בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צה"ל הודיע: לא נהרוס את ביתו החדש והמפואר של המחבל

לשכת פיקוד המרכז השיבו להוריו של הרב אחיעד אטינגר הי"ד כי הריסת ביתה החדש והמפואר של משפחת המחבל "לא עומדת בקריטריונים שקבע בג"ץ", זאת למרות שאין חולק על כך שהריסת הבית תתרום להרתעת מחבלים

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' תשרי תשפ"א - 10:00 25/09/2020
גודל: א א א

בלשכת פניות הציבור של פיקוד מרכז השיבו להוריו של הרב אחיעד אטינגר הי"ד כי ביתה החדש והמפואר של משפחת המחבל לא יהרס, היות והריסתו "אינה עומדת בקריטריונים שנקבעו על ידי בית המשפט העליון", זאת למרות שביתה הקודם של המשפחה אכן נהרס ואין חולק על תרומת ההרס להרתעת מחבלים פוטנציאליים.

כזכור, הקול היהודי חשף לראשונה, כי פחות משנה אחרי שנהרס, בית המחבל עומר אבו לילה מהכפר א-זאוויה שבמערב השומרון, נבנה מחדש, לאחר שערביי האזור תרמו מכספם לבניית בית המחבל מחדש. מדובר על בית גדול ומפואר, בן 3 קומות.

במענה של פיקוד המרכז הודגש כי "הדירה בה התגורר המחבל הוחרמה ונהרסה על ידי כוחות הביטחון ב24 באפריל 2019, בהתאם לצו החרמה..". אולם, מתברר כי הבית החדש והמפואר של המשפחה שנבנה באותו הכפר "אינו מצוי במקום עליו חל צו ההחרמה וההריסה שהוצא.. הריסת הבית אינה עומדת בקריטריונים שנקבעו על ידי בית המשפט העליון".

   | "הטלת האחריות הבטחונית על בג"ץ - בריחה מאחריות"

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את הוריו של הרב אטינגר תקף את תשובת פיקוד המרכז "בפנייתנו בשם משפחת אטינגר לאלוף הפיקוד הצבענו על התנהלות מסוכנת של מפעל הטרור, אשר מגייס כספים ובונה בניינים עבור מחבלים ומשפחותיהם על מנת לעודד טרור - ובכך פוגע קשות בהרתעה".

עו"ד בלייכר הסביר את בקשת המשפחה להרס הבית החדש "על כן הצענו להפעיל סעיפי חוק שחוקקו כנגד תמיכה בטרור (ובכללם סעיף 119 לתקנות ההגנה), אשר מתירים להחרים ולהרוס בתים של תומכי טרור ולא רק את הבית שהמחבל התגורר בו. המענה שקיבלנו אינו חולק כלל על טענותינו ועל ההיגיון שבנקיטת צעדים אלו נגד הטרור, אלא אומר דבר אחד - לפי קריטריון בית המשפט העליון (בשבתו כבג"ץ) לא ניתן להרוס בית שהמחבל שרצח לא התגורר בו".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עוד הוסיף עו"ד בלייכר כי "הטלת אחריות של המפקד הצבאי למחדלים ביטחוניים והשלכתו על בג"ץ הינה בריחה מאחריות וחידלון שלא ניתן להשלים אתו. אנו דורשים מהמפקד הצבאי להורות על הרס הבית שכולו עידוד לטרור ורצח. ככל שבג"ץ יפסוק שוב בעד הטרור וכנגד כוחות הביטחון, על המפקד הצבאי לדרוש מהמשלה להסדיר את עניין המשילות ונתינת אפשרות לזרועות הביטחון לפעול למען ביטחון אזרחי ישראל".

נזכיר כי בית המחבל שרצח את הרב אטינגר ואת החייל גל קיידאן בפיגוע ירי בצומת אריאל לפני למעלה משנה אמנם נהרס על ידי הצבא, אולם ארגון הפת"ח בנה עבור משפחתו בית חדש באותו הכפר, באמצעות כספי תרומות ותמיכה, כפי שנחשף לראשונה בקול היהודי.

בפניית ההורים לאלוף פיקוד המרכז נכתב "בניית בית מפואר למחבל ולמשפחתו מהווה תמיכה מפורשת בטרור ועידוד לביצוע מעשים אלו. יתירה מזאת, בניית בית פאר עבור משפחות מחבלים שבתיהן נהרסו מעקרת מן השורש את יעילות הריסת בתי מחבלים כצעד הרתעתי המונע פיגועים. השלמה עם מציאות כזו שמה ל'לעג וקלס' את פעולות ההרתעה .. ויוצרת סיכון מוחשי ומידי לאזרחי ישראל".

כאמור, בלשכת פיקוד המרכז השיבו כי הריסת הבית אינה עומדת בקריטריונים שקבע בג"ץ.

הוריו של הרב אטינגר הגיבו להחלטה "אנו מבקשים להביע את כאבנו הרב על כך שבני משפחת רוצח יקירנו ממשיכים לקבל מימון ותנאים 'בזכות' הרצח שביצע המחבל השפל. כל עוד הבית החדש והמפואר יעמוד על תילו עוד ועוד מחבלים פוטנציאליים ובני משפחותיהם יקבלו רוח גבית להמשיך ולפגוע במשפחות רבות בישראל".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד