוכחות... לעשות, לא לדבר!"
- "כולם מודעים לבעית האלימות, אנחנו בקשר עם מנכל המשלמה, סגן מפקד תחנת יפו, אבל שום דבר לא זז, חייבת לציין כי בעיית האלימות היא בכול רחבי יפו. אכן התחושה היא שאין משילות כמו בנגב. עוד מעט נצטרך לשלם פרוטקשן כדי לחיות פה בלי שיפגעו בנו או ברכושנו".
- "תקפו עכשיו ילד שחזר מבית הספר במעבר של אפלטון וסהרון, פגעו בו באופניים חשמליות, בעטו בו, שברו לו את היד וכנראה גם את הרגל, תושבים שראו הזמינו אמבולנס שפינה אותו לבית חולים. ככל הנראה הולכים לנתח אותו. המצב הולך ומחמיר זאת עלית מדרגה באלימות שקיימת בשכונה וחייבים להתעורר".
- "הודעה לבר לב: ערב טוב עומר, החיים ביפו הופכים להיות בילתי נסבלים, אלימות, גנבות, חשש לילדים שחוזרים מבתי הספר. אנא הגבר את האכיפה ביפו אחרת התושבים יקחו את החוק לידיים בעל כרחם".
- "צריך לארגן את כול האזורים ביפו, רק היום היה אירוע אלימות כלפי נער שחזר מבית ספר שתקפו אותו ושברו לו יד ורגל, זה היה יותר בקו הדרומי".
- "יפו כבר שנים ללא נוכחות משטרתית מול מי שצריך ומשקיעה את כל האנרגיה באלו שגרים, הולכים לעבודה ושומרים על החוקים. זבל מהחלון, השלכת פסולת בכל מקום, חנייה איפה שרק רוצים, נהיגה פרועה בכל הסוגים, טרקטורונים, חשמליות , טי מקסים , שמירת חניות על ידי אופנועים למשך שעות ארוכות, הטרדות מיניות שמושתקות יפה מאוד וזה עוד אפילו לפני הדברים הבאת פליליים שקורים פה. אני כבר מעל עשור לא מעיז להעיר לאף אחד על כלום".
- "הפגנה על זה שהמשטרה תתייחס למכות שנותנים לאזרחים תמימים?? על יריות ברחובות הם לא עושים כלום".
- "וגם זה קורה ביפו: ערב טוב להוריי בית הספר, לצערנו, התרחשה פריצה לבית הספר במהלך סוף השבוע, בדומה לשנה שעברה. נגנבו מחשבים, הרשות והפיקוח מעודכנים, הנושא בטיפול המשטרה. לצערי, פריצה והרס רכוש בבתי ספר הן תופעות מוכרות ביפו בשנה האחרונה. ערב טוב לכולנו ,גם הערב היתה תקיפה ביפו , בחור צעיר נפצע קשה המקרה היה בשכונת נווה גולן היום אירעה תקיפה נוספת בפארק המדרון זה הנייד של עומר בר לב מציע שמישהןא אחד יכתוב לו מה שקורה כאן".
- "פחחחחח חסר יכולת וממש לא מעניין אותו. לי משנה. לא רוצה שהילדים שלי יגיעו לאזורים האלו או חלילה זה באזורים שהם מסתובבים בדרכם לבית הספר".
- "יש השתוללות מסוכנת בטיילת מהשעון עד מנטריי של אופניים חשמליים והמשטרה לא עושה כלום..... האזור שלנו גם מסוכן. אז איפוא המשטרה והעירה מהשעון ועד בית האצ"ל????? השתוללות מוחלטת של אופניים חשמליים. גם שם מחכים אולי שיקרה אסון...."
- "מאוד משנה המיקום. רוב הפגיעות הם בדרום יפו. אני וילדי נמנעים מלהגיע לשם. עד שתהיה אכיפה כמו שצריך"
- "ברגע זה הותקפתי בראשי בפארק המדרון עי רוכב אופניים שתוך כדי נסיעה תקף אותי. יש עדה שהלכה איתי. פניתי למשטרה שהתגובה של היומנאי היתה שאני "רשאי" להגיש תלונה. אני מעלה את זה עכשיו לתקשורת אוזלת היד כאן עוברת כל גבול".
- "אגב שימו לב לאחרונה אני רואה בני מיעוטים מסתובבים ומציצים לבתים באמצע הלילה. תשתדלו לנעול דלתות וחלונות".
- "המצב הכי עצוב הוא שכל אזרח פה ביפו יש לו יותר מודיעין מכל הנציגים של המשטרה. כל נסיעה שלי אני רואה טרקטורונים ( מחנים אותם בלי להתבייש על הכביש), שטיפת רכבים עם צינורות, חנייה בכל מקום, נסיעה פרועה של כל מה שרק אפשר, שדרות ירושלים כבר הפכו להיות מסלול מרוצים לטי מקסים , הטרדות מיניות על בסיס קבוע, ( לא פעם רואה אותם עומדים על הטיילת ומצלמים בחורות אדום זה בכלל לא רלוונטי , נסיעה נגד כיוון הנסיעה וזה עוד לפני שאני מדבר על עבירות פליליות. אפס אכיפה. אם אני אזרח רואה את זה ב3 דקות נסיעה איך המשטרה לא רואה את זה. פשוט הזייה".
- "כמו שכבר אמרתי. לא מעיז להעיר לאף אחד על שום דבר".
- "אני מציע שאנשים יכתבו לבר לב ווטסאפ זה חוקי ,חבל לא לנצל 20 הודעות יזיזו אותו. העיקר שאנחנו משלמים כל חודש מס לסיירת סל"ע האימפוטנטית".
- "היי עומר מה שלומך? מבקש ליידע אותך שהמצב ביפו מחמיר, כולל תקיפות פיזיות, השתולויות בכבישים ועוד ועוד, אנחנו יכולים בקלות להדרדר למצב כמו בדרום זה אמיתי, התושבים מבקשים את עזרתך הדחופה".
- "עוד הודעה לברלב: "ערב טוב, מהומות מאי 2021 חשפו את המציאות היום יומית ברחוב היפואי. אנו התושבים דורשים אכיפה והחזרת הביטחון האישי לרחובותינו. אנו דורשים משילות ומבחינתנו החזרת צוות מג"ב והגברת האכיפה ברחובות יפו רבתי. כתושב יפו ותיק אני פונה אליך כשר הממונה. יפו על כל שכונותיה הולכת ומדרדרת במצב הביטחון האישי. מדובר על אלימות הולכת וגוברת במיוחד בפשיעה הקטנה: אלימות פיזית ומילולית, השחתת רכוש, התפרעות של כלי רכב ואופניים חשמליות, פריצות, הטרדות מיניות בעיקר באזור הטיילת ושד ירושלים. בקיצור אלימות גועשת. הפניות שלנו למשטרה, לסלע, לגורמי אכיפה ידועים ומתועדים ואינם נושאים תוצאה. החוק איבד כאן את תוקפו וכל אלים שולט ברחוב ובשכונה. אנחנו זועקים להתערבות מידיית".
- "יקירתי, כפי שציינתי תחושת חוסר הביטחון ועליית המדרגה היא בכול יפו. בקבוצה אחרת שאני נמצאת בה של אזור צהלון כול יום יש פריצות וגניבות, בפארק המדרון כול יום יש התנכלויות זה לא חדש".
- "מזעזע. אני אישית הפסקתי לעשות הליכות מהפחד. חייבים לפעול אחרת זה ידרדר למצב שומר חומות".
- "לא הגיוני שנפחד ללכת ברחוב".

- "זה המטרה שלהם. שתפחדי".

תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד