בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חודש לפיגוע: ערבים משוחררים – יהודים עצורים

הערבים שפצעו את בנה ונכדה של ח"כ סטרוק טרם נעצרו. מנגד מפעילה המשטרה יד קשה כלפי יהודים שהגיבו על זריקת אבנים בחווארה

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"א סיון תשפ"ב - 12:23 20/06/2022
גודל: א א א
רכב משפחת סטרוק לאחר פיגוע האבנים (תיעוד שהופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
רכב משפחת סטרוק לאחר פיגוע האבנים (תיעוד שהופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

 

חודש לאחר שפורעים ערבים יידו אבנים וגרמו לפציעתם של בנה ונכדיה של חברת הכנסת אורית סטרוק וטרם נעצרו חשודים בביצוע המעשה.

האירוע המדובר התרחש בתוך תקופה שבה נרשמה עלייה גדולה במספר יידויי האבנים בכפר חווארה.

ידידיה סטרוק, בנה של הח"כית, הותקף בידי ערבים שרגמו את מכוניתו באבנים במרכז הכפר חווארה. כתוצאה מכך הוא איבד שליטה על הרכב ונגרמה תאונה והוא וילדיו נפצעו באורח בינוני מחתכים, שברים ודימומים בראשיהם.

תמונת התינוק שנפצע משבר זכוכית שגרם לחתך עמוק במצחו עוררה הדים רבים.

אולם למרות האירוע החמור עד כה טרם נעצרו חשודים בביצוע המעשה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

אלא שאירוע אחר בכפר חווארה דווקא פוענח וזכה לטיפול של ימ"ר ש"י. מדובר בנוסעים יהודים שהגיבו לאחר שערבים יידו על רכבם אבנים, וגרמו לנזק לבית קפה סמוך. על פי הטענה של התושבים לבית הקפה נמלט אחד ממיידי האבנים. כמה דקות אחר כך יידו ערבים אגרטל מהכניסה לבית הקפה על רכב יהודי נוסף.

המשטרה הודיעה אתמול על כוונתה להגיש נגדם כתב אישום והם נותרו במעצר.

חברת הכנסת ארית סטרוק אומרת לקול היהודי כי מדיניות האכיפה במשטרה היא מקוממת ומסוכנת. "אבן ואבן, איפה ואיפה", ציטטה חברת הכנסת, "אכיפת החוק הלא-שוויונית עד אימה ביחס לפיגועי אבנים היא לא רק מקוממת, אלא גם מסוכנת, ומחייבת שינוי. לא ארפה מהנושא, כי הוא בנפשנו, כפשוטו".

האכיפה הבררנית

הצהרת התובע כנגד שלושת היהודים בחווארה מצטרפת לכתב אישום נוסף שהוגש אתמול  כנגד יהודי תושב מצפה יאיר המואשם בזריקת אבנים על פעילות שמאל אנרכיסטיות. כנגד היהודי הוגשה אף בקשה לבית המשפט למעצר עד תום ההליכים.

האירוע התרחש ביום שישי לפני כשבוע וחצי, במהלך פרובוקציה של פעילי שמאל וערבים בהר חברון, בה השתתפו כ-250 איש. התושב מואשם כי יידה אבנים על רכב בו נסעו מספר אנרכיסטים. האנרכיסטית יסמין ערן ורדי נפצעה בפניה.

ערן ורדי היא אנרכיסטית מוכרת, אשר נכחה בעבר באירוע שבו תושב מעון עבר לינצ' ע"י ערבים ונמנעה מלהגיש לו עזרה. ערן ורדי עונדת תליון של ארץ ישראל עם צבעי דגל אש"ף על כל שטח ארץ ישראל, דבר המעיד לכאורה על כך שהיא שוללת את עצם קיומה של מדינת ישראל.

לפני מספר ימים, פרסם העיתונאי אלישע בן קימון באתר YNET, כתבה המתארת 26 מקרים של זריקות אבנים מהתקופה האחרונה, כשהמקרים היחידים בהם יש עצורים, הם המקרה היחיד שהוזכר לעיל ממצפה יאיר שבמהלכו יהודי הוא זה שיידה את האבנים, ומקרה אחר סמוך לבית אל שם מחבל ערבי שיידה אבנים על רכבי יהודים ניסה גם לפתוח את דלתות הרכב כשהוא אוחז בסכין ולוחם מילואים שחלף במקום ירה במחבל ופצע אותו באורח קשה.

מדיניות האכיפה של משטרת מחוז ש"י, עלתה לאחרונה לדיון בכנסת כאשר לאחר עימות בין פעילי שמאל אנרכיסטים וערבים עם מתיישבים סמוך לגבעת רונן שבשומרון, אמר חה"כ אמיר אוחנה, השר לבטחון פנים לשעבר, כי הוא מחזיק מסמך בידו אשר ממנו עולה כי מספר התיקים שנפתחו כנגד פורעים ערבים במחוז ש"י הינו אפסי ביחס לתיקים שנפתחו כנגד יהודים.

"אמרת שהפשיעה הלאומנית היא גם כלפי יהודים וגם כלפי ערבים", אמר אוחנה לרפ"ק עדי מזרחי בוארון שהשתתפה בדיון מטעם משטרת מחוז ש"י, "יש לי מסמך של ימ"ר ש"י- תיקים של מניע לאומני יהודי ב-2016 88 תיקים, וב-2017 134 תיקים. לעומת זאת, מניע לאומני ערבי בשנת 2016  2 תיקים, ובשנת 2017 תיק אחד.

כשצריך לאזן אז צריך לאזן גם את זה. הנתונים הללו מתייחסים לתיקים משטרתיים שנפתחו ולא לגבי בימ"ש בו הם מתקיימים", אמר אוחנה.

נתונים דומים הובאו גם בכתבה של העיתונאי ישי פרידמן ממקור ראשון כשלדבריו בשנת 2018 נמשכה המגמה ובאותה שנה טופלו בימ"ר ש"י 109 תיקים המוגדרים "פשיעה לאומנית יהודית", ותיק אחד של פשיעה לאומנית ערבית.

"תושבי יהודה ושומרון מופקרים"

לפני מספר חודשים הופק דו"ח ממנו עלה כי 95% מתיקי טרור האבנים נסגרים ללא כתב אישום.

מהדו"ח, אותו חיבר מרכז המחקר והמידע של הכנסת, עלה כי מעל 7000 תיקים נפתחו במשטרה ב6 שנים האחרונות, בחשד לביצוע קרוב ל10,000 פיגועי זריקות אבנים וירי זיקוקים, אך רק כמה מאות מפגעים, הועמדו על כך לדין.

מתוך 7,140 תיקים שנפתחו במשטרה, רק ב-2,190 נמצא חשוד באירוע ובשני שלישים מהמקרים, 4,950, כלל לא אותרו חשודים. המשמעות: 95% מהתיקים נסגרו ללא כתב אישום.

ח"כ אופיר כץ מהליכוד, אשר יזם את הפקת הדו"ח, כינה את הענישה 'מגוחכת': "פשוט הזוי לראות איך תושבי יהודה ושומרון מופקרים. מספר המקרים במהלך השנים לא משתנה, אבל מיצוי הדין פוחת. מדובר במחבלים שרוצים לרצוח ולפגוע בחיי אדם. זריקת אבן או בקבוק תבערה על רכב זה לא פחות חמור מירי, זה ניסיון רצח, וצריך להתייחס לכך באופן זהה".

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד