בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

זעם על איסוף הנשקים: "הדם על ידיכם"

לאחר הפרסום בקול היהודי ח"כים דרשו לבטל את ההחלטה. סטרוק לחברי הממשלה: "הדם על הידיים שלכם". סמוטריץ': "החלטה שגויה ומקוממת". בן גביר: "טירלול"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ז' אדר ב תשפ"ב - 12:05 10/03/2022
גודל: א א א
בית משפחת סלומון בנווה צוף לאחר הטבח בבני המשפחה צילום: אהוד אמיתון סוכנות TPS
בית משפחת סלומון בנווה צוף לאחר הטבח בבני המשפחה צילום: אהוד אמיתון סוכנות TPS

לאחר החשיפה בקול היהודי: זעם ציבורי רב על החלטת פיקוד מרכז בצה"ל לאסוף עשרות נשקים מתושבים יהודים ביהודה ושומרון.

ח"כ אורית סטרוק ציינה כי ההוראה על איסוף הנשקים ניתנה ביום השנה לרצח בני משפחת פוגל הי"ד באיתמר. "ו' אדר ב' - יום הטבח בבית משפחת פוגל הי"ד באיתמר - זה אשכרה היום הכי מתאים להחרים כלי נשק ממתיישבים ביו"ש", כתבה סטרוק.

"ההכנות של שר הבטחון לרמדאן שוברות שיאים. חבריו לקואליציה, אם לא תעצרו את המהלך המפקיר הזה - הדם על ידיכם". סטרוק תייגה כמה מחברי ימינה וכתבה: "הדם גם על ידיכם אתם מחזיקים את הידיים של בני גנץ שקושר את ידי המתיישבים ביו"ש ולא מאפשר להם להגן על עצמם. ראו הוזהרתם!".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

ח"כ איתמר בן גביר כתב כי מדובר ב"טירלול". "אבקש תשובות ממשרד הביטחון על ההפקרות הזאת", אמר בן גביר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא קורא לצבא לחזור בו מההחלטה.

"איסוף הנשקים הצה"ליים מהמתיישבים והפקרתם לטרור הערבי ללא הגנה היא איוולת בכל קנה מידה", כתב. "במקרים רבים חתירה מהירה למגע מצד מתיישבים נושאי נשק הביאה לסיום מהיר של האירועים ולהצלת חיי אדם רבים. אני קורא לצה"ל לחזור בו מההחלטה השגויה והמקוממת".

מארגון תורת לחימה נמסר בתגובה "כאשר ערבים גונבים נשק מבסיסי צה"ל - מרדדים נשק בימ"חים. כאשר ערבים גונבים נשק מבתי חיילים - מרדדים יציאה הביתה של לוחמי צה"ל עם נשק. כאשר ערבים גונבים נשק מתושבים יהודים ביו"ש  - מרדדים נשקים לתושבים. מתי מרדדים נשקים צה"ליים לערבים? עשרות אלפי כלי נשק נמצאים אצל מחבלים בשכם וג'נין ולא נאספים. הרמטכ"ל כוכבי חייב לעשות סדר בפיקוד המרכז".

ערבי גנב - היהודים יחזירו את הנשקים

הבוקר (ה') חשפנו בקול היהודי כי אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס הורה בימים האחרונים על צמצום מספר המורשים לשאת נשקים צה"ליים בקרב תושבי הישובים ביהודה ושומרון, וזאת דווקא בשל תכנון פיגוע מצד פועל ערבי. חלק מהתושבים שנדרשו להחזיר את הנשקים: מג"דים וסמג"דים קרביים במילואים.

רבש"צים בישובים בשומרון ובאזור יהודה קיבלו הודעה מהחטיבות המרחביות לפיהן יש להחזיר לאסוף נשקים רבים מתושבים שאינם חברי כיתת כוננות. מהמידע שברשות הקול היהודי מדובר לכל הפחות על עשרות בעלי נשקים שיצטרכו להחזיר את הנשקים דווקא בתקופה חמה מאוד והתגברות הטרור, ולקראת חודש הרמדאן המוסלמי המאופיין בפיגועים רבים.

התירוץ שסיפקו בצה"ל למהלך הוא אירוע גניבת נשק שהתרחש לפני כשבוע בנווה דניאל בגוש עציון. פועל ערבי שהועסק בבית של מתנדב משטרה המתגורר בישוב גנב נשק מסוג M16 שהיה בבית.

תחילה דווח כי הפועל גנב את הנשק על רקע פלילי אולם במסמך שפרסמו החטיבות המרחביות נכתב כי הפועל כיבה את מכשיר הפלאפון שלו ותכנן לעשות פיגוע אך נתפס כעבור מספר ימים. "לאור אירועים אלו ירדה הנחיה פיקודית מידית לצמצם את אוחזי הנשק ביישוב אשר אינם חברי כיתת כוננות", נכתב במסמך שהועבר לרבש"צים.

אלא שבמקום למנוע כניסת ערבים לישובים או להדק את השמירה על הפועלים, אשר בישובים רבים מסתובבים ללא פיקוח, בצה"ל החליטו כי הפתרון הוא לאסוף את הנשקים מהתושבים.

המשמעות הביטחונית גדולה. במסמך הצה"לי עצמו שהגיע לידי הקול היהודי נכתב כי "הגנת הישובים בפקמ"ז נשענת על אזרחים המהווים חלק ממערך הביטחון היישובי".

תושבים בעלי נשק ארוך, רובם בוגרי יחידות קרביות בצבא ומשרתי מילואים, מהווים לצד כיתות הכוננות את קו החזית באירועים ביטחוניים בישובים עצמם. בשכונות מסוימות בישובים צומצם כעת בצורה דרסטית מספר בעלי הנשקים.

בין התושבים שנדרשים להשיב את נשקם: סגן מועצת שומרון דוידי בן ציון המשמש כסמג"ד מילואים, סא"ל במיל' יהודה ליבמן תושב מגדלים אשר שימש עד לאחרונה כמפקד גדוד המילואים של הגמ"ר שומרון ועוד קצינים במילואים ותושבים המיומנים בשימוש בנשק ובאחריות על החזקתו. בנוסף, איסוף הנשקים מתבצע גם בישובים בהם כלל לא מועסקים ערבים, דבר המעלה תהיות בדבר כוונות אלוף פיקוד המרכז וקציני הגמ"ר.

תגובת דובר צה"ל:

כחלק מתפיסת ההגנה הביטחונית ביישובים ביהודה ושומרון, חולקו במהלך השנים נשקים צבאיים למספר קבוצות אזרחיות ביישובים, הנושאות בתפקידי שמירה על הישוב, ביניהם חברי כיתות הכוננות, רבש"צים, סיירים וקב״טים. בנוסף להם, חולקו כלי נשק צבאיים גם לאזרחים ("אוחזי נשק"), שהוחלט כי ייטלו חלק בהגנה על הישוב בו הם מתגוררים, בהתאם לצורך הנגזר מהערכת המצב הביטחונית.  

על רקע גניבת נשק צבאי מאזרח בעת האחרונה, הוחלט על צמצום כמות כלי הנשק הנמסרים לאזרחים ("אוחזי הנשק"). זאת, במטרה לאפשר לגורמי הצבא לקיים ניהול ובקרה מהודקים על כלי הנשק הצבאיים, ולצמצם את פוטנציאל אירועי גניבת הנשקים, המעמידים בסיכון את תושבי הישובים. אין בהחלטה זו כדי לפגוע בביטחון התושבים ובפעילותו הבלתי מתפשרת של צה"ל לשמירה על שלומם וביטחונם של תושבי אזור יהודה ושומרון בכל עת.  

למען הסר ספק, ההחלטה לא מונעת מאזרח להחזיק בכלי נשק פרטי, בהתאם להרשאות שבדין.

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד