בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חייל נרצח בידי בדואים - צה"ל פתח פרוייקט "דו קיום"

לאחר רצח לוחם הנח"ל רון קוקיא הי"ד, מח"ט הנח"ל ארגן מפגשי בדואים וחיילים. "הם לא עשו את זה על רקע לאומני", אומר בדואי המשתתף בפרוייקט

  • דוד אור שחר
  • כ"ד תשרי תשע"ט - 15:27 03/10/2018
גודל: א א א
רון קוקיא הי"ד צילום: דובר צה"ל
רון קוקיא הי"ד צילום: דובר צה"ל

לפני כשנה נרצח בעיר ערד לוחם חטיבת הנח"ל רון קוקיא הי"ד בידי בדואי מפזורת כסייפה הסמוכה. רון חיכה להסעה שתקח אותו לבסיס והמחבל חאלד אבו ג'ודה  דקר אותו למוות. 

כעת, כשנה לאחר הרצח יזמו מפקד חטיבת הנח"ל אל"מ דן גולדפוס יחד עם בדואי בשם מוסא, שהינו דמות מרכזית בכפר, את פרוייקט 'אוהל אברהם' לדו קיום בין לוחמי הנח"ל מבסיס תל ערד לבין הבדואים מכסייפה הסמוכה.

"הפרויקט בנוי מארבעה מפגשים, ומתחיל במפגש של המפקדים. אנחנו רוצים את השותפות, את ה'ביחד' הזה. הרעיון הוא שהצעירים יראו את החיילים, והחיילים יראו את הצעירים, ויורידו את הסטיגמות", אמר גולדפוס בראיון בחדשות 10.

אלא שמוסא, בדואי השותף לפרוייקט וגשש בצה"ל בעברו אומר כי הרוצח, אשר בחקירתו בשב"כ הודה כי ביצע את הרצח לאחר שהתחזק מבחינה דתית והתכוון לרצוח חייל צה"ל, כלל לא עשה את זה על רקע לאומני.

"הם לא עשו את זה על רקע לאומני הם סך הכל צעירים שרצו את הנשק", אומר מוסא בראיון ומגונן על המחבל ושותפו. מהכתבה עולה כי הרוצח היה אח בבית החולים סורוקה ולדברי מוסא, הוא "בחור עם ראש" והוא הוכה בתדהמה.

מוסא תיאר בכתבה כי המעשה בייש אותו כבדואי, וכי הוא חש צער גדול על הרצח.

יש לציין כי בכתבה שערך כתב חדשות 10 אור הלר, לא הוזכרו הגניבות והחבלות הרבות מהם סובלים בסיסי צה"ל בנגב בעקבות עבריינות הבדואים.

לפי הכתבה, הוריו של קוקיא נתנו את ברכתם לפרוייקט אך בד בבד מעלים בכל הזדמנות את דרישתם לגזור עונש מוות על רוצחיו של רון.

לפני כחודשיים התקיים דיון ההוכחות הראשון במשפט הרוצח. אביו של רון, בועז, הקריא מכתב בפתח הדיון ואמר כי  "מדינת ישראל אינה עושה מספיק כדי להלחם ולהפחית את הטרור. אנו מצפים מהפרקליטות לדרוש עונש מוות לרוצח השפל שהוא אזרח ישראלי שבגד במדינתו. אין שום סיבה להחזיק בכלא רוצחים שפלים הנדונים למאסר עולם. אני מקווה שחוק עונש מוות יקודם בכנסת ויקרה כמו גם חוק קיזוז כספים לרשות הפלסטינית, המסיתה לטרור ומשלמת למשפחות הטרוריסטים  ובכך מחוללת  את כל מעגל הטרור בישראל".

| האב השכול: "אבי המחבל מכסייפה הוא זרוע הפורענות"

קוקיא התייחס גם למשפחת הרוצח ממנה צמח המחבל ואמר כי "עברו כמעט שישה חודשים מרצח רון ואבי הרוצחים עודה אבו גודה לא גינה את המעשה. עודה הוא זרע הפורענות, בכך שיש לו כמה נשים שחלקן לא רשומות כחוק כמו אימו של אחד הרוצחים שהיא פלסטינית. אנו דורשים מהרשויות לטפל פלילית ואזרחית באב הרוצחים בגלל שעבר על החוק לפני הרצח ובמיוחד אחריו, בכך שהחזיר את אם הרוצח פעמיים אחרי גירושה והוסיף חטא על פשע.

אי הטיפול עד כה בהפקרות של אבי הרוצחים ע״י הרשויות מהווה הזנחה בתפקידם ואחריותם, ויגרום במגזר הבדואי לזלזול ואי כיבוד החוק דבר אשר יביא לפעולות טרור נוספות. מצב החוק והסדר בנגב לא טוב ויש לטפל בבעיה במלוא הכוח. אנו מחזקים את המשפחות השכולות מפורום "בוחרים בחיים" ודורשים יחד איתם לקדם לאלתר את חבילת ההרתעה נגד אותם טרוריסטים. עונש מוות למחבלים-עכשיו"

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד