בע"ה כ"ב חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עמוס שוקן אינו מתנער מדבריו המסיתים של יונתן פולק

האנרכיסט פולק פרסם ב'הארץ' מאמר בו הוא קורא לעבור על החוק ולהצטרף למתפרעים הערבים. השורות הקשות נמחקו אך מו"ל העיתון מדגיש כי המחיקה נעשתה בשל "שינוי סדרי העבודה" בלבד וכי תוכן המאמר לא השתנה

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • י' טבת תש"פ - 11:29 07/01/2020
גודל: א א א
מו"ל הארץ לא מתנער מהציטוטים המסיתים (צילום: הקול היהודי)
מו"ל הארץ לא מתנער מהציטוטים המסיתים (צילום: הקול היהודי)

תוך כדי מעצרו של האנרכיסט יונתן פולק אתמול, פורסם באתר הארץ מאמרו של פולק בסיומו הוא קורא להצטרף ל"מאבק הפלסטיני" ולהפר את החוק. ארגון 'עד כאן' הגיש תלונה לפרקליטות. בינתיים, המוציא לאור של ה'הארץ' עמוס שוקן, כלל אינו מתנער מהדברים.

לאחר תקופה ארוכה בה נמלט פולק מדיונים בעניינו בבית המשפט, נעצר פולק ביום שני בכניסה למקום עבודתו, במשרדי 'עיתון הארץ'. זאת בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון 'עד כאן' ובה נאשם פולק יחד עם פעילים נוספים בארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר' בארגון והשתתפות בהפגנות אלימות בימי שישי בכפרים ערביים, בהם נפצעו עד כה עשרות רבות של חיילי צה"ל.

פולק, נמצא בשטח, ועל פי הנטען משפיע על האנרכיסטים הנוספים ועל ערביי האזור במהלך התפרעויות אלימות כנגד צה"ל.

באתר 'הארץ' פורסם שעות ספורות לאחר מעצרו, מאמרו של פולק בו כאמור הוא קורא להצטרף ל"מאבק נגד הכיבוש" ולהפר את החוק.

   | "לא ייתכן שהמסיתים לפגיעה בצה"ל יפרסמו קריאתם בפומבי"

במאמרו טען פולק כי הוא מסרב לשתף פעולה עם בתי המשפט בישראל וזאת בשל אופיו של המשטר בישראל. "כדי לתרום לשינוי, על יהודים לוותר מרצון על השאיפה להנהיג את המאבק ולהובילו, ותחת זאת לתמוך במאבקם של הפלסטינים, לא בלב אלא בפועל".

בנוסף כתב, "כן, עלינו לחצות את הקווים ולהפר את החוק; למרות המחיר, עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה. עלינו לצעוד בעקבותיהם" הוסיף פולק במאמר. בהמשך היום שונה המאמר באתר הארץ ובמקום המילים האלו נכתב "כן, עלינו לחצות את הגדר ולצעוד בעקבותיהם".

בעקבות המאמר הגיש עו"ד צור פלק מארגון עד כאן תלונה דחופה למשנה לפרקליט המדינה, עו"ד נורית ליטמן, בבקשה להורות באופן מידי על פתיחה בחקירה מהירה כנגד פולק בגין הסתה נגד חיילי צה"ל.

במכתב, מסבירים בארגון עד כאן לעו"ד ליטמן כי פולק ידע על מעצרו הצפוי ותוך כדי המעצר הוא פרסם באתר 'הארץ' מאמר מסית נגד חיילי צה"ל והדגישו כי "אין כל ספק כי קריאתו של פולק להצטרף אל ילדי בקבוקי התבערה ולצעוד בעקבותיהם מהווה הסתה חמורה לפגיעה וניסיון רצח של חיילי צה"ל". עוד הם מוסיפים במכתבם, כי "לא יעלה על הדעת כי במסגרת חופש העיתונות תינתן במה להסתה חמורה כל כך". כמו כן הם הביאו ראייה ממשפט דומה בו נגזר על עודי ביומי 13 חודשי מאסר בגין הסתה ברשת נגד כוחות הביטחון.

בסיום הפניה לעו"ד ליטמן  נכתב, כי "עלייך להורות על פתיחה בחקירה מהירה שאנו מקווים ומאמינים שתוביל להגשת כתב אישום כנגד פולק. לא ייתכן שבמדינת ישראל אנשים המסיתים לפגיעה ואף לניסיון לרצח חיילי צה"ל יוכלו לפרסם את קריאתם הנלוזה והמסוכנת בפומבי".

כמו כן הם מציינים כי דבריו של פולק אינם רק בבחינת "דיון תיאורטי", אלא פולק הינו "אחד ממארגני ההתקפות האלימות המתרחשות מידי יום שישי בסמוך לכפר קדום ומעבר לתמיכה המורלית ולעידוד זורקי האבנים, הוא אף נוטל חלק פעיל בעצמו בשריפת הצמיגים באותן ההתפרעויות".

   | האם המשטרה כבר פתחה בחקירה?

על פי חוק, אותו ציטט העיתונאי עמית סגל בטוויטר בהקשר למאמרו של פולק, "המפרסם קריאה לעשיית מעשה אלימות או דברי שבח, אהדה, או עידוד למעשה אלימות, תמיכה בו או הזדהות עמו, ועל פי תוכנו של הפרסום המסית והנסיבות שבהן פורסם, יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות, דינו מאסר חמש שנים".

בנוהג הקבוע הוא, שבעבירות הסתה יש לקבל חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה כי יש עילה לפתיחה בחקירה בנושא.

פנינו לתגובת משרד המשפטים והמשטרה בנושא, אך טרם התקבלה והיא תפורסם לכשתתקבל.

   | שוקן מסרב להתנער מדברי פולק: "גם הטקסט בלי השורות יש לו אותו מובן"

פנינו למוציא לאור של עיתון 'הארץ', עמוס שוקן, וביקשנו את התייחסותו לדברים. בתחילה הפנה אותנו שוקן לציטוט של אהוד ברק מהשנה הלועזית 1998, אז אמר כי "לו הייתי צעיר פלסטיני, ייתכן שהייתי מצטרף לארגון טרור". לדברי שוקן, בן גוריון אמר משפט דומה.

שוקן טען שאין כל כך הבדל בין דבריהם של ברק ובן גוריון לבין דבריו של פולק.

כשביקשנו להבין מדוע השורות הקוראות להפרה על החוק ולאלימות הוסרו, אמר שוקן לקול היהודי כי "בדיוק בימים אלה עשו במערכת איזה שינוי בסדרי העבודה בין הפרינט לדיגיטל, אלון (עורך מאמרים ב'הארץ'. י"פ) הוריד את השורות בטקסט שנועד לפרינט ועורך אחר השאיר אותן בדיגיטל".

עוד הוסיף שוקן ואמר לקול היהודי, כי "לדעתי 1. גם הטקסט בלי השורות יש לו אותו מובן, גם אם לא מפורש, כמו עם השורות. 2. למרות החוק שהלוחם על חופש הדיבור עמית סגל טרח לצטט, לא חושב שיש ״אפשרות ממשית שיביא לאלימות״ כפי שמתנה החוק".

בעוד המו"ל אינו מתנער מהדברים, עורך 'הארץ' אלוף בן אמר ל'עין השביעית' כי "הגרסה שעלתה לאתר בתחילה היתה לפני עריכה, בטעות".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד