בע"ה כ"ד אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מיטב סיפורי ה'פייק ניוז' בעזה: ירושלים בלהבות, טילים על מעלה אדומים

"ירושלים בלהבות, טילים על מעלה אדומים, הרוגים במפעל בעוטף עזה וירי טיל על רכב צה''ל ; חמא''ס מצטרפת למעגל הלחימה" - מיטב סיפורי הפייק ניוז ברצועת עזה

  • ברוך ידיד / tps
  • ט"ז חשון תש"פ - 09:25 14/11/2019
גודל: א א א
רצועת עזה. ארכיון (מג'די פתחי, tps)
רצועת עזה. ארכיון (מג'די פתחי, tps)

ירי טיל קורנט על ג'יפ ישראלי", "ירושלים מופצצת", "טילים במעלה אדומים", "חמישה הרוגים במפעל ביישובי העוטף" ועוד "חדשות" הופצו בשעות האחרונות בערוצי תקשורת של חמא"ס והג'יהאד האסלאמי, בטלגראם, בקבוצות ואצאפ וברשתות החברתיות. כמובן, שמדובר בידיעות כוזבות שמופצות כ"פייק ניוז" ושהפכו לאחת התופעות הבולטות בסבב האלימות הנוכחי ברצועה, בשירות גורמי הטרור.

המטרה המרכזית של ידיעות ה"פייק" היא יצירת הרתעה מול ישראל ושידור עוצמה פנימית כלפי הרחוב העזתי: כבר עם תחילת סבב האלימות הנוכחי הזדרזו אתרי חמא"ס וג'יהאד להפיץ "חדשות" בדבר שיבוש לוח הטיסות בנמל התעופה הבינ"ל של ישראל - בן גוריון עד כדי שיתוקו המוחלט, כתוצאה משיגורי טילים למתחם הנמל. לצד "הישג" צבאי זה, פרסמו הערוצים "חדשות" ומבזקים על "גיוס מילואים בהיקף רחב" בישראל, צעד שנועד להוכיח את עוצמת ארגוני הטרור ואת המחיר הכבד שצפויה ישראל לשלם. 
השימוש ב"פייק" מסתמך בדרך כלל על "שיפוץ" בתמונת המציאות הקיימת וכך ידיעות מישראל "שופצו" בשירות ארגוני הטרור: הידיעות על גיוס מילואים באו במקביל לידיעות בתקשורת הישראלית אודות גיוס מספר בעלי מקצוע למילואים בהיקף מוגבל ביותר. הנחיות פיקוד העורף בדבר פעילות מוסדות החינוך בגוש דן תוארו כידיעות ממקורות ישראליים רשמיים על "שיתוק מוחלט" בישראל.

הבוקר, עם תחילת היום השני לעימות, הפיצו גורמי הג'יהאד האסלאמי ידיעות בדבר "ירי טילים לעבר ירושלים וחדרה", תוך שימוש בידיעות בישראל על "אזעקות בבית שמש ובגדרה". משחקי מילים ואותיות שימשו את תעשיית ה"פייק". 
לצד הידיעות על ירי ה"קורנט" שלא היה, הופיעו תמונות "פוטושופ" ממוחזרות עם סמלי הג'יהאד האסלאמי ותאריכים עדכניים או שימוש בתמונות ישנות עם כותרות חדשות. שימוש בתמונות ישנות, מסוריה למשל, נפוץ מאוד בקרב גורמי ההסברה של הארגונים הפלסטינים.

עיתונאי מהרצועה אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי גורמי הטרור מחפשים "תמונת ניצחון" כדי לסיים את הסבב האלים במוקדם או במאוחר וגם לצורך זה גויסו "ידיעות פייק": בשעות הבוקר הופצו ידיעות כוזבות על ירי טיל "קורנט" לעבר כלי רכב של צה"ל, ותמונות של ג'יפ שהעלה אבק בציר עפר באזור, תוארו כעשן שעולה מהרכב. ירי "קורנט" לפני מספר חודשים, ע"י אנשי חמא"ס לעבר אוטובוס מלא חיילים נחשב כ"תמונת הניצחון" בשעתו.

השימוש ב"פייק ניוז" נועד גם לצרכי פנים פוליטיים ברצועה: בשעות האחרונות נמתחת ביקורת ברשתות החברתיות על הימנעותה של חמא"ס ועל "נטישתה" את הג'יהאד לפעול לבדו מול ישראל. ייתכן, כי אלו שהביאו ערוצי טלגראם של חמא"ס ודפי פייסבוק להודיע, כי "בשעות האחרונות" פועלת חמא"ס נגד ישראל וכי "הסבה אבידות" בהפצצה של מפעל פלסטיק באחד מיישובי העוטף. הידיעות באו בזה אחר זה ומספר "ההרוגים" התעדכן ועמד על "חמישה הרוגים".

העיתונאי מהרצועה אומר, כי זו השיטה של חמא"ס להדוף את דברי הפרשנות בישראל על כך שהיא נוטשת למעשה את הג'יהאד, מה שזוכה לביקורת עממית ברחוב העזתי. "חמא"ס מפגינה פעילות בלי פעולה ("חראכה דון חראכה"), כמו ללכת בלי ולהרגיש עם", אומר העיתונאי.

נראה, כי השימוש בערוצי טלגראם ובדפי פייסבוק השתכלל בימים האחרונים: הג'יהאד האסלאמי מפיץ בשעות האחרונות ידיעות כוזבות בדבר הצטרפותה של חמא"ס למאבק, ירי טילים ע"י אנשיה, תיאום בין הכוחות ועוד. ה"ידיעות" האלו מחמיאות לחמא"ס ולכוחות "עז א דין אל קסאם" אולם גורם ברצועה מעריך, כי הג'יהאד מנסה לחשק את חמא"ס וליצור עליה לחץ לפעול: כך למשל, הפיצו אנשי הג'יהאד ידיעות כוזבות לפיהן מתחייבת חמא"ס לירות לעבר שטחי איו"ש. על פי הידיעות שהפיצו אנשי הג'יהאד, הבטיחה חמא"ס לפעיליה באיו"ש, כי אם יביטו לשמים יזכו לראות טילים ששוגרו לעבר ההתנחלויות, כל זה כדי לחשק את חמא"ס מול פעילי השטח.

גורם ברצועה מעריך, כי הארגונים השונים מפעילים דפי פייסבוק וערוצי טלגראם "בתחפושת" והם מנסים ליצור רושם כאילו הם מופעלים ע"י ארגונים אחרים כדי לזרוע דיסאינפורמציה ולהשפיע על מאמצי ההסברה של הארגונים השונים. "החמא"ס והג'יהאד עסוקים בהפצת מידע כוזב אודות מאמצי התיווך המצריים וההסכמות בוועדת הפלגים. בעוד חמא"ס מנסה לשכנע כי קיימים מאמצים והסכמות בוועדת הפלגים, הג'יהאד מנסה לשלול את הדברים ולהביך את חמא"ס על אי מעורבותה" – מסכם העיתונאי מהרצועה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד