בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
חשיפת הקול היהודי

ארגון השמאל והפלג הצפוני של התנועה האסלאמית למען עזה

בצל פרשת איה חטיב: כך פעלו בארגון 'רופאים לזכויות אדם' יחד עם אנשי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית לגיוס כספים עבור ערביי עזה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ט אדר תש"פ - 22:37 15/03/2020
גודל: א א א
משאיות בדרך לרצועת עזה (דובר צה"ל)
משאיות בדרך לרצועת עזה (דובר צה"ל)

הפרשה שהותרה לפרסום היום, במסגרתה נעצרה איה חטיב, אזרחית ישראל תושבת ערערה, בחשד שהעבירה לחמאס מאות אלפי שקלים במסווה של איסוף כספים לטיפול בחולים מרצועת עזה, חושפת טפח מהתעשייה העניפה של גיוס כספים בידי ערבים אזרחי ישראל ופעילי שמאל לטובת ערביי רצועת עזה.

בדיקת הקול היהודי ומעבר על רשימת הנחקרים בפרשה והקמפיינים שהובילו במסגרתם נאספו בשנה וחצי האחרונות מיליוני שקלים עבור ציוד ותרופות לרצועה, אף חושפים את הקשרים שבין ארגון השמאל הרדיקאלי "רופאים לזכויות אדם", לאנשי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהוצא אל מחוץ לחוק.

כנגד חטיב טרם הוגש כתב אישום, אך היום (א') הוגשה הצהרת תובע בעניינה. בשב"כ טוענים כי "במסגרת הקשר עם אנשי החמאס, העבירה להם ח'טיב מאות אלפי שקלים תוך הונאת ארגוני סיוע ואזרחים תמימים אשר תרמו כספים מתוך מטרה שאלו יגיעו לחולים ונזקקים ותוך ניצול מצוקתם של חולים להם ניתנו היתרים לטיפול רפואי הומניטארי ופעילות עסקית של תושבים רצועת עזה".

מנגד, מכריה טוענים כי מדובר בעלילה. סמאח זחאלקה, שהשתתף בעצמו בקמפיינים שהובילו בכירי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ועמותת "לחשוב על האחר" לטובת ערביי רצועת עזה ומכיר אישית את חטיב, טען בשיחה עם הקול היהודי כי מכריה לא מאמינים לטענות השב"כ.

"איה היא אשה אקדמאית, אמא לשני ילדים, מבוססת", אמר זחאלקה. "היא חכמה מאוד ופועלת הרבה שנים לדברים הומניטאריים ויש המון רופאים במחלקות בבתי החולים בישראל שמכירים אותה כמי שמגייסת כסף לחולים מעזה ומציגה תעודות ואישורים והכל. חלק מהרופאים אפילו תורמים לחולים האלה".

בדיקת הקול היהודי העלתה מספר עמותות ושמות של פעילים הקשורים לפעילות גיוס הכספים לרצועת עזה. לא ברור את מי מהם הונתה חטיב לפי החשד.

בדף הפייסבוק שלה פרסמה חטיב עשרות פניות לתרומות עבור חולים מרצועת עזה המטופלים בישראל. בחלק מהפרסומים אף הופיעו רופאים יהודים המטפלים באותם חולים ומתארים את מצבם הרפואי, זאת לצד מתנדבים מעמותת "לחשוב על האחר". חטיב אף ביקשה בפוסטים לתרום לעמותה, המופעלת על ידי צעירים ערבים מואדי ערה.

גדיר, צעירה ערביה המתנדבת בעמותה, טענה בשיחה עם הקול היהודי כי חטיב לא התנדבה בעמותה אלא רק פרסמה חומרים שלהם. לדבריה בעמותה עובד רק המנהל והיתר הם מתנדבים.

"היא לא עובדת אצלנו. היא אחד האנשים שעוזרים לכל מיני גופים כביכול", אמרה גדיר לקול היהודי. "איה חטיב היא אשה שעובדת הומניטארית הרבה שנים ועוזרת לנזקקים וחולים. מתוך העבודה שלה בפייסבוק נפגשנו לפני שנה וחצי דרך הפייסבוק דרך מבצע תרומה לחולה שהגיע לקבל טיפול פה ומאז היא עוזרת ונותנת יד בכל מיני מבצעי תרומה".

הפלג הצפוני ורופאים לזכויות אדם

הקמפיין המרכזי של הערבים אזרחי ישראל הוא קמפיין משותף לאנשי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, עמותת 'לחשוב על האחר' וארגון השמאל הרדיקאלי 'רופאים לזכויות אדם' (רל"א).

כמה פעילים שהיו מעורבים בקמפיין אף נחקרו במסגרת פרשת איה חטיב.

הנחקר המפורסם ביותר בפרשה הוא ראיד פתחי, שייח' בכיר בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שנחשב לסמן רדיקאלי במיוחד ומי שמוביל את התנועה כיום, לאחר מעצרו של ראש התנועה ראאד סלאח, יחד עם כמאל חטיב שהוביל את המאבק למען איה חטיב, ובנו נחקר גם הוא בפרשה.

לפני כשבע שנים עורר פתחי סערה כאשר כינה את הדרוזים "כופרים" והתבטא נגדם בחריפות. משלחת של תושבים מאום אל פאחם היתה צריכה אז להגיע להתנצל בפני ראשי הדרוזים בישראל.

ב'מקור ראשון' אף דווח לפני מספר חודשים כי פתחי קיבל את פניו של מחבל מאום אל פאחם ששוחרר מהכלא הישראלי לאחר 17 שנה וליווה אותו במסע האדרה שערך. הוא גם הורחק בעבר מהר הבית עקב פעילותו.

פתחי, שנעצר בידי בלשי ימ"ר ירושלים ביציאה מדרשה שנשא במסגד בבית חנינא בצפון ירושלים, הוא אישיות פופולרית, בין השאר ברשתות החברתיות. את דף הפייסבוק שלו, לו 380 אלף עוקבים, מפעיל עלי אבו ליל שנחקר גם הוא בפרשה ושוחרר.

פתחי ארגן כבר שלוש פעמים מבצעי תרומות לרצועת עזה, ומי שהפעיל את הקמפיין הנרחב ברשתות החברתיות היה אבו ליל.

אבו ליל הדגיש באחת הכתבות שפורסמו במסגרת הקמפיין כי תמיכה באנשי עזה היא "חובה איסלאמית, לאומית והומניטרית".

אלא שמי שכאמור נכנסים גם הם לתמונה הם חברי ארגון השמאל הרדיקאלי "רופאים לזכויות אדם" (רל"א). בארגון מסייעים שנים רבות לערביי רצועת עזה ואף משגרים משלחות רפואיות לרצועה, זאת לצד פעילות לטובת ערבים מיהודה ושומרון, מסתננים אריתראים ומחבלים הכלואים בבתי הכלא בישראל. הארגון פועל גם משפטית ומגיש עתירות לבתי המשפט השונים ולבג"ץ.

בכתבה שפורסמה באתר שיחה מקומית סיפר מנהל המרפאה הניידת של הארגון, סלאח חאג' יחיא, על גיוס הכספים בשנת המס 2018 לטובת ערביי רצועת עזה, וסיפר כי רל"א גייסה באמצעות ערבים אזרחי ישראל כ-7 מיליון שקלים.

חאג' יחיא מציין את ראיד פתחי כמי שגייס כשני מיליון שקלים לקמפיין, ואכן פרסומים נוספים מציגים את קמפיין הגיוס כמשותף לרופאים לזכויות אדם וראיד פתחי.

לפי הכתבה, חלק מהכסף נתרם ישירות לארגון, ובחלק אחר נרכש ציוד רפואי ותרופות ישירות על ידי התורמים.

מיהם התורמים האנונימיים?

בדיקת הקול היהודי בתיק העמותה של רל"א העלתה כי שני תורמים שנותרו "אנונימיים" תרמו סך הכל 400 אלף ₪ בשנת המס 2018. עוד סכום של 666 אלף ₪ נתרם ע"י "אחרים", זאת לעומת 42 אלף ₪ בלבד בשנת 2017. ניתן להניח כי מעל מיליון ₪ נתרמו לעמותה לטובת ערביי רצועת עזה וזכו להחזר מס על פי סעיף 46, שכן רל"א זוכה להטבות מס, זאת למרות העמדות הרדיקאליות של מייסדת ונשיאת הארגון רוחמה מרטון שתומכת ב-BDS וחרם על ישראל.

הציוד שגויס הועבר במשאיות למשרד הבריאות של חמאס, שהודה מצדו לפתחי ורופאים לזכויות אדם בשלטים מיוחדים. חלק מהציוד הועמס אגב בשכם, כאשר פתחי ואזרחים ישראלים נוספים נמצאים במקום בניגוד לחוק האוסר כניסת אזרחי ישראל לשטחי A.

אז מה לארגון "זכויות אדם" ישראלי ולפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהוצא אל מחוץ לחוק וראשו נמצא במאסר לאחר שהורשע בהסתה לטרור?

מתברר כי קשרי ארגון השמאל עם הפלג הצפוני הטרידו את השב"כ כבר לפני כ-12 שנה, אז פורסם כי סלאח חאג' יחיא נחקר בנוגע לפגישות עם איסמעיל הנייה מנהיג חמאס בעת שביקרה משלחת רל"א ברצועה. לפי הפרסומים הוא אף נשאל אודות פעילותו בתנועה האסלאמית ובארגונים אסלאמיים נוספים. באתר וואלה נכתב אז כי בשב"כ אף הורו על מניעת כניסה של חאג' יחיא לרצועת עזה בשל "פעילות עוינת" ולבסוף אושרה כניסתו לרצועת עזה "לפנים משורת הדין".

פנינו לקבלת תגובת "רופאים לזכויות אדם" אך שם סירבו להתייחס לקשריהם עם אנשי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהוצא אל מחוץ לחוק, או להסביר מדוע תורמים שתרמו לכאורה מאות אלפי שקלים לטובת ערביי רצועת עזה נותרו חסויים. עם זאת בארגון ביקשו להבהיר כי לא העבירו כספים לרצועה ואמרו כי הם מעבירים ציוד ותרופות בלבד.

"רופאים לזכויות אדם מעבירה ציוד ותרופות בלבד ואינה מעבירה כספים לרצועת עזה, כך שכל טענה אחרת הקשורה לעמותה מהווה הכפשה", נמסר בתגובת הארגון לקול היהודי. "העברת התרופות והציוד הרפואי נעשית בתיאום מלא עם הרשויות הישראליות, באישורן, ותוך שקיפות מלאה. אנו מודים לכל התורמים שלנו על ההתגייסות בשנים האחרונות ונמשיך בפעילות זו גם בעתיד".

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד