בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרשן אמריקאי בכיר: האלוף פוקס שותף למגמות ארה"ב

מאמר בוושינגטון פוסט קורא לביידן לשים לב להיותו של פוקס שותף למגמות ארה"ב ביהודה ושומרון ומתאר פעילות גנרל אמריקאי להקמת מדינה פלסטינית

  • מאיר אטינגר, הקול היהודי
  • כ' טבת תשפ"ד - 15:00 01/01/2024
גודל: א א א
(דובר צה"ל)
(דובר צה"ל)

לכתבה באנגלית >>

בשבוע שעבר חשפנו את מסמכי "מיתווים", תוכנית הפעולה של הקרן החדשה לישראל במימון קרן גרמנית להקמת המדינה הפלסטינית. במסמכים מסמנים הוגי התוכנית את האסטרטגיה של הפעלת לחץ אמריקאי, שיכריח את ממשלת ישראל לפעול בניגוד לדעת הציבור בישראל לקראת הקמת מדינה פלסטינית.  

בטור שפורסם בסוף השבוע בארה"ב בעיתון "וושינגטון פוסט" ניתן לראות כיצד הדבר מתבצע בפועל: דיוויד איגנטיוס - פרשן הנחשב לבכיר ומקורב לממשל בארה"ב, פרסם טור בוושינגטון פוסט שמספר כי קיבל פניות ממספר "ישראלים בולטים" שאמרו לו שארה"ב חייבת ללחוץ על ישראל לעשות בחירות חכמות במלחמה, מכיוון ש"נתניהו לא מסוגל לעשות אותם". 

הטור מתאר את הכיוון האסטרטגי שארה"ב מעוניינת ללחוץ על ישראל, ומסביר כי הממשל בארה"ב סימן מטרה ל"יום שאחרי"- החזרת הרש"פ לעזה והעצמת "מנגוני הביטחון הפלסטינים", בעזה וביהודה ושומרון. הוא מציין כי נתניהו מתנגד למאמץ של ארה"ב לחזק ולהגדיל את הכוח של המנגנונים, אך ארה"ב נחושה. 

איגנטיוס מציין במאמר, כי למרות שמעט מאד אמריקאים וישראלים מודעים לכך, ארה"ב מושקעת כבר 18 שנים בבניית כוחות הביטחון הפלסטינים, ובפרט "הביטחון הלאומי" שאמור לשמש כצבא העתידי של המדינה הפלסטינית. התהליך התחיל במינוי של תפקיד מיוחד של "מתאם ביטחוני" מטעם ארה"ב בין ישראל לפלסטינים. התהליך התחיל עם הגנרל דייטון מי שעל שמו טבוע המושג "כוחות דייטון", שהחל לבנות את הגדודים של הביטחון הלאומי, שכוללים היום כבר תשעה גדודים מאומנים. כיום מי שממונה לתפקיד ה"מתאם" הוא הגנרל האמריקאי מייק פנזיל.

הצטרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

בין השאר מציין איגנטיוס  כי האמריקאים קבעו כיעד אסטרטגי את הרחבת תחום הפעולה של מנגוני הביטחון הפלסטינים לשטחי B מעבר למה שהוסכם בהסכמי אוסלו, בשנים האחרונות באמת פועלות תחנות משטרה פלסטיניות עם שוטרים חמושים בכפרים רבים בשטחי B, למרות שעל פי הסכמי אוסלו הם צריכים אישור ישראלי לכל פעילות בשטחים אלו. בעבר חשפנו כיצד מתאר תא"ל רומן גופמן כי אלוף פיקוד מרכז לשעבר רוני נומה פעל להרחיב את פעילות השופי"ם גם לשטחי C. 

איגנטיוס מציין כי מבחינת ארה"ב, הבסיס לכוח שיתפוס את רצועת עזה ביום שאחרי המלחמה, יהיו 19,000 אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים של הפת"ח, שאבו מזאן ממשיך לשלם להם משכורות קבועות מאז השתלטות חמאס על הרצועה לפני יותר מ-15 שנה. יש לציין כי כפי שכבר פרסמנו, אנשי הפת"ח ברצועת עזה התפארו בכך שנטלו חלק בטבח בעוטף עזה ובשיגור טילים לעבר ישראל. הוא גם מציין כי לפי ארה"ב, מי שיאמן את כוחות הצבא של הרשות הפלסטינית בעזה תהיה מצרים, בדומה למעורבות של ירדן באימון הכוחות ביו"ש. 

בהמשך מציין איגנטיוס, שכדי שהמהלך יצא לפועל, חייבים לחזק את הרשות הפלסטינית גם ביהודה ושומרון, באמצעות דיכוי "אלימות מתנחלים". הוא מציין כי שותף מרכזי ללחץ האמריקאי בנושא הוא אלוף פיקוד מרכז הנוכחי יהודה פוקס, ושממשל ביידן צריך לשתף פעולה עם קצינים כמוהו הפועלים נגד "אלימות מתנחלים" ותומכים בחיזוק כוחות הביטחון הפלסטינים. 

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד