בע"ה כ"ח כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לקול קריאות "חייבר חייבר יא ייהוד" - המופתי המסית נאם בירדן

צפו: למרות החקירה הפתוחה, עכרימה סברי יצא לירדן ונאם באירוע של תא סטודנטים מזוהה חמאס

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ד אייר תשפ"ג - 10:08 15/05/2023
גודל: א א א

מסית ללא גבולות: למרות החקירה הפתוחה כנגד המופתי המסית עכרימה סברי, הרשויות בישראל אפשרו לו לצאת לירדן שם נאם באירוע של סטודנטים מזוהי חמאס לקול קריאות "חייבר חייבר יא יאהוד".

האירוע התקיים באוניברסיטת עמאן שבבירה הירדנית במקביל לירי הטילים מעזה לישראל, כשהמארגנים הם "ועדת ירושלים" - תא סטודנטים המזוהה עם חמאס. יחד עם סברי, הגיעה גם בכירת המורביטאת חדיג'ה חוויס, שניהם בעלי תעודת זהות כחולה ותושבי מזרח ירושלים, שהוזכרו בפרוייקט הקול היהודי על נבחרת המסיתים של מזרח ירושלים.

גם לסברי וגם לחוויס ניתנו בעבר במשך שנים ארוכות, צווי הגבלה שאסרו עליהם לצאת מהארץ כדי למנוע את הקשר שלהן עם חמאס, אך באופן תמוה, לאחרונה, למרות התבטאויות בוטות של המופתי סברי לתמיכה בפיגועים והסתה של צעירים ערבים להצטרף לדרך השוהדא, לא חודש צו איסור היציאה שלו כמו גם של חוויס.

המופתי המסית עם הצו החדש (תיעוד שהופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

את הנאום המרכזי באירוע נשא סברי שדיבר על חשיבות הנאמנות של כלל המוסלמים למלחמה על ירושלים, וכי העובדה שיהודים נאלצים להסתובב בהר הבית רק בליווי שוטרים, מוכיחה כי הר הבית שייך למוסלמים בלבד. מיד בסיום נאומו פרץ הקהל בקריאות "ח'ייבר ח'ייבר יא ייהוד, ג'יש (צבא) מוחמד עוד ישוב" (קריאה המזכירה את הקרב של מאמיני מוחמד נגד יהודי ח'ייבר, ולמעשה משמשת כקריאה לרצח יהודים). לאחר שנדמו קולות הסטודנטים, ערך סברי טקס שבועה שבו נשבעו הסטודנטים הנוכחים "להגן על אל אקצה".

צפו בתיעוד מהאירוע:

נאומה של אשת המורביטאת, חוויס, נפתח בדברי ברכה לסברי ולראאד סלאח. לאחר מכן נשאה תפילה על ה"שאהידים" וברכה את המחבלים הכלואים בישראל. בנאומה ציינה כי הגיעה מירושלים כדי לדבר על המאבק בייהוד ירושלים והצורך להתכונן ל"יום השחרור". חוויס הזכירה את תרומתם של הסטודנטים לקמפיין איסוף הכספים לשיפוץ בתים בעיר העתיקה, קמפיין שכפי שנחשף בקול היהודי, הובל על ידי חמאס באמצעות איגוד המהנדסים הירדני, כדי לקדם את המאבק על העיר העתיקה ושמירתה כבסיס קדמי לטרור.

"עכרמה סברי מראשי המסיתים נגד ישראל, נהנה מחופש פעולה חסר תקדים", אומר מאור צמח יו"ר ארגון לך ירושלים. "הפרקליטות גוררת רגליים ולא מגישה כתב אישום בגין הסתה ותמיכה בטרור. שר הפנים משום מה לא חידש את צו עיכוב היציאה של סברי מהארץ, וסברי ממשיך בחגיגות ההסתה נגד מדינת ישראל".

חמאס בירדן

כאמור, הנאומים של סברי וחוויס בירדן, הם רק חלק מפעילות שמקדמים גורמים המזוהים עם חמאס בירדן, תוך ניצול הקשר שבין ישראל לירדן. חלק מהפרשות חשפנו כאן כולל המעורבות של חמאס בתוך פעילות הווקף הירדני בהר הבית, מסע ההסתה החתרני של השייח' הירדני טראד אל פאיז בנגב, ביקור קודם של סברי בלשכת עורכי הדין הירדנית על מנת לפעול נגד מכירת אדמות ליהודים בירושלים, וכפי שהוזכר לעיל, קמפיין גיוס הכספים לשיפוץ הבתים במזרח ירושלים.

בשנים האחרונות חמאס פועל להעצים את כוחו באוניברסיטאות בירדן, שם לומדים תלמידים רבים מירדן מיהודה ושומרון ואף ערבים רבים אזרחי מדינת ישראל, המזהים את עצמם כ"פלסטינים". הסטודנטים מגוייסים לקמפיינים של התרמה, וכן להעברת מסרים של תמיכה והזדהות עם פיגועים כנגד ישראל ועם חמאס.

בפעילות של תאי הסטודנטים להזדהות עם "אלקודס" ו"אל אקצה" - ירושלים והר הבית, משמשות הדמויות הבולטות המזוהות עם חמאס מירושלים - המופתי המסית עכרימה סברי לצידו של ראאד סלאח ונשות המורביטאת הנאדי חילוואני וחדיג'ה חוויס, כשמפעם לפעם הם מגיעים לביקורים ולמפגש עם הסטודנטים או להרצאות ודרשות באופן מקוון.

הארגונים המזוהים עם חמאס מנצלים את העובדה שאחוז ניכר מתושבי הממלכה מזהים את עצמם כ"פלסטינים", ובאמצעותם הם פועלים בתוך האיגודים המקצועיים ובתאי סטודנטים כדי לבסס את התמיכה בארגון הטרור.

בהקשר זה יש להזכיר את חבר הפרלמנט הירדני, עמאד זידאן עא חמיד אלעדוואן, שנתפס במעבר אלנבי כשהוא מנסה להבריח למעלה מ-200 כלי נשק, שעל פי הערכות יועדו לטובת מחבלי יהודה ושומרון. לאחר שבחקירתו עלה כי היה שותף ללא פחות מ-12 הברחות שונות של אמצעי לחימה וסחורות תוך ניצול דרכונו הדיפלומטי, מסרה ישראל את חבר הפרלמנט לידי הרשויות בירדן, שם אמורים למצות עמו את הדין.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 45 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד