בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרקליט איו"ש לשעבר על העונש לטארק ברגות: "עסקה בזויה"

משפחות שכולות ומשפטנים זועמים לאחר שנגזרו 13.5 שנות מאסר בלבד על עו"ד ערבי שביצע שורת פיגועי ירי. אב שכול: "מה יש לפרקליטות הצבאית להסתיר?"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ט תמוז תשע"ט - 19:11 01/08/2019
גודל: א א א
מחבל במעצר. ארכיון  (אסתי דיוזבוב TPS)
מחבל במעצר. ארכיון (אסתי דיוזבוב TPS)

בית המשפט הצבאי בעופר גזר השבוע 13.5 שנות מאסר על עו"ד טארק ברגות, ערבי בעל תעודת זהות כחולה, שבמקביל לכך שייצג מחבלים רבים, שביצע בזה אחר זה שורת פיגועי ירי שהביאו לנפגעים ואך בנס לא הסתיימו עם הרוגים.

מכתב האישום בגינו הורשע ברגות עולה כי ביצע לא פחות מארבעה פיגועי ירי בהם נפצעו שני נהגי אוטובוס, ועוד ארבעה ניסיונות לביצוע פיגועי ירי שלא יצאו לפועל בשל תקלות שונות בבחירת המיקום או חשש מתפיסה.

לקבלת התכנים המקוריים והייחודיים של הקול היהודי הורד את האפליקציה שלנו >>

למרות זאת הואשם והורשע ברגות בעבירות קלות יחסית של נשיאה והחזקת נשק ללא היתר, וירי לעבר אדם בלבד, ולא בארבעה ניסיונות רצח, אשר היו צריכים להביאו לתוצאה של בין 20 שנות מאסר למאסר עולם.

"התוצאה הזו היא לא פחות מאשר בזויה", אומר בשיחה עם הקול היהודי עו"ד סא"ל מוריס הירש, מי שעמד בראש התביעה הצבאית ביהודה ושומרון. "לא יכול להיות שאדם שמבצע כל כך הרבה פיגועים, מקבל עונש כל כך נמוך".

לדבריו השורש נעוץ בכך שהעסקה הושגה בצעד חריג עוד בטרם הוגש כתב האישום.

"החטא הקדמון הוא שכתב האישום הוגש מלכתחילה במסגרת הסדר טיעון. הרי בדרך כלל התביעה מגישה כתב אישום ובהמשך לעיתים מגיעים להסדר טיעון ומתקנים את כתב האישום.

מבחינה משפטית תביעתית אתה מסתכל על אירוע וכדי להכריע בין אישום של עבירה לירי לעבר אדם או ניסיון גרם מוות (המקבילה לניסיון רצח באיו"ש א"ג), אתה בוחן שאלות ספציפיות. פה הנשק שבו נעשה שימוש הוא נשק תקני, ישנו טווח אפקטיבי, פגיעות מאותרות, יש נפגעים. כל סעיפי האישום של ירי היו צריכים להיות ניסיונות גרם מוות והעונש בהתאם. אין שום סיבה שלא קיבל בין 20 ל-25 שנה מאסר לפחות".

יש לציין כי מבחינת מדיניות התביעה הצבאית המוצהרת ניתן לגזור על עבירות כאלו גם מאסר עולם, כאשר נסיבות האירועים כאן של שורת פיגועים המבוצעים באופן מקצועי וישנם בהם נפגעים אמור לעמוד בקריטריון זה.

יכול להיות שיש סיבות שהגיעו איתו להסדר הזה? העובדה שהוא עו"ד? מבוכה למערכת?

"אין לי שום הסבר למה להקל על האיש הזה", אומר סא"ל הירש. "האיש הזה היה עו"ד ישראלי חבר בלשכת עורכי הדין. המערכת לא יכולה למנוע ממנו להופיע בפני בתי המשפט הצבאיים. שום דבר פה לא קשור למערכת. היה צריך למצות איתו את כל חומרת הדין. עד הסוף. ואין לי שום הבנה למה או מי החליט להקל איתו באופן כל כך חריג", אומר הירש.

"לפעמים כתביעה יש לך בעיות ראייתיות שאתה צריך להתגבר עליהם ולהתגמש, אבל העמדה שאתה מתיישב עליה בסופו של דבר כתובה בכתב האישום. ולכן אני קורא את כתב האישום במקרה הזה ואני לא רואה פה שום בעיה. הנשק נתפס, החקירה נוהלה הפגיעות מאותרות. אני לא יכול למצוא שום סיבה בעולם למה הוחלט להקל איתו".

גם עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה נפגעי עבירה של פיגועים רבים הביע ביקורת על עסקת הטיעון.

"מדובר במחבל מסוכן שביצע שורת פיגועים. בפיגועים היו פצועים וצריך לזכור שבאחד מהם אוטובוס עם נוסעים איבד שליטה ורק בנס האירוע נגמר בפצוע קל", הוא מזכיר.

"התוצאה של העונש הקל לא מתיישבת עם האישומים שהחמורים שמופיעים בכתב האישום, והעובדה שהוא היה עו"ד רק הופכת את העניין להרבה יותר חמור ולא לסיבה להקלה כפי שמשתקף מעסקת הטיעון".

מה הפרקליטות הצבאית מסתירה?

בניגוד לסא"ל הירש, הרצל חג'אג, אביה של סגן שיר חג'אג הי"ד וחבר "בפורום בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות, תוהה האם העסקה המקילה הגיע משום שלפרקליטות הצבאית יש דברים להסתיר בנוגע לקשרים עם ברגות או עניינים כאלו ואחרים.

חג'אג קורא לרשויות לבטל את עסקת הטיעון ולתבוע את ברגות על הנזקים שהסב למדינה ולחלט את נכסיו.

"מדובר בעסקת טיעון מופקרת שהפרקליטות מיהרה לחתום עליה עם המחבל. אולי זה קרה כי יש להם מה להסתיר?", הוא מעלה אפשרות.

הירשם כאן לקבלת התכנים הייחודים של הקול היהודי לדוא"ל האישי שלך >>

"אבל גם אחרי העסקה, מה עם להרוס לו את הבית? מה עם תביעת פיצויים למדינה על הנזקים שהוא גרם לה? הרי בתור עו"ד יש לו כסף ונכסים.

אנחנו דורשים שיבטלו את הסדר הטיעון הבזוי ותדאגו שיעמוד לדין ויקבל את העונש המרבי.

בנוסף אנחנו שואלים איפה ההרתעה אם מחבל שהוא עו"ד ורשום כעו"ד בלשכה בישראל  מקבל עונש מגוחך כזה אז למה שלא ירצחו עוד ישראלים", אומר חג'אג.

מייצג מחבלים ביום – מבצע פיגועים בלילה

עו"ד טארק ברגות ישב במאסר בשנים הקרובות עם רבים מלקוחותיו, אותם ייצג בין פיגוע ירי אחד למשנהו.

בין המוני מיידי האבנים ובקבוקי התבערה ייצג נער ערבי שביצע פיגוע דקירה בפסגת זאב, ואת אחד מרוצחיו של ינאי ויסמן הי"ד.

גם המחבל שביצע פיגוע בצומת גוש עציון במהלכו נורה בשוגג אליאב גלמן הי"ד בידי כוחות הביטחון, זוכה מעבירת רצח לאחר עבודה מאומצת של ברגות.

לפני כארבע שנים נעצר ברגות בחשד לפרסום דברי הסתה ושבח למחבלים אך שופטת בית משפט השלום בירושלים ג'ויה סקיפא שפירא קבעה כי הדברים חוסים תחת חופש הביטוי.

רבים מפעילי השמאל הרדיקאלי ועורכי הדין של ארגוני השמאל הם חבריו, ובראשם עו"ד לאה צמל שייצגה אותו עם מעצרו.

מכתב האישום בו הורשע עולה כי הוא הצטייד ברובה M16 עם דורגלים וכוונת טלסקופית לשיפור איכות הירי. האדם שהביא לו את הנשק מוגדר בכתב האישום כ"פלוני".

בנובמבר 16 הגיע לעבר מחסום א זעים שבין מעלה אדומים וירושלים בכדי לבחון אפשרות לבצע במקום פיגוע ירי אך הבחין כי המרחק בין נקודת התצפית למחסום הוא רב.

בעקבות כך החליט לבצע פיגוע ירי לעבר מחסום הזיתים. הוא עטה חרמונית וכאפיה, התמקם באזור וביצע ירי לעבר שני רכבי משטרה שעברו במקום. שלושה מהקליעים פגעו ברכב משטרתי.

לאחר פיגוע זה, בחודש אוגוסט 18 נפגש ברגות עם בכיר המחבלים זכאריה זביידי, והשניים החליטו לבצע יחד פיגועים נוספים.

בנובמבר 18 ביצעו השניים פיגוע ירי בו ירה טארק ברגות לעבר אוטובוס סמוך לבית אל כ-20 קליעים. כמה קליעים פגעו בשמשת האוטובוס והנהג נעים מטור נפצע באורח קל מרסיסים ונוסע נוסף פונה גם כן לטיפול רפואי.

לאחר מספר ימים ביצעו השניים פיגוע ירי לעבר אוטובוס סמוך לפסגות שבבנימין.

בינואר 2019 ביצעו השניים פיגוע ירי נוסף סמוך לבית אל במתווה דומה, כאשר ברגות ירה כ-20 קליעים לעבר האוטובוס ונהג האוטובוס מוסטפא אבו אלהוא נפצע מרסיסי השמשה הקדמית בה פגעו שני קליעים, איבד שליטה והתנגש במעקה הבטיחות ובעמוד חשמל.

בחודש פברואר הגיעו השניים שוב לאזור פסגות והתכוננו לבצע פיגוע אך ברגע האחרון עזבו את המקום בשל חשש מנביחות של כלבים משוטטים.

כמה ימים לאחר מכן ערכו תצפיות מתוך כוונה לבצע פיגוע ירי מבניין המשקיף לעבר כיכר בית אל לעבר חיילים הממתינים בתחנה במקום, אך לאחר שהתכוננו לביצוע הפיגוע ראו כי המיקום אינו נח לביצוע פיגוע ועזבו את המקום.

לאחר כמה שעות נפגשו שוב ויצאו לבצע פיגוע ירי לעבר אוטובוס במתווה של הפיגועים הקודמים אך הבחינו כי באזור ישנה נוכחות מוגברת של כוחות הביטחון ועזבו את המקום. כעבור כמה שעות הם נעצרו.

בסך הכל ביצע ברגות ארבעה פיגועי ירי בפועל בהם נפצעו שני נהגי אוטובוס, והתכוון לבצע עוד ארבעה פיגועים אך עזב את הזירה מחשש שהפיגוע לא יתבצע באופן מוצלח.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד