בע"ה ו' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחבל נעצר עם סכין ושוחרר למעצר בית - ברפיח

מחבל מעזה נעצר חמוש בסכין ושוחרר למעצר בית בבית אביו בעיירה רפיח שברצועה. הפרקליטות: "נכניס את סיירת מטכ"ל שיוודאו את תנאי השחרור?"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ז אדר תשע"ט - 09:54 21/02/2019
גודל: א א א
הכניסה לרצועה. ארכיון צילום: דובר צה"ל
הכניסה לרצועה. ארכיון צילום: דובר צה"ל

 

מחבל מעזה שנתפס לאחר שחדר את גדר המערכת שוחרר על ידי וועדת השחרורים בכלא אשל אשר קיצרה את עונשו בחצי שנה. 

הנימוק לשחרור היה כי מכיוון שהצהיר כי עזב את חמאס לטובת הפת'ח הסכנה הנשקפת ממנו ירדה. אלא שבנוסף להחלטת השחרור, החליטו חברי הוועדה לשלוח את המחבל למעצר בית בעיר הערבית רפיח ברצועה. מקום בו לא קיימת שום אפשרות פיקוח על תנאי המעצר מאחר שאיננו נמצא בשליטה ישראלית.

באתר מאקו שפרסם את הידיעה דווח כי המחבל הינו בשנות העשרים לחייו, עבר אימונים ברצועה על ידי בכירים בזרוע הצבאית של חמאס. לפני כשנתיים חצה את הגבול מעזה לישראל יחד עם חברו לאחר שחתכו את גדר המערכת. על גופו של המחבל ששוחרר כעת הייתה סכין גדולה.

חיילי צה"ל עצרו אותם והוא הועמד לדין ונגזרו עליו שנה וחצי מאסר בפועל. לטענתו, הוא חצה את הגבול לא כדי לבצע פיגוע אלא מטעמים כלכליים. באחרונה פנה  לוועדת השחרורים וביקש לנכות שליש מעונשו בגלל התנהגות טובה בכלא.

התובע מטעם פרקליטות מחוז הדרום סירב בתוקף לבקשה, בנימוק שאין הוכחה "שהתפיסה האידאולוגית שלו השתנתה ושהוא עזב את שורות החמאס לטובת הפת"ח", מה שמהווה מבחינת הפרקליטות דבר שיכול לקדם את השחרור.

המחבל, שייצג את עצמו בדיון טען מנגד, כי הוא סתם הודה בחקירתו שהוא איש חמאס וכי תמיד היה איש פת"ח. "הכול שקרים", הוא אמר ודבריו נשמעו על ידי חברי הוועדה שהורו על קיצצור שליש מעונשו.

אלא שבצעד תקדימי קבעו שהוא ישהה במעצר בית בבית אביו ברפיח ברובע 42 בשכונת 'שרקיה' ברפיח ולא ייצא מהבית בין השעות עשר בלילה ועד לשש בבוקר, נאסר עליו להתרועע עם עבריינים והוא יוכל לשנות את כתובת המגורים אך רק באישור הוועדה ועליו להסתובב על הזמן עם פנקס רישיון האסיר. במידה ויפר תנאי השחרור יופקע השליש והוא ירצה את שאר עונשו בכלא.

גורמים בפרקליטות מחוז הדרום זעמו על ההחלטה שכן היא מהווה תקדים מסוכן כיוון שלא ניתן כלל, במצב הנתון, לפקח על תנועותיו של מחבל משוחרר כשהוא נמצא בשטח הרצועה ולבדוק האם הוא מפר את תנאי שחרורו.

"זו החלטה מאוד בעייתית. איך בדיוק ניתן לברר אם הוא חזר לטרור או מפר את תנאי השחרור? מה, נכניס לרצועה את סיירת מטכ"ל, נשגר כט"במים לעקוב אחריו מהאוויר? אנחנו בוחנים את האפשרות לערער על ההחלטה", הסבירו הגורמים למאקו.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד