בע"ה ז' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרסום ראשון: צה"ל הפסיק לשלוח חיילים לעבודות בכלא המחבלים

לאחר הסערה הציבורית צה"ל הפסיק לשלוח חיילים מכלא 6 לשרת מחבלים בכלא עופר. מהנתונים עולה מאות חיילים נשלחו לעבודות אלו לאורך השנים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ט טבת תשפ"א - 19:18 03/01/2021
גודל: א א א
מחבלים חוגגים בכלא הישראלי (מחבל אלמוני)
מחבלים חוגגים בכלא הישראלי (מחבל אלמוני)

צה"ל הפסיק לשלוח חיילים שנכלאו בכלא 6 לנקות ולבצע עבודות בכלא עופר בו כלואים מחבלים, כך עולה ממענה של צה"ל לתנועת "אם תרצו".

לפני כשנה וחצי פרסם יואב אליאסי ("הצל") עדויות בדף הפייסבוק שלו, לפיהן חיילים שנידונו למחבוש בכלא 6, נשלחים לביצוע עבודות בכלא עופר בו כלואים מחבלים ערבים, ואף מגישים למחבלים אוכל.

הפוסט גרר תגובות רבות ובהן תיארו חיילים חוויות דומות שעברו, וגם כאן בקול היהודי סיקרנו את הנושא.

ממענה שנמסר לאחרונה מצה"ל לתנועת "אם  תרצו" על פי חוק חופש המידע, עולה כי לאחר הפרסום והסערה הציבורית, הפסיקו בצה"ל שללוח את החיילים לביצוע העבודות.

מהמידע שהעביר צה"ל ל'אם תרצו' עולה כי שליחת החיילים לעופר נפסקה בחודש ספטמבר 2019, חודשים ספורים לאחר הסערה. מהמענה עולה כי בשנים 2018-9 יצאו לביצוע עבודות חוץ בכלא עופר לפחות 200 חיילים. בנוגע לחלק מהחודשים נטען בצה"ל כי לא קיים מידע אודות מספר היוצאים.

למרות העדויות הרבות שפורסמו, בצה"ל טוענים כי החיילים לא היו בקרבת מחבלים אלא הועסקו בעבודות נקיון עבור סגל בית הסוהר.

"היינו מכינים אוכל למחבלים"

החיילים העידו בזמנו כי החליפו פחים ושירתו מחבלים. "זה אמיתי לגמרי", כתב אז אחד המגיבים. "הייתי כלוא בכלא 6 ושלחו אותנו לעבודות חוץ בכלא עופר למשך כמה ימים. בימים האלה היינו מכינים אוכל לאסירים ביטחוניים פלסטיניים ודואגים למשלוחים של האוכל הטרי שהם מקבלים ביום יום ממש בשעות הבוקר המוקדמות. בנתיים בכלא 6 ובכלא 4 מגישים לחיילים אוכל תפל ומקולקל בחלק מהמקרים... השוני עצום - מחבל שבא לרצח בעם אחר מקבל תנאי מלכות. חייל שערק לפרנס את משפחתו מקבל תנאי עולב. ישראל".

מגיב נוסף כתב: "כשהיתי בכלא 6 העבירו אותי לכלא "עופר", כלא של מחבלים. בתור חייל כלוא היתי מחליף להם את הפחים 4 פעמים ביום, מביא להם משטחים של מוצרים כגון: סלטים של צבר, בשרים של טירת צבי ומלא שתיה בשפעעע!!! פשוט עצוב ומגעיל..אנחנו אכלנו אוכל מזעזע כמו כלבים בושה למדינה! אם הייתי יכול לא היתי מתגייס עדיף ללכת ללמוד".

מגיב אחר כתב: "בוקר טוב אליהו. עוד שאני הייתי בכלא 6 ( לפני עשר שנים) זה היה קורה. ולצערי כל החיילים בכלא רוצים לסוע לשם כי התנאים שם פי 10 יותר טוב מאשר בכלא 6".

"כבר שנים זה ככה עוד מאז שכלא עופר היה כלא צבאי ובטחוני יחד", כתב חייל משוחרר שאף כתב כי סירב פקודה בשל כך. "אני סירבתי פקודה כשביקשו ממני לעשות את זה וביטלו לי ביקורים בעקבות זה. המדינה הזו לא נדפקה המדינה הזו כבר דפוקה שנים!".

חייל משוחרר אחר תיאר כי החיילים המגיעים לכלא עופר נאלצים גם לנקות את תאי הבידוד של המחבלים, בין השאר מהצרכים שהם עושים במקום. "זה השפלה שאנחנו חיילים במדינת ישראל מנקים ומגישים אוכל למחבלים שמחפשים למחוק אותנו", כתב. "אני אישית סירבתי שאמרו לי לעשות והחזירו אותי חזרה לכלא הצבאי יש כאלה שעשו בשביל לא לחזור לכלא הצבאי"

"בזכות השיתופים מצליחים להזיז הרים"

יובל שובל וטל חדד ששלחו את בקשת חופש המידע מטעם תנועת "אם תרצו" מסרו בתגובה: "הודעת צה"ל לאגף המחקר של "אם תרצו" מצביעה שבזכות הלחץ הציבורי הופסק המצב של טירוף המערכת. לא יעלה על הדעת שחיילי צה"ל יצטרכו לבצע עבודות רס"ר בבתי כלא בהם כלואים מחבלים. אנו מברכים על כך שעבודות של החיילים באגפים הביטחונים של בית הסוהר הופסקו ומקווים שכך ימשך. אנו נמשיך לעקוב".

יואב אליאסי שפרסם את הפוסט מסר לקול היהודי: "עדיף מאוחר מלעולם לא. סוף סוף חיילי צה"ל שנכנסים לכלא לא צריכים להיות משרתים של מחבלים. אני רואה את זה כניצחון ואני שמח שבעזרת שיתופים של הציבור הרחב אני מצליח להזיז הרים פעם אחר פעם".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד