בע"ה י"ט חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: שוב צה"ל משתיק פציעת חיילים

קצין צה"ל נפצע בפניו מאבן שיידו ערבים ואושפז מספר ימים. סמח"ט בנימין נפצע באירוע אחר. בצה"ל לא הוציאו דיווח על האירועים, ובניגוד לחוק לא משיבים לבקשת חופש המידע של הקול היהודי

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ו טבת תשפ"א - 20:17 10/01/2021
גודל: א א א
ערבי שתועד מיידה אבנים באמצעות קלע דוד ביום שישי האחרון באל מועייר  (ארי קניאל עין לציון)
ערבי שתועד מיידה אבנים באמצעות קלע דוד ביום שישי האחרון באל מועייר (ארי קניאל עין לציון)

בעוד דובר צה"ל והרמטכ"ל הוציאו היום הודעות על אירוע בו לטענתם הותקף מפקד סיירת גולני, דבר השנוי במחלוקת, אנו חושפים הערב בקול היהודי כי קצין צה"ל נפצע בפניו מאבן שיידו ערבים ואושפז במשך שבוע לפחות, אולם דובר צה"ל לא הוציא על כך הודעה לתקשורת.

מדובר בדפוס פעולה שחוזר על עצמו, כאשר בצה"ל משתיקים שוב ושוב אירועי טרור ופציעות חיילים בידי ערבים.

הקצין, מפקד פלוגה בגדוד חרוב, נפצע ביום שישי לפני שבוע וחצי בהתפרעויות ערבים בכפר אל מועייר במזרח בנימין. לקול היהודי נודע כי ערבי שיידה אבן באמצעות קלע דוד צלף בפניו של הקצין. הוא פונה למרכז הרפואי הדסה עין כרם עם חשש לשבר באפו ובהמשך שוחרר ואושפז שוב במרכז הרפואי סורוקה למספר ימים.

ארי קניאל מארגון עין לציון המתעד עצמאית התפרעויות ערבים ביהודה ושומרון, העביר לצבא כבר ביום שישי תמונות של ערבים המיידים אבנים באירוע. 

עוד נודע לקול היהודי כי שבוע קודם לכן ביום שישי נפצע סמח"ט בנימין באורח קל מאבן בפניו בהתפרעות ערבים מהכפר דיר ג'ריר, סמוך למקום הרצח של אהוביה סנדק.

דובר צה"ל טרם ענה על שאלתינו האם נעצרו חשודים בביצוע המעשה ומדוע לא דווחו אירועים אלו בידי דובר צה"ל.

על שני האירועים לא יצאה כל הודעה של דובר צה"ל, והדבר מצטרף למדיניות הצבא שלא לדווח על חיילים שנפצעים מידוי אבנים של ערבים. כך למשל בכפר קדום, גזרה בה נמצא כעת גדס"ר גולני, נפצעים כמעט מדי יום שישי חיילים, דבר שלא זוכה להודעות דובר צה"ל.

לפני חמישה חודשים נפצעה חיילת ביריחו מאבנים שיידו ערבים ופונתה במסוק לקבלת טיפול רפואי עקב חשש לפגיעת ראש קשה. האירוע לא דווח בידי דובר צה"ל ונודע לקול היהודי בעקבות דיווחים של אזרחים שהבחינו במסוק.

בעקבות האירוע ערכנו שיחה עם גורם בדובר צה"ל שטען כי האירוע לא דווח משום שבדובר צהל מוציאים אירועים בהם נפצעים חיילים בדרגת פציעה בינונית וקשה בלבד. 

לאור זאת הגשנו כבר לפני ארבעה וחצי חודשים בקשה לפי חוק חופש המידע ובה ביקשנו מצה"ל נתונים על מספר החיילים שנפצעו ביהודה ושומרון, נהלי הוצאת הודעה לתקשורת בנושא זה בידי דובר צה"ל, ואת נתוני אירועי הטרור ביהודה ושומרון בפילוח לפי חטיבות מרחביות, נתונן שקיים בידי הצבא.

אלא שעד כה טרם התקבל מענה בעניין מצד צה"ל ועברו כחדשיים וחצי מעבר למועד הקבוע בחוק למענה, ובצה"ל ממשיכים לדחות אותנו בקש.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהמשך לשאלותיך, אכן כתוצאה מידוי אבנים בהפסד סמוך לכפר אל מועייר נפצע קצין באורח קל. הקצין נמצא בבית החולים סורוקה ומקבל שם טיפול רפואי. מבחינת ביצוע מעצרים, ביצוע מעצר מתבצע בעקבות מכלול של שיקולים מבצעיים שלא נוכל לפרטם".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד