בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך סוכלה הטבה של כחצי מיליארד ₪ לארגונים תומכי טרור

אמש נודע למשפחות השכולות על כוונת הכנסת לאשר הנחה בסך 60% על מחירי הדלק עבור ארגוני סיוע ברש"פ, בהם ארגונים תומכי טרור. בתוך שעות נרתמו שורת ארגוני ימין למאבק הקצר. הדיון נדחה וההנחה בוטלה, לבינתיים. "תודה לכל מי שסייע"

  • יהודה פרל
  • כ"ג סיון תש"פ - 15:10 15/06/2020
גודל: א א א
ההצעה נדחתה בועדת הכספים. ועדת הכספים היום.
ההצעה נדחתה בועדת הכספים. ועדת הכספים היום.

ועדת הכספים של הכנסת דנה היום בבקשת שר האוצר ישראל כץ להאריך את תוקפה של הוראת שעה המבקשת להעניק פטור ממע"מ וממס בלו על דלק עבור שורה של ארגוני שמאל קיצוני, בהם תומכי ה-B.D.S ומסייעי ארגוני טרור.

מדובר על הנחה של 60% סך הכל על רכישת דלק באמצעות אותם ארגונים, בסכומים המגיעים ליותר מחצי מיליארד ₪ מידי שנה.

במקור, ההנחה מיועדת לארגונים המעבירים תמיכה לרצועת עזה, והיא נוצרה בשל התחייבויות והסכמים של ישראל. אך בפועל, לקטגוריית ההנחה הזו נכנסו שורת ארגוני שמאל קיצוני, בהם ארגוני B.D.S. וכן ארגונים תומכי טרור.

להנחה הזו זוכים אותם ארגונים כבר שנים רבות על פי החלטת ועדה פנימית במשרד האוצר אשר דיונה חשאיים ואינם פומביים. אלא שבשנה שעברה החליטה הועדה לכיסוי מיסים עקיפים במשרד האוצר, כי יש להסדיר את הפטור המדובר ולהשקיף את הדיונים בנושא.

שר האוצר דאז משה כחלון הורה על הוראת שעה, לפיה מנכ"לי המשרדים האוצר והביטחון, יחליטו על הארגונים, סוגי הדלקים והכמויות, עליהם יחולו ההנחות המדוברות – מע"מ ובלו בשיעור אפס. כשנה לאחר מכן, לאחר שהסתיימה תוקפה של התקנה לשעת חירום, היא הובאה היום להארכה בפני ועדת הכספים של הכנסת.

"ערב קודם לכן בשעה 21:00 בערך, נודע לנו על ידי ארגון לביא שהדבר הזה הולך לעלות לועדת הכספים למחרת. מיד אני ואשתי מרב נסחנו מכתבים לכל חברי ועדת הכספים ושלחנו אליהם", מספר בשיחה עם הקול היהודי הרצל חג'אג'.

מאז נרצחה בתם שיר הי"ד בידי ערבים בפיגוע בירושלים, פועלים בני הזוג הרצל ומרב חג'ג' להנצחת זכרה, בין היתר באמצעות מלחמה בארגוני הטרור ובמחבלים. "הבעיה העיקרית הם לא ארגוני המחבלים, אלא אנחנו. רק כשישראל תחליט שהיא לא רוצה שיותר הרוגים ושהיא מפסיקה לתת הטבות למחבלים – אז באמת יהיה שקט ושלום".

בין הארגונים הזוכים להנחה המדוברת, נמנים הארגונים הצלב האדום, אמיד איסט, אנירה, דיאקוניה, UNOPS, פדרציה לותרנית עולמית ועוד.

ארגון NGO מוניטור פנה לח"כ בצלאל סמוטריץ' והציג בפניו את הקשר שבין אותם ארגונים לטרור. כך למשל, הארגונים דיאקוניה וועד מרכזי מנוניטי, הם ארגונים כנסתיים הממנים ארגוני סרבנות לצה"ל, ארגוני אנכריסטיים התוקפים את חיילי צה"ל ועוד. אחד מהם אף שיתף פעולה עם ארגון הטרור החזית העממית.

   | שורת ארגוני ימין נרתמו למאבק הקצר וההטבה ירדה מסדר היום

חברי ועדת הכספים בין היתר הם רם בן ברק, קרן ברק, ניר ברקת, מיקי חיימוביץ', אופיר כ"ץ, בצלאל סמוטריץ', עודד פורר, שלמה קרעי, קטרין שטרית, מיכל שיר ועוד. במכתב ששלחו ההורים השכולים הרצל ומרב חג'ג' לחברי הועדה, נכתב בין היתר: "ארגוני הסיוע  לפלסטינים והרשות הפלסטינית משלמים על דלק פחות 66% אחוז מארגוני סיוע ישראלים ( זכרון מנחם לדוגמא) ואזרחי ישראל, האם זה נראה לך הגיוני שבזמן שאזרחי ישראל קורעים תחת נטל הקורונה אנחנו ניתן מתנות בשווי מיליארדי שקלים לראשות טרור הכסף הזה חוזר אלינו מגואל בדם ילדינו".

ההודעות שנשלחו לחברי הועדה החלו כאמור אתמול בערב והם נמשכו גם היום עד לסיום הדיון בועדה. משפחות שכולות נוספות, חברי ארגוני ימין ותומכים נוספים, שיגרו הודעות ושיחות טלפון שוב ושוב לחברי הועדה בדרישה כי ימנעו את הארכת הטבת הענק לארגוני השמאל הקיצוני.

"בזכות הבלאגן שעשינו, חברי הכנסת גילו מי הם הארגונים שמקבלים את הפטור המדובר", אומר הרצל ומוסיף "היו מספר חברי כנסת שהגיבו לנו ואף אמרו שהם יתנגדו לכך בועדה".

ח"כ הכנסת בצלאל סמוטריץ' פרסם עוד בשעות הבוקר כי יפעל לסכל את הטבת הענק המדוברת ובמהלך הדיון שהתקיים בועדת הכספים הקריא למשתתפים את הנתונים שהעבירו לו מארגון NGO מוניטור על אותם ארגוני שמאל הזכאים להטבה.

בתגובה, יו"ר ועדת הכספים משה גפני הטיח בסמוטריץ' כי האישור הראשוני בכנסת התקבל בתקופת כהונתו בקואליציה. סמוטריץ' הגיב כי הדבר לא הובא לאישורו מעולם. ובכל מקרה הוסיף "גם אם חטאנו שערי תשובה לא ננעלו. בשום אופן לא ניתן לזה אישור כעת".

בהמשך, רכז הקואליציה ביקש לברר מספר עניינים בנושא וההצבעה נדחתה למועד אחר.

בינתיים, הפטור ממיסים על דלק עבור אותם ארגונים כבר אינו תקף וכעת עליהם לשלם עוד 66% על המחיר ששלמו עד כה, כמו ארגוני הסיוע והחסד היהודים בישראל, וכמו כל אזרח במדינה.

"אנחנו מודים מקרב לב לכל מי שסייע בנושא", אומר הרצל חג'ג' לסיום.

בארגון ישראל שלי שפעלו מאחורי הקלעים למניעת הארכת ההטבה לארגוני השנאה אמרו כי "לא אפשרנו למשרד האוצר להעביר את זה מתחת לרדאר, אלא אילצנו דיון אמיתי על בסיס עובדות. כל הכבוד לחברי הכנסת של הליכוד שלא אפשרו לזה לעבור. כל הכבוד לחה"כ קטי שטרית שעברה אחד אחד וקידמה את ההתנגדות הזו. וכל הכבוד לחה"כ בצלאל סמוטריץ' שגילה את המחטף הזה".

עוד הוסיפו בחשבון הטוויטר של ישראל שלי וכתבו: "פרגון ענק גם לארגון לביא ולפורום 'בוחרים בחיים', שהיו על המשמר כל הזמן. שאפו לחהכ של הליכוד שהודיעו שיתנגדו, ניר ברקת ומכיר שיר. לא נניח לזה. נעמוד על המשמר, לא נאפשר מחטפים. אנחנו קוראים לשר האוצר ישראל כץ להוריד את הסעיף לגמרי. לא יכול להיות שישראל תתן הנחות לארגוני BDS".

ח"כ סמוטריץ' אמר לאחר הועדה, כי "גם באופוזיציה אפשר להביא הישגים. חסמנו בינתיים את האיוולת של הממשלה". עוד הוסיף ואמר, כי "הקמתם ממשלת שמאל, מותר לכם. אבל ממשלה שמעבירה כספים שמתדלקים את המלחמה נגד ישראל זה לא שמאל,  זה הזוי. איפה הלכתם לאיבוד? מתי קידשתם את השנאה העצמית?".

ח"כ ניר ברקת שהשתתף בועדה מסר לאחריה, כי "הורדנו כרגע מסדר היום של ועדת הכספים הצבעה על תקנה שמעניקה הנחה של למעלה מחצי מיליארד שקל בשנה לארגונים שפועלים נגד ישראל ותומכי BDS במסווה של "ארגוני סיוע". תומכי טרור וארגונים שפועלים נגד המדינה יקבלו קנסות ולא הטבות".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד