בע"ה ט' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מממני רצח: 502 מליון שקל מהרש"פ למחבלים

דו"ח התקציב השנתי של הרש"פ מראה את הסכום האדיר אותו מעבירה הרש"פ בהנחיית אבו מאזן למחבלים שרצחו ופגעו ביהודים - מאות מליוני ש"ח

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח שבט תשע"ט - 10:53 24/01/2019
גודל: א א א
לחסל את מממני הרצח. אילוסטרציה (אברהם שפירא)
לחסל את מממני הרצח. אילוסטרציה (אברהם שפירא)

מכון מבט לתקשורת הפלסטינית חשף הבוקר את דו"ח התקציב השנתי של הרש"פ מהשנה החולפת. מדובר על סכום עצום של כ-502 מליון ש"ח.

בעוד שהרש"פ אינה מספקת מידע על חלוקת כספים אלה בין המחבלים הכלואים ובין המחבלים המשוחררים, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" ערך חישובים של סכומים אלו, וזאת בהתבסס על מקורות גלויים בלבד ובכפוף למספר מגבלות.

בהתבסס על מידע שהושג משב"ס, נמצא כי הרש"פ בשנה הלועזית 2018 שילמה למחבלים הכלואים לפחות 230 מיליון ש"ח. שאר הכסף שולם למשפחות מחבלים ששוחררו או נהרגו במהלך פעילות טרור.

למשל, על סמך המידע שסופק על ידי שב"ס בשילוב עם סולם המשכורות למחבלים הכלואים של הרש"פ עצמה, נמצא כי בינואר 2018 בלבד הרש"פ שילמה כמעט 20 מיליון ש"ח במשכורות למחבלים האסירים.

נתונים נוספים שנאספו מראים כי הרש"פ בשנת 2018 שילמה לפחות 176 מיליון ש"ח במשכורות למחבלים המשוחררים.

לדוגמה, מחבלים אסירים שהיו אנשי 'מנגנוני הביטחון הפלסטינים' בעת מעצרם וקיבלו משכורת גבוהה יותר מזו של אסיר "רגיל", ממשיכים לקבל את שכרם הגבוה מהרש"פ, מסעיף תקציב אחר. אין דרך לדעת כמה אסירים-מחבלים שייכים לקטגוריה זו.

על פי חוק הרש"פ, מחבלים-אסירים שיש להם תקופות כליאה קודמות בעברם, זכאים למשכורת גבוהה יותר מיום מעצרם החדש, כיון שתקופת כליאתם הקודמת נחשבת ל"ותק צבור". אין יכולת לדעת כמה מבין המחבלים הכלואים כעת ריצו גם בעבר תקופות מאסר/מעצר.

בנוסף, הנתונים שהתקבלו משב"ס לא פירטו כמה אסירים מחבלים ריצו בפועל תקופות מאסר של מעל 20 שנה, או את תקופות המאסר בפועל של האסירים המחבלים שנידונו למאסרי עולם. מגבלות אלה חייבו את מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לאמץ מספר הנחות מקלות, המבוססות על מידע שהתפרסם על ידי הרש"פ ומספר ארגונים לא ממשלתיים פרו-פלסטינים, לגבי מספר האסירים המחבלים שריצו תקופות מאסר בין 30-25 שנים ומעל 30 שנה.

באופן דומה, הגם ששב"ס אישר שישנם לפחות 486 אסירים שנידונו למאסרי עולם הכלואים כבר מעל 10 שנים, שב"ס לא היה מסוגל ליתן הבהרה נוספת ביחס לתקופות המאסר בפועל שלהם. בהתאם, הגם שישנם בהחלט מחבלים כלואים שנידונו למאסרי עולם שמוחזקים בכלא כבר מעל 15 שנים, מה שהיה מזכה אותם במשכורת גבוהה יותר, תחשיב מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" ייחס לכל האסירים שנידונו ומרצים מאסרי עולם משכורת חודשית בסך 6,000 ש"ח בלבד.

יצוין כי נתונים אלה מתייחסים רק למשכורות ששולמו על ידי הרש"פ למחבלים האסירים ולמחבלים שהשתחררו מהכלא, ואינם כוללים את ההטבות הכספיות האחרות שהרש"פ מעניקה להם.

   | לחסל את אבו מאזן 

בתנועה הציבורית "דרך חיים" יצאו לאחר הפיגוע הקשה בצומת עופרה בקמפיין נגד תופעת הפיגועים שהפכה לשגרה. בתנועה החליטו לשים את האצבע על נושא מימון המחבלים שמנהלת הרש"פ מה שגורם לעידוד נרחב ותומך לפעילויות הטרור.

במודעות שהופצו בהרחבה ואף ליוו מספר קמפיינים לאחרונה נראית בגדול תמונתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס (אבו מאזן) כשהוא מוקף בציור של כוונת. מתחת לתמונה נכתבה הכותרת "לחסל את מממני הרוצח" בהמשך נכת "הרשות הפלסטינית והעומד בראשה משלמת מידי חודש 12,000 ש"ח לרוצחי יהודים. הגיע הזמן לומר. מממן רצח=רוצח".

בנוסף הופצו פלאיירים שונים בהם הוסבר הנושא בפירוט נרחב יותר. 

בהודעה שהוציאה התנועה נכתב כי "זה כבר הפך לשגרה: אחת לכמה שבועות אנחנו מתעוררים לעוד פיגוע רצחני, וכרגיל כעת כולם עסוקים בהצעת רעיונות ל"תגובה הולמת" בעקבות הפיגוע אם זה הריסת בתים, עונש מוות, או גירוש משפחות - תגובות שכולן יעילות כ'פלסטרים' ליום שאחרי, אבל ברור לכולם שלא יביאו לחיסול הטרור.

הפיגוע הנורא בצומת עפרה יכל להסתיים גרוע הרבה יותר, ואם שום דבר לא ישתנה אנחנו כבר בספירה לאחור לקראת הפיגוע הבא. הפיגוע הזה צריך להיות תזכורת בשבילנו, שהגיע הזמן לא להסתפק בתגובות בלבד, אלא לפעול כדי לעצור ולמגר את הטרור הערבי הבלתי פוסק".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד