בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

למרות הצהרות צה"ל: בתי שלושים סייענים לא נהרסו

לאורך המרדף אחר המחבל מברקן הזהיר צה"ל כי יהרוס בתי ערבים שיסייעו לו - לא נהרס ולו בית אחד. בית המחבל עצמו נבנה מחדש

  • יח"צ
  • כ"ד אדר ב תשע"ט - 13:49 31/03/2019
גודל: א א א
מודעות אבל בזירת הפיגוע  (יהודה פרל)
מודעות אבל בזירת הפיגוע (יהודה פרל)

למעלה משלושים כתבי אישום הוגשו בחודש האחרון כנגד למעלה מ-30 ערבים שהואשמו בסיוע למחבל אשרף נעלוואה שביצע את הפיגוע באזור התעשייה "ברקן". 

במהלך המצוד אחר המחבל נעצרו כ-60 חשודים ולאחר השלמת החקירות, נגד כמחצית מהם הוגשו כתבי אישום בעבירות של אספקת נשק או מניעת פשע, שיבוש הליכי משפט, וסיוע לאחר מעשה. 

אלא שמבקשת חופש מידע שהגיש ארגון בצלמו עולה כי בפועל לא הוצאו צווי הריסה כלפי בתיהם של סייעני המחבל וכן לא לבתים בהם הסתתר המחבל.

על פי המענה לבקשת חופש המידע, בשבע השנים האחרונות לא מוכרים לצה"ל מקרים שבהם נהרסו בתים על בסיס העובדה שהסתתר בהם מחבל.

בבצלמו מזכירים כי במהלך המרדף אחר המחבל איים צה"ל בכרוזים שפרסם בכפרים הערביים כי בתי מי שיסייע למחבל ייהרסו.

כזכור, הפיגוע באזור התעשייה בברקן בוצע בתחילת החורף ובו נרצחו קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד, ונפצעה אזרחית נוספת.

לאחר מרדף בן למעלה מחודשיים נורה המחבל וחוסל במהלך מעצרו.

רק שתי קומות מתוך המבנה שבהן התגורר המחבל נהרסו לפני מספר חודשים, בהתאם לצו החרמה שנחתם ע"י מפקד פיקוד המרכז.

צו ההריסה החלקי, ניתן חרף העובדה שבני משפחתו של המחבל הואשמו בסיוע לפיגוע ונעצרו בעקבות כך. בימים אלו מסתיימת בניית חלקי הבית שנהרסו.

לאחרונה, בדיון שעסק בהרס בית המחבל שרצח את רונן לוברסקי ז"ל, התברר שהמשפחה בנתה את ביתה מחדש לאחר שנהרס על ידי צה"ל לאחר שאחד מבני המשפחה רצח את רכז השב"כ, נועם כהן (1990). בעקבות כך דרש צה"ל להרוס את כל הבית בטענה שאסור היה על הבית להיבנות מחדש.

בעקבות שאלת בג"ץ האם צה"ל הורס מחדש כל בית מחבל שנבנה מחדש, התחייב אלוף הפיקוד נדב פדן מאותו יום להרוס כל בית שנבנה מחדש, ואכן בג"ץ אישר את הרס הבית באופן מלא. אולם, בפועל קיימים כיום למעלה מארבעה בתי מחבלים שנבנו מחדש וטרם נהרסו למרות שצה"ל מודע לכך. ביניהם שני בתי המחבלים משרונה, ביתו של הרוצח שלהרב רזיאל שבח, וכן בית מהחבל מברקן.

בעבר מדיניות צה"ל בנוגע להריסת בתי סייענים הייתה קלה יותר. כך לדוגמה, במקרה של רצח בני הזוג הנקין בשנת 2015, צה"ל מדד שמונה בתי מחבלים, שרבים מהם היו במעגל השני, והוציא צווי הריסה לשבעה מהם. בג"ץ ביטל צו הריסה אחד בלבד בטענה שאשמת השותף לא הייתה ברורה, וכן שלא ידע שהכסף שנתן משמש לקניית כלי הנשק. יחד עם זאת, לגבי שאר המחבלים שסיפקו נשק או פתחו ציר וכן למפקד האירוע שלא נכח במקום אך הכווין את האירוע - אושרו ונהרסו בתיהם.

שי גליק מנכ"ל בצלמו שמלווה את המאבק למען הרס בתי מחבלים מסר בתגובה:

"מדובר בשערוריה.  צה"ל ממסמס לגמרי את הנשק של הרס בתי מחבלים והופך את זה לבדיחה.  בקושי הורס באופן חלקי בית של מחבל שרצח פיזית אבל כל השותפים שלו ניצלים מעונש דומה. וגם כשאותו מחבל בונה את הבית מחדש הצבא לא מתערב.

מדובר בהחלטה אומללה ומקוממת וארגון בצלמו יפעל שבממשלה הבאה יקבע נוהל ברור להרס בתי מחבלים מיידי ובאופן מלא למחבלים וכל השותפים לרצח בכל המעגלים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד